Manchester United smetl Spurs a utekl Chelsea

Manchester United rozdrtil v nedělním dohrávaném zápase 26. kola anglické Premier League Tottenham Hotspur na jeho hřišti 4:0 a v čele soutěže má před druhou Chelsea opět šestibodový náskok.

Zatímco hostům se zranění vyhýbají a na lavičku se vrátil už i uzdravený francouzský útočník Louis Saha, Spurs, kteří v lize neudrželi čisté konto už čtrnáckrát v řadě, jsou oslabení ve všech řadách.

V úvodu zápasu přesto hrají prim obrany obou týmů. Až v 21. minutě prudce pálil zhruba z třceti metrů Michael Carrick, ale jeho rána letěla těsně nad. O chvíli později padl do střely Larssona Dawson. Po pětadvaceti minutách spálil obrovskou šanci po hlavičce Carricka a závaru před Robinsonem Ronaldo, který dobře netrefil skákavý míč a zblízka vysoko přestřelil.

Po půlhodině hry zřejmě fauloval domácí Gardner v pokutovém území Larssona, ale píšťalka sudího Clattenburga zůstala němá. Největší šanci domácích v první půli měl Berbatov, který vnikl do šestnáctky a z úhlu prověřil van der Sara. Ten jeho pokus konečky prstů vytáhl na roh. Ronaldo v samotném závěru první půle vybojoval penaltu, když se protáhl kolem Malbranquea a ten ho zezadu fauloval. Portugalský mladík pokutový kop proměnil přesnou ranou k pravé tyči a dal už patnáctý gól v sezoně - 1:0.

Hned po přestávce mohl zvýšit ranou z 25 metrů Vidič, prudký míč vytáhl Robinson se štěstím nad břevno. Srbský obránce se ale přece jen prosadil. Po rohovém kopu se trefil hlavou pod horní tyč a Robinson vůbec nezareagoval - 2:0.

Vzápětí zvýšil dorážkou ve skluzu do prázdné brány Paul Scholes. Přesný centr Ronalda sice tečoval gólman Robinson, ale jen na nohu Scholese a ten neměl práci skórovat. Devítiminutová gólová smršť Red Devils domácí zlomila a ve zbytku utkání už hosté dominují.

Bulharský útočník Berbatov mohl ještě po více než hodině hry po přihrávce Huddlestonea nepříznivý stav zkorigovat, ale van der Sar skvěle zasáhl. Ještě lépe se prezentoval po poslední velké šanci Berbatova čtvrt hodiny před koncem a jeho hlavičku bravurně vyrazil. Debakl domácích vzápětí definitivně završil brzký rekordman v počtu startů v dresu United Ryan Giggs. Van der Sar prožil i jednu hrůznou chvilku, když ho kolenem do hlavy zasáhl Keane, holandský gólman ovšem dopadl lépe než loni na podzim Petr Čech. Přesto se zlomeným nosem nedohrál a posledních pět minut dochytal obránce O´Shea.

Hosté na White Hart Lane vyhráli už dvacátý zápas v sezoně. Tottenham, který od Vánoc v Premier League nezvítězil, se naopak propadá tabulkou stále hlouběji - v současné době je jedenáctý a na pohárové příčky mu schází sedm bodů.

Výsledek - 26. kolo:

Tottenham - Manchester United 0:4 (45. Ronaldo z pen., 48. Vidič, 54. Scholes, 77. Giggs).

[ 4.2.2007 - eFotbal.cz l Foto: Reuters ]