Nejvyšší soud prověří, zda bude stadion patřit West Hamu

Anglický klub West Ham United překročil další překážku v cestě za tím, aby se po olympijských hrách v Londýně v příštím roce mohl přestěhovat na olympijský stadion. Prokázalo to nezávislé vyšetřování.

Nejvyšší soud prověří, zda bude stadion patřit West Hamu
Procedury, které předcházely soutěži o působení na stadionu, byly naprosto v pořádku. Auditoři firmy Moore Stephens prověřili celou záležitost poté, co v červenci deník Sunday Times přinesl informace, že byly provedeny tajné platby výkonným pracovníkům společnosti Olympijského parku (OPLC), tedy orgánu, který je odpovědný za vyhledání nájemníků po skončení olympiády.

Výkonný výbor OPLC v únoru vybral jednomyslně West Ham United, který o pár měsíců později vypadl z Premier League. West Ham dostal přednost před městským rivalem Tottenhamem Hotspur a měl nárok přejít do stadionu ve východní části Londýna v hodnotě 486 milionů liber (14 miliard Kč).

Týdeník Sunday Times přinesl informaci, že West Ham United zaplatil ředitelce korporátních služeb OPLC Dionně Knightové 20 tisíc liber (580 tisíc Kč) za konzultace před a poté, co bylo přijato definitivní rozhodnutí o pronájmu stadionu. West Ham tvrdí, že práce Knightové byla ve spojitosti se zadáváním veřejných zakázek na stavebního partnera po olympiádě.

Knightová později přiznala, že s Ianem Tompkinsem, ředitelem West Hamu, ji pojí osobní vztah, proto byla z OPLC odvolána a naopak najmuti byli auditoři. Firma Moore Stephens nenašla žádný důkaz, který by Knightovou usvědčoval z toho, že měla přístup k nějakým důvěrným informacím či by dokonce ovlivnila výběr OPLC, stojí v prohlášení auditorů.

OPLC přidala, že jeho zakládající členové - starosta Londýna a britská vláda, nevidí žádné důvody pro to, aby bylo rozhodnutí zvráceno a výběr West Hamu tak proběhl v pořádku.

"Kladiváři" plánují před sezonou 2014-15, kdy se chtějí na stadion přestěhovat, snížit kapacitu z 80 tisíc na 60 tisíc diváků a ponechat na stadionu atletický ovál. Ovšem stále není rozhodnutí definitivní. Tottenham, který plánoval odstranění atletického oválu a vybudování typicky fotbalového stadionu, požádal o soudní prozkoumání původního rozhodnutí OPLC u Nejvyššího soudu v Londýně.

Ústní slyšení je naplánováno na středu 24. srpna.

Představitelé Anglického olympijského výboru slíbili Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV), že na stadionu ponechají i po skončení her jako historické sportovní dědictví atletickou dráhu. Navíc chce Londýn kandidovat na pořádání mistrovství světa v atletice v roce 2017, což samozřejmě znamená, aby olympijský stadion měl atletickou dráhu.