Šmicer: Berbr je zlo! I proto vzniklo provolání NĚKOLIK (fotbalových) VĚT

Přesně za dva týdny – v úterý 12. prosince - se uskuteční v Nymburce mimořádná volební valná hromada Fotbalové asociace ČR (FAČR). Kontroverzní vládce českého fotbalu Roman Berbr znovu oznámil svou kandidaturu na místopředsedu FAČR.

Šmicer: Berbr je zlo! I proto vzniklo provolání NĚKOLIK (fotbalových) VĚT

I když se v kuloárech spekuluje o tom, že by ji za jistých okolností mohl odvolat (zákulisím lítá – coby fáma? - jedna konkrétní částka), berme to tak, že Berbr kandidovat bude. Respektovaný internacionál a vítěz Ligy mistrů Vladimír Šmicer o něm nedávno v televizi Digi Sport v pořadu Česká ulička prohlásil, že je „pro místní fotbal zlem“. I proto lidé sdružení kolem iniciativy ČISTÝ FOTBAL přišli s peticí proti dalšímu působení Romana Berbra ve vedení tuzemského sportu číslo jedna. I proto na podporu této petice vzniklo provolání NĚKOLIK (FOTBALOVÝCH) VĚT.

Já vidím Berbra jako zlo pro český fotbal. On říká, že si svojí pozici vypracoval. Ale jakým způsobem si svoji pozici vypracoval? Tomu bych oponoval,“ vyjádřil se jednoznačně Vladimír Šmicer pro Digi Sport.

Bojím se, aby mě něco nepřejelo…

Od toho, aby se Šmicer pokusil ve vedení českého fotbalu více angažovat, ho zatím odrazují nemilé zkušenosti jeho kolegy, bývalého reprezentanta Ivana Haška, který byl předsedou ČMFS (dnes FAČR) v letech 2009 až 2011.

Všichni říkají: Pojďte to dělat taky, ale je to strašně složitý. Ivan Hašek to zkusil a vím, čím si prošel. A já nemám zapotřebí mít takové nervy a bát se, abych vyšel na ulici a něco mě nepřejelo. Potom už jde do tuhýho. Ty stavy potom takové jsou. Jdete proti lidem, kteří jsou mocní. Ruku do ohně bych za to nedal, že se nemůže nic stát…,“ vysvětlil Šmicer.

Už po neúspěšné volbě předsedy na červnové valné hromadě, kdy nebyl tehdejší Berbrův kandidát (Martin Malík) zvolen, ovšem Vladimír Šmicer napsal na Twitter: „Berbr dneska nevyhrál. Že by lidi začali myslet, a ne být jenom ovce? No, uvidíme.“

Lidé, kteří si uvědomují, že český fotbal, jak potvrdily i poslední soudní verdikty, je veřejným zájmem, nikoli majetkem“ skupiny funkcionářů ve vedení FAČR kolem Romana Berbra, začínají být stále více slyšet. Členové iniciativy ČISTÝ FOTBAL, jehož oficiální tváří se stal internacionál Ladislav Vízek, přišli navíc na podzim s peticí s názvem "Roman Berbr ne".  

Na podporu této petice před prosincovou valnou hromadou FAČR vzniklo i provolání NĚKOLIK (FOTBALOVÝCH VĚT). Je inspirováno a vychází z textu známé petice NĚKOLIK VĚT, kterou v roce 1989 ještě před Listopadem na protest proti tehdejšímu komunistickému vedení státu podepsalo 40.000 lidí.

Jména signatářů petice byla pravidelně vysílána zahraničními rozhlasovými stanicemiSvobodná Evropa a Hlas Ameriky. Petici podepsalo i poměrně hodně známých osobností, např. Táňa Fischerová, Zdeněk Svěrák, Jiří Bartoška, Jan Čenský, Rudolf Hrušínský,Martin Stropnický, Hana Zagorová, Ivan Trojan, Marie Rottrová, Pavel Bobek, Jan Neckář, Jiří Suchý, Petr Čepek, Bolek Polívka, Daniela Kolářová, Josef Kemr. či nedávno zemřelý Wabi Daněk a další odvážní a odsuzovaní. Podpisy osobností tehdy mj. organizoval známý publicista a fotbalový fanoušek Jan Rejžek. Za šíření a podpis petice byl pronásledován značný počet osob.

Text fotbalového provolání, jež vzniklo na podporu petice proti Romanu Berbrovi, přinášíme dnes v plném znění:

NĚKOLIK (FOTBALOVÝCH) VĚT

Rok 2017 znovu a jasně ukázal, že i když se současné vedení českého fotbalu velmi často zaklíná slovy o nových trendech, o vzniku akademií, o cílevědomé výchově mladých fotbalistů atd., ve skutečnosti nejpopulárnější sport v Česku nevzkvétá. Petice či návrhy řadových členů, iniciativ, spolků či fanoušků, které samo nezorganizovalo, odmítá jako nátlakové akce či je zcela ignoruje, do přípravy nových norem nedovoluje fotbalové veřejnosti mluvit. Zástupcům iniciativ, navrhujícím, aby vedení českého fotbalu volily přímo kluby, chodí anonymní výhružné zprávy či telefonáty. Ve fotbalovém hnutí se stále hovoří o korupci, od nejvyšší ligy až po nejnižší soutěže. Okresní a krajské svazy jsou mnohde zcela v rukou „starých struktur“, většinou z prostředí bývalých rozhodčích.

Funkcionáři, bývalí hráči, rozhodčí či fotbalové osobnosti, kteří se rozhodli promluvit, jsou žalování a hnáni před soud.

Letošní rok však zároveň ukázal, že fotbalová veřejnost se už vymaňuje z letargie a že stále víc lidí má odvahu veřejně projevit svou touhu po změnách v českém fotbale. Pohyb ve fotbale se tak začíná stále povážlivěji srážet s nehybností moci, kterou představuje bývalý pracovník komunistické Státní bezpečnosti, jenž se svou předlistopadovou dobrovolnou příslušností k této zločinecké organizaci navíc veřejně chlubí, čímž výrazně snižuje pověst a kredit českého fotbalu ve veřejnosti.

Připomeňme si několik nepříjemných skutečností:

  1. Český fotbal klesl v průběhu roku 2017 v žebříčku FIFA až do druhé padesátky, tedy na úroveň Jamajky či Maroka, jak konstatovali samotní zástupci vedení FAČR.

  2. Český fotbal opětovně nepostoupil na MS, kde byl naposledy před 12 lety. Za 25 let samostatného Česka se tak stalo pouze jednou.

  3. České kluby postoupily do Ligy mistrů za posledních 11 let pouze dvakrát, naposledy před čtyřmi lety.

  4. Český ženský fotbal nepostoupil v historii samostatného Česka na vrcholný turnaj typu OH, MS či ME ani jednou.

  5. Doba, kdy v zahraničí hráli a dominovali v předních evropských velkých klubech čeští reprezentanti, dávno pominula.

  6. (Ex) předseda FAČR je trestně stíhaný kvůli ovlivňování státních dotací pro sport. Přesto stále vykonává funkci předsedy představenstva STES, obchodní a marketingové společnosti FAČR.

  7. FAČR je jako právnická osoba trestně stíhaná, přesto kromě předsedy a jednoho člena výkonného výboru FAČR vedení českého fotbalu neodstoupilo a zůstalo ve svých funkcích. Většina z členů výkonného výboru nyní znovu do svých funkcí kandiduje.

  8. Český fotbal za poslední dobu získal ve veřejnosti řadou svých skandálů výrazně špatnou pověst (kauzy z let „horké léto“ 1995, „Horník a spol.“ 2004, „divoký závěr ligy“ 2006, „Křetínského brašna“ 2011 či nyní „Státní dotace“ 2017) a učinil pramálo, aby si ji vylepšil.

Proto vyzýváme vedení českého fotbalu, aby pochopilo, že nadešel čas ke skutečným a důkladným systémovým změnám a že tyto změny předpokládá existence svobodné a demokratické diskuze. Prvním krokem k jakýmkoli smysluplným změnám, systémovým plánem rozvoje fotbalu včetně účinného boje proti korupci začínaje a třeba přímou klubovou volbou vedení FAČR konče, by tedy měla být změna klimatu v českém fotbale, do kterého se musí vrátit duch vzájemné důvěry, názorové tolerance a plurality.

Podle našeho názoru je k tomu třeba:

  1. Aby již nebyl zvolen do vedení FAČR zvolen člověk, který se hrdě hlásí ke své práci pro předlistopadovou Státní bezpečnost, čímž výrazně snižuje pověst fotbalu ve veřejnosti.

  2. Aby již nebyl do vedení FAČR zvolen člověk, který opakovaně v médiích přiznal, že státní dotace přiděluje svým kamarádům, spřízněným funkcionářům a klubům, které jej podporují. Navíc tím nastolil otázku, zda se tímto chováním nedopustil trestného činu.

  3. Aby bylo zcela jasně zamezeno evidentnímu a nepřípustnému střetu zájmů, kdy je předseda FAČR zároveň majitelem ligového klubu či kdy je předseda krajského či okresního svazu zároveň ligovým rozhodčím a podobně.

  4. Aby přestali být funkcionáři, hráči či rozhodčí kritičtí k vedení českého fotbalu hnáni před soud či jinak pronásledováni či trestáni.

  5. Aby přestaly být kladeny překážky vznikání a činnosti nových iniciativ v rámci českého fotbalu, včetně nezávislých hráčských odborů.

  6. Aby byla měla všechna média bez rozdílu rovný přístup k informacím z českého fotbalu, bez ohledu na různá mediální partnerství nebo podle toho, jak „vstřícně“ o vedení FAČR a českého fotbalu referují.

  7. Aby byly respektovány oprávněné požadavky všech členů FAČR bez rozdílu klubové příslušnosti.

  8. Aby nebyli členové a kluby sdružení ve FAČR trestáni za podporu funkcionářů či osob, jež jsou vůči vedení FAČR kritičtí.

  9. Aby byl český fotbal veden transparentně, aby v jeho čele stály všestranně kvalifikované a vzdělané osobnosti, které budou pozitivně vnímány veřejností i představiteli státu, protože fotbal je coby nejpopulárnější sport nepochybně předmětem veřejného zájmu.

  10. Aby byla zahájena svobodná diskuze o budoucnosti a směřovaní českého fotbalu, aby byly jasně pojmenovány důvody, které vedly v Česku k jeho postupnému upadání.

Každý, kdo s tímto stanoviskem souhlasí, je může podpořit svým podpisem.

Vedení českého fotbalu vyzýváme, aby s ním nenaložila tak, jak je dosud zvyklá s nepohodlnými názory nakládat.“

Pokud chtějí fotbaloví hráči, rozhodčí, funkcionáři, osobnosti a fanoušci toto provolání podpořit, mohou tak učinit tím, že podepíší petici na této adrese.

(tu je pak po podpisu třeba potvrdit ještě prostřednictvím své e-mailové adresy).

Server efotbal.cz a magazín HATTRICK jsou připraveny informovat o tom, zda se některé osobnosti českého fotbalu případně k provolání NĚKOLIK (FOTBALOVÝCH) VĚT připojí.

Pavel Novotný: Řepka lže, peníze ze sparťanské kasy byly použity na autobus plný prostitutek