Ferguson: Crouch vlastně pořád fauluje

Zpětné zrcátko za 6. kolem Premier League připomene, o čem se na ostrovech po víkendovém menu mluví. Jedním z nejskloňovanějších témat je pak první bodová ztráta Manchesteru United v sezóně.

Stoke vzalo body Manchesteru United, Crouch dal svůj první gól

Prvním týmem, který připravil o body Manchester United je Stoke. Tým manažera Tony Pulise doma s United remizoval 1:1 a získal s Manchesterem vůbec první bod od roku 2008, kdy postoupil do Premier League.

Manchester se musel obejít bez útočníka Wayna Rooneyho, který bude nejspíš chybět několik týdnů. Sir Alex Ferguson od útoku místo něj postavil Dimitara Berbatova. Při pátečním tréninku se navíc zranil Jonny Evans, toho nahradil Antonio Valencia. V průběhu zápasu musel potom po zákroku Jonathana Woodgatea odstoupit Javier Hernandez, v 11. minutě ho vystřídal Michal Owen.

„Nebylo to jednoduché, Hernandez je rychlý fotbalista schopný obejít spoluhráče, přijít o něj byla ztráta. V pátek jsme měli strašný trénink, postupně se zranili Michale Carrick, Wayne Rooney, Jonny Evans,“ vyjádřil se k sestavě United Ferguson. Ten si také postěžoval na hru vysokého útočníka Potters Petera Crouche.

„Vlastně pořád fauluje. Rozhodčí mu to tolerují, kvůli jeho výšce, ale on si vždy na obránce naskočí. Tímto stylem hraje dlouho a sudí to ví. Podobná situace nastala i při inkasovaném gólu, kdy byl v souboji s Philem Jonesem. Každopádně je těžké ho ubránit,“ dodal skotský trenér.

Ferguson také pochválil brankáře Davida de Geu, který občas vypadal nejistě při vysokých míčích, ale jinak předvedl několik skvělých zákroků. „V první půli předvedl světový zákrok a nenechal se ničím rozhodit. Co se týká celkového výsledku, myslím, že remíza je spravedlivý výsledek. Není snadné tady hrát.“

„Vždy je dobré, dát svůj první gól v novém klubu před vlastními fanoušky a navíc proti Manchesteru United, jsem opravdu rád. Makali jsme na doraz, v žádném týmu jsem nezažil tak bojovného ducha. Pokud budeme hrát podobně v dalších zápasech, nemáme se čeho bát,“ uvedl po zápase střelec gólu Stoke Peter Crouch.

Newcastle je na vzestupu i bez nových útočníků

Už na čtvrté místo tabulky posunula Newcastle domácí výhra nad Blackburnem. Tři góly Newcastlu nastřílel bývalý hráč West Hamu Demba Ba.

Senegalský útočník dal svoje první góly v dresu severoanglického klubu, dařilo se i Leonu Bestovi. Oba hráči tak dali alespoň částečně zapomenout na Andy Carrolla, za kterého klub pořád nepřivedl žádnou náhradu.

„Tým jsme výrazně posílili, až na útočníky. Řekl jsem svým útočníkům, ať mi dokážou, že nepotřebuju nikoho kupovat. Myslím, že to vzali jako výzvu,“ řekl po zápase manažer Newcastlu Alan Pardew.

Demba Ba se poprvé trefil v 27. minutě po otočce a zakončení. Druhý gól přidal tři minuty nato hlavičkou zblízka a hattrick dokončil devět minut po začátku druhého poločasu, když dorazil míč do sítě těsně před Bestem. S výkonem rozhodčích nebyl spokojený manažer hostí Steve Kean, nelíbila se mu hlavně situace, která předcházela třetímu gólu. Podle něj fauloval Best Scotta Danna.

Za protesty dostal žlutou kartu Martin Olsson, který byl později v zápase po druhé žluté vyloučen. „Požádal jsem rozhodčího, ať se na celou situaci podívá znovu, podle mě to byl jasný faul. Myslím, že Leon (Best) fauloval Scotta (Danna). Myslím, že i hráči Newcastlu očekávali, že rozhodčí odpíská faul,“ řekl po zápase zklamaný Kean.

Blackburnu se podařilo ještě před přestávkou snížit, ale i tak to nevypadalo na to, že se jim podaří navázat na pět vítězství v řadě na St James’ Parku. Naopak Newcastle v této sezóně ještě neprohrál, osm zápasů ve všech soutěžích neokusil hořkost porážky, a to je nejlepší série od ročníku 1994-95.

Pašák – Demba Ba

Poprvé se v dresu Newcastlu gólově prosadil Demba Ba, který přišel v létě z West Hamu, a do sítě Blackburnu nasázel hned tři branky. I přes právě probíhající Ramadan se muslimskou víru vyznávající fotbalista nakonec rozjel k úchvatnému výkonu a stal se devátým hráčem Newcastlu, který dal v historii Premier League tři góly.

Břídil – Richard Dunne

Fotbalista Aston Villy Richard Dunne podal v zápase na hřišti QPR velice dobrý výkon. Villans hráli první poločas špatně a museli se většinou jen bránit, ale i s pomocí štěstí odolali. Poté se dokonce dostali do vedení po sporné penaltě. Když už se zdálo, že si odvezou tři body, odcentroval před branku domácí Heidar Helguson a míč se po pokusu Stephena Warnocka odkopnout ho pryč odrazil od Dunnea do sítě. Trochu nešťastná teč a těžko říct, jestli s tím mohl něco dělat, ale Dunne si dal už devátý vlastní gól a toto nechtěné prvenství tak uzmul Jamie Carragherovi.

Odpověď na otazník kola

Ptali jsme se, jestli Manchester United udrží sérii vítězných zápasů proti Stoke. United tohoto soupeře jako jediní pravidelně poráželi od vstupu Stoke do Premier League v roce 2008. Tentokrát se jim to nepodařilo, po remíze 1:1 se body dělily.

Výrok kola

„Myslím, že Agbonlahor byl jasně faulován a byl jsem překvapen, že žádný náš hráč penaltu nereklamuje. A ruce v našem vápně? Žádnou jsem neviděl,“ uvedl po zápase na hřišti QPR trenér Aston Villy Alex McLeish. Rozhodčí Mike Oliver nejdříve velice přísně posoudil běžný souboj ve vápně domácích, aby potom neodpískal jasnou ruku ve vápně hostí. Trenér Aston Villy to „samozřejmě“ viděl po zápase jinak.