Sérii Liverpoolu přerušil Everton, Chelsea nezaváhala

Hráči FC Liverpool se v sobotním domácím zápase 26. kola anglické Premier League překvapivě trápili s osmým Evertonem. Zápas, jehož výsledek znamenal přerušení dlouhé vítězné série Liverpoolu, skončil bezbrankovou remízou. Chelsea vyhrála na hřišti Charltonu 1:0 a stáhla náskok vedoucího Manchesteru United na tři body.

Liverpool do sobotního zápasu vyhrál pětkrát v řadě, v útoku byl výjimečně produktivní a navíc minimálně inkasuje. Také Evertonu se ovšem v letošní sezoně daří a spoléhá na pevnou defenzivu.

Na Anfield Road čelil gólman hostí Tim Howard jedenácti přesným střelám a předvedl v prvním poločase dva parádní zákroky. Nejvíce se vytáhl proti ráně Petera Crouche z pouhých osmi metrů. Craig Bellamy dokonce dostal míč za jeho záda, ale rozhodčí branku neuznali pro údajný ofsajd.

Po necelé hodině hry měl velkou šanci hostí Andrew Johnson. Jeho ránu zblízka skvěle vykopl Reina. Na druhé straně pálil vzápětí nebezpečně Gerrard a jen těsně minul. Liverpool v závěru vystupňoval svůj tlak, ale rozhodující gól nevstřelil.

Remizoval však také londýnský Arsenal, který bojuje s Liverpoolem o třetí pozici. Gunners na hřišti nevyzpytatelného Middlesbrough prohrávali po penaltě, kterou v 63. minutě proměnil Yakubu. Za stažení Yakubua byl navíc vyloučen obránce Senderos. I v deseti ale dokázali hráči Arsenalu vyrovnat - trefil se čtvrt hodiny před koncem kanonýr Henry. Celý zápas odehrál Tomáš Rosický.

Chelsea stačila hubená výhra

Hubená výhra nad Charltonem stačila Chelsea, aby stáhla náskok vedoucího Manchesteru na tři body. United ovšem mají nedělní duel s Tottenhamem k dobru. Domácí, kteří jsou v ligové tabulce předposlední, potvrdili, že mají nejhorší obranu v soutěži. V průběhu letošní sezony dosud inkasovali 44 branek. Chelsea stejný počet gólů nastřílela a v sobotu přidala další.

V úvodu byl však duel outsidera s velkým favoritem vyrovnaný, ani jeden z týmů se nedostává do velkých příležitostí. První těžký zákrok předvedl gólman Carson až ve 14. minutě, kdy Drogba vyslal do sóla Ševčenka a jeho prudkou střelu z úhlu hostující brankář s problémy zlikvidoval. Vzápětí mohl otevřít skóre Ballack, ale hlavou v akrobatické pozici těsně minul.

V 18. minutě se ze své obvyklé pozice pětadvacet metrů před bránou prosadil prudkou ranou Frank Lampard, který poslal míč přesně k pravé tyči Carsonovy svatyně. Lampard se trefil podesáté v sezoně. Vzápětí potvrdil, že má střeleckou smůlu Ševčenko, jehož hlavička po centru Bridge skončila jen těsně nad břevnem. Ve druhé polovině prvního poločasu mají hosté jasnou převahu, ale další gól už do přestávky nepřidali. Nejblíže k němu byl opět Lampard, který prověřil Carsona ranou z více než třiceti metrů. Domácí předvedli jedinou nebezpečnou akci po necelých pětadvaceti minutách hry, kdy centr El Karkouriho málem zapadl pod břevno, Čech byl ale pozorný.

Blues vyslali během první půle na soupeřovu bránu pět střel, zatímco domácí zamířili mezi tři tyče pouze jednou. Ve druhém poločase tempo hry poněkud opadlo a suverenita Blues se rozplynula. Velkou šanci Charltonu zmařil v 68. minutě Fayemu skvělým zákrokem Petr Čech, který vytáhl jeho ránu nad břevno konečky prstů. Čech vychytal Fayeho ještě jednou - v 72. minutě zlikvidoval jeho prudkou ránu z úhlu.

Velkou šanci na zvýšení náskoku měl Wright-Phillips v 78. minutě, ale Carson opět čaroval. V závěru si ještě na několik minut zahrál vracející se kapitán hostí John Terry. Další gól už v utkání nepadl a Petr Čech v lize podruhé za sebou udržel čisté konto.

Za Aston Villu se prosadila posila z Lyonu Carew

Konečně zabrala Aston Villa, které se v novém roce začíná dařit alespoň na domácím hřišti. Ve Villa Parku porazili domácí hráči West Ham 1:0 a prosadila se posila z Lyonu John Carew, který přišel za Milana Baroše. Blackburn rozhodl vyrovnaný zápas proti Sheffieldu až o deseti. Dlouho byl stav 1:1, ale po vyloučení Warnocka domácí dokázali rozhodnout v 90. minutě, když se trefil Pedersen.

Fulham si doma poradil s Newcastlem. Výborný výkon podal gólman domácích Jan Laštůvka, jenž vychytal vítězství 2:1. Bývalý ostravský gólman po několika důležitých zákrocích kapituloval až v závěru po střele Martinse, ale tři body už londýnský tým udržel.

Nováček z Readingu už je šestý, když dokázal vyhrát v Manchesteru nad místním týmem City 2:0 po brankách dvou brankách Lity ze závěru utkání. Celé kolo bylo chudé na góly a ani ve dvou zbývajících duelech se střelci příliš neprosazovali. Bolton zdolal poslední Watford na jeho hřišti 1:0 a stejným výsledkem skončil duel Wiganu s Portsmouthem. Tentokrát vyhráli domácí.