Pánbůh? Rosický ukázal, že může být pro Spartu přínosem ze dvou důvodů

Šlo o událost uplynulého ligového kola číslo jedna. Tomáš Rosický se po 17 letech a poprvé od svého návratu na Letnou objevil v základní sestavě Sparty! Kouč Andrea Stramaccioni poslal šestatřicetiletého špílmachra od první minuty do duelu s Karvinou. A jeho výkon? Rosický poslal Spartu důležitým gólem do vedení a všem poslal jasný vzkaz, že může být pro tým velkým přínosem.

Do Sparty, odkud zamířil do světa velkého fotbalu, se vrátil loni v srpnu. Nikdy ale nebyl dostatečně fit na to, aby se mohl výrazněji prosadit. Rosický stihl odehrát v rudém dresu jen čtyři ligové zápasy a jeden v Evropské lize. Vždy naskočil do utkání jako náhradník, celkem tak nasbíral jen 116 minut. Do Brna, kde Letenští prohráli 0:2, navíc ani neodjel kvůli nemoci.

Uběhly ale dva týdny, během nichž česká reprezentace přišla i o poslední zbytky naděje na postup na světový šampionát do Ruska, a Rosický mohl trenérskému ansámblu sdělit pozitivní zprávu: Jsem připraven! Kouč Stramaccioni toho náležitě využil a Rosického zařadil do základní sestavy pro utkání s Karvinou.

Hned od prvních minut byla přítomnost bývalé opory Borussie Dortmnud a londýnského Arsenalu pořádně znát. „Malý Mozart“, jak se Rosickému přezdívá, si říkal o míč, chtěl být ve hře, rozdával přesné přihrávky, vysouval spoluhráče za obranu a snažil se vymýšlet kulišárny, kterými by přelstil obranu výběru kouče Webera. Do hry vnesl přesnost, klid i kvalitu.

A gól, kterým v 17. minutě poslal Spartu do vedení, byl jen pomyslnou třešničkou na dortu. „Po tom gólu jsem měl obrovskou radost. Hrál jsem v základu po dlouhé době a v tom koutku, jak jsme slavili, jsem si to fakt užil,“ cituje ostříleného borce iDNES.cz.

Rosický: Dělal jsem taktické chyby a v závěru jsem se na hřišti jen motal

Stramaccioni se společně se svými trenérskými kolegy po odchodu Bořka Dočkala do Číny marně snažili najít někoho, kdo pozici kreativního podhrotového záložníka a roli vůdčí osobnosti zastane. Nebo alespoň systém, který se obejde i bez něj. Rosický ukázal, že pokud bude zdravý a fit, pro tým z Letné může být právě jako špílmachr velkým přínosem.

„Sparta dobře ví, jak Tomáš Rosický hráč. Musí se do toho ale zase dostat, rozhodně to není tak, že se luskne, Tomáš je zpátky a hraje jako pánbůh. Karviná pro něj byla v uvozovkách ideálním soupeřem na chycení a rozehrání se. Dobře naskočil, dal gól, ale výkonnost bude muset potvrzovat i v dalších zápasech, kdy na něj bude zvýšená pozornost,“ myslí si Luděk Zelenka, fotbalový expert České televize.

Rosický nakonec vydržel na hřišti do 86. minuty. Když odcházel střídat, stadion se rozburácel a diváci mu aplaudovali vestoje. „Ke konci už jsem se tam motal a měl toho plné zuby. Když jste po antibiotikách, je to vždycky složité. Směrem ke Slavii mi to ale pomůže, fyzicky budu příští týden lepší,“ slíbil zkušený záložník, který svým výkonem vlil před očekávaným derby krev do žil celé široké sparťanské veřejnosti.

A jak Rosického návrat do sestavy okomentoval kouč Stramaccioni? „Byl důležitý ze dvou důvodů. Jednak proto, že šestka konečně plnila roli šestky, osmička plnila roli osmičky a desítka mohla tvořit. Dnes to bylo poprvé, s jinými variantami to nebylo ono. Pokud chcete po Mandjeckovi, aby jen narušoval útoky soupeře a předával míče dál, je velmi kvalitním hráčem. Pokud po něm ale vyžadujete finální přihrávku, už to tak dobré není. Z tohoto pohledu je pro nás Rosický důležitý. To je důvod číslo jedna. Tím druhým je jeho osobnost. Od začátku říkám, že nám taková chyběla. Máme spoustu mladých hráčů, kteří potřebují být vedeni. Lafata tou osobností může být, jenže je to útočník a je daleko od středu mužstva. Rosického charakter je tím druhým důvodem. A o jeho kvalitách už vůbec nemusím hovořit,“ uvedl italský stratég pro klubový web.