Čech: Česká brankářská škola určitě existuje

Brankář Petr Čech se ve čtvrtek aktivně zúčastnil sedmého ročníku své Fotbalové školy. Kromě tohoto projektu reprezentační gólman mluvil také o své dovolené či hudebně nadaných spoluhráčích z národního týmu.

Čech: Česká brankářská škola určitě existuje
Na dvou týdenních tréninkových cyklech se pod vedením profesionálních trenérů vystřídají kluci a děvčata ve věku od sedmi do patnácti let. Druhý turnus skončí v pátek. "Když jsem byl ve věku dětí, které dojíždí na tento "tábor", tak nic takového nebylo a mě to jako kluka vždycky mrzelo. Takže když jsem měl možnost hovořit na toto téma, tak vznikl nápad na letní fotbalovou školu," vysvětloval Čech prvotní impuls pro vznik projektu.

Zkušený brankář se každoročně své Fotbalové školy osobně účastní. "Je to na začátku července, kdy mám většinou volno. Teď jsem od klubu dostal kvůli mistrovství Evropy týden navíc, jinak už se spoluhráči z Chelsea připravují na novou sezonu." Čech se vrátil teprve ve středu z dovolené. "Prvních pár dní volna jsem trávil v České republice a pak jsem byl dva týdny s rodinou ve Španělsku. Včera jsem se vrátil a strávil večer s první skupinou a dneska budu s tou druhou."

V každém cyklu je zhruba osmdesát dětí a některé se na Fotbalovou školu dokonce vrací. "O všech máme údaje, takže kdybychom opravdu chtěli, tak můžeme dohledat, jak jejich kariéra postupuje, ale zatím jsem se po tom nepídil. Jsou tady děti i ze zahraničí. Byl tady brankář z Norska, a teď je tady jeden třeba z Pensylvánie. Máme tu i kluky, kteří mají skutečně talent a kteří jsou třeba z nějakého dobrého týmu. A těm ostatním to může pomoct, když se tady setkají a třeba se také můžou dostat do lepšího klubu."

Čecha práce s dětmi baví a rád také odpovídá zvídavým malým fotbalistů na otázky. "Jsou takové dětské, třeba jaké to je hrát za Chelsea, nebo jak se cítím, když proti mně kope penaltu Messi? Ale je to svým způsobem roztomilé, protože se člověk vrátí o dvacet let zpátky a uvědomí si, že nebyl jiný," usmíval se třicetiletý Čech.

Ten si také myslí, že kvalitních brankářů bylo v Česku vždycky dost a možná se nějaký vyklube i z účastníků jeho Fotbalové školy. "Vždycky jsme měli kvalitní gólmany už od Pláničky, takže nějaká česká brankářská škola určitě existuje. Ta práce s brankáři u nás funguje na velice dobré úrovni."

O Čechovi je také známé, že jeho zálibou je bubnování. Dokonce už několikrát hrál na koncertě s kapelou Eddie Stoilow. Kapitán reprezentace Tomáš Rosický zase hraje na kytaru, na fotbalovou skupinu to ale zatím podle brankáře Chelsea není.

"Zatím jen s jednou kytarou a bicími se kapela udělat nedá. Věřím, že se najde v mládežnických reprezentacích někdo, kdo hraje na klávesy a zpívá. Zatím nám chybí ten zpěvák a ještě jeden nástroj," prohlásil Čech s tím, že o nadaném zpěvákovi v národním týmu neví. "Kromě toho pověstného kolečka zatím asi nikdo moc nikde nezpíval," připomněl Čech popěvek při oslavách postupu na evropský šampionát, kdy reprezentanti vulgárně uráželi bývalého útočníka Radka Druláka. Sám Čech se toho však nezúčastnil.