Deset zapomenutých vítězů Zlaté kopačky v Premier League

V minulosti si vystříleli Zlatou kopačku Premier League například Cristiano Ronaldo, Alan Shearer, Thierry Henry či Didier Drogba. V živé paměti jistě máte i Robina Van Persieho či Sergia Agüera, ovšem za více než dvacet let existence nejsledovanější světové soutěže slavila i jména, které vás možná překvapí. Pár ze "zapomenutých tváří" vypíchl server caughtoffside.com.

Deset zapomenutých vítězů Zlaté kopačky v Premier League
Vsaďte si na fotbal bez rizika prohry!

10. Ruud van Nistelrooy, Manchester United; 2002-03 – 25 gólů

Van Nistelrooy vybojoval Zlatou kopačku během svého jediného anglického titulu v roce 2003. Celkově si za Rudé ďábly připsal 95 branek ve 150 startech. Po jeho desítce na zádech později přebral štafetu Wayne Rooney, který tak činí dodnes a už je střeleckým rekordmanem United.

9. Teddy Sheringham, Tottenham Hotspur; 1992-93 - 22 gólů

Prvním vítězem v novodobé části Premier League byl před dvaadvaceti lety Teddy Sheringham. V té době byl na vrcholu a o pár let později přestoupil na Old Trafford. V trikotu United už si ovšem tolik branek nepřipsal a pod Sirem Alexem Fergusonem vydržel jen do roku 2003, než se opět vrátil na White Hart Lane.

[break]
Kvartet nejlepších hráčů, které měl pod palcem Ferguson

8. Nicolas Anelka, Chelsea; 2008-09 - 19 gólů

Hrající trenér indického Mumbai City se před šesti lety blýskl devatenácti trefami, což byla přesně polovina všech branek, které v Chelsea dosáhl. I jeho trefy pak vedly k tomu, že se Blues v onom roce radovali ze zisku FA Cupu. Následující rok pak vyhrál jak Community Shield, tak primát v Premier League.

7-6. Carlos Tevez, Manchester City / Dimitar Berbatov, Man United; 2010-11 - 20 gólů

Jak Tévez, tak Berbatov, prošli ve své kariéře několika kluby a to i na ostrovech. Na Old Trafford byli ve své době spoluhráči a i nyní je spojuje to, že aktuálně působí v malých ligách. Zatímco bývalý snajpr United, City či Juve se vrátil do rodné Argentiny, někdejší střelec Fulhamu, Tottenhamu či Monaka započal novou etapu v řeckém Paoku Soluň.

[break]
Jak Rodgers zmátl celý svět, že může být koučem Liverpoolu?

5-4. Dion Dublin, Coventry City / Chris Sutton, Blackburn Rovers; 1997-98 – 18 gólů

Většina lidí si z dotyčné doby pamatuje Michaela Owena, jenž se stal v Liverpoolu mašinou na góly, ale Zlatou kopačku vyhráli s blížícím se koncem devadesátých let minulého století jiní. A ani jeden nepůsobil ve velkoklubu. Dublin pálil za Coventry City, o něco známější Chris Suton sázel trefy za Blackburn Rovers.

3. Jimmy Floyd Hasselbaink, Leeds United; 1998-99 – 18 gólů

Michal Owen nikdy nevyhrál Zlatou kopačku sám. Jednou měl stejnou bilanci jako Dwight Yorke z Manchesteru United, podruhé vykázal stejná čísla jako někdejší reprezentant Oranjes Jimmy-FLoyd Hasselbaink, jenž byl gólový v Chelsea. O rok později pak bývalý hráč Leedsu, Atlétika Madrid, Middlesbrough či Charltonu slavil s Blues i týmové trofeje.

[break]
Trio nových útočných formací, které nahánějí strach

2. Kevin Phillips, Sunderland; 1999-2000 – 30 gólů

Možná největší překvapení v celé historii novodobé anglické ligy. Cennější o to více, že toho nebylo dosaženo v trikotu velkoklubu, ale pouze v provinčním Sunderlandu. Momentálně poslednímu celku tabulky ze Stadium of Light by se v současnosti někdo takový jako Kevin Phillips hodil. Možná by vedení dvaačtyřicetiletého snajpra mělo přemluvit k návratu, protože ani Thierry Henry, ani Robin Van Persie, neměli při svých vítězstvích ve Zlaté kopačce více branek.

1. Andy Cole, Newcastle United; 1993-94 – 34 gólů

Andy Cole začal vyhrávat trofeje až na Old Trafford, ale jeho největší individuální úspěch se zrodil u konkurence. Přesněji řečeno v St. James Parku, když ještě oblékal trikot Newcastlu United. Rok předtím pomohl onomu klubu ze Championship do Premier League. Po jeho odchodu na sever Anglie na rudou stranu Manchesteru ho začal v trikotu Stark zdárně zastupovat Alan Shearer. 34 tref je na Anglii velmi vysoké číslo, na které nedosáhl ani například Cristiano Ronaldo.

Mladé pušky v Premier League! Komu se letos extrémně daří?