Anglie nechápe. Stížností na arbitry přibývá

Není to tak dlouho, co byl anglickým tiskem propírán Graham Poll a už je na světě další kauza. Vyvolal jí trenér Watfordu Adrian Boothroyd, který označil výkon sudího Chrise Foyeho v zápase s Portsmouthem za zmatený. „Po takovém výkonu by ho měli přeřadit do nižších soutěží,“ řekl rozhořčeně bezprostředně po utkání.

Anglie nechápe. Stížností na arbitry přibývá
Portsmouth sice prohrával po půlhodině brankou fotbalisty Watfordu DeMerita, nicméně před přestávkou stačil vyrovnat Nwankwo Kanu. Už se zdálo, že utkání skončí smírně, sudí Chris Foy ale minutu před koncem normální hrací doby odpískal pokutový kop, jenž bezpečně proměnil Lua Lua.

„Nevím jestli to byl faul. Podstatné je to, že Kanu byl v té době v ofsajdu,“ řekl po zápase Adrian Boothroyd, kouč Watfordu. Jeho tým byl až na jediný gól málo produktivní. Na branku vystřelil jen třikrát, zatímco Portsmouth měl o pět střel více. O bojovnosti ale pochybovat nelze.„Myslím, že jsme podali skvělý výkon. Fanoušci, kteří s námi jezdí po celé Anglii a dávají velké peníze za lístky, viděli naši bojovnost. A pak přijde takovýhle rozhodčí, který svým podprůměrným výkonem rozhodne o výsledku,“ kroutil hlavou.

Jaké jsou jeho konkrétní důvody? Kromě toho, že Kanu byl v době odpískání penalty v ofsajdu, se Boothroyd dožadoval také odpískání dvou pokutových kopů pro jeho Watford. „Jeden po faulu na Hendersona a druhý po ruce domácího obránce Primuse,“ ukázal na konkrétní chyby.

„Rozhodčí, kteří poškodí nějaký tým, by měli přeřadit do nižších soutěží. Proč všichni trenéři musí snášet jejich nedostatky?“ ptá se manažer Watfordu.

Video? Pomohlo by, říká Coleman

Trenér Fulhamu Chris Coleman má řešení – zavést videorozhodčího. Přestože tato věc byla již několikrát předmětem diskusí a mnohými zamítnuta, Coleman tvrdí, že by to vyřešilo všechny nedostatky rozhodčích. „Videozáznamy by efektivně pomáhali sudím ke správným verdiktům. Fotbal je den ode dne rychlejší, a proto jsem pro schválení tohoto nového fotbalové zákona,“ uvedl.

Celá věc se neřeší jen v Británii, nýbrž po celé Evropě. Také původní odpůrci návrhu se díky čím dál tím častějším chybám sudích pomalu přiklání na druhou stranu. Je jen otázkou času, kdy se videorozhodčí stane praktickou součástí profesionálního fotbalu.

[ 19. 11. 2006 - Pavel Janega l Foto: Reuters ]