Jako kdybychom si brokovnicí ustřelili nohy, láteřil kouč Blackpoolu

[tag]OHLÉDNUTÍ ZA 33. KOLEM[/tag] Souhrn nejdůležitějších událostí, zajímavostí, postřehů a názorů z 33. kola anglické nejvyšší soutěže, ve kterém došlo v ostře sledovaném duelu Arsenal - Liverpool k infarktovému závěru.

O čem se mluví: Aston Villa už má záchranu v kapse

Ačkoliv v táboře fanoušků Aston Villy ještě před několika týdny panovaly velké obavy z možného pádu do druhé ligy, po zápase s West Hamem si všichni příznivci Villans mohou zhluboka oddechnout. Jejich tým totiž díky vítězství 2:1 na Upton Parku dosáhl na metu čtyřiceti nasbíraných bodů, která zpravidla stačí k záchraně v soutěži.

Výhra Villans se však nerodila snadno, hosté nezachytili začátek utkání a inkasovali po rychlé brance Robbieho Keana, který využil špatně zahraného ofsajd systému a dostal domácí na koně. Hra Villans se však minutu od minuty zlepšovala a ještě do poločasu vyrovnal Darren Bent. Druhá půle se již nesla ve znamení herní převahy hostů, kterou zúročil těsně před koncem střídající Gabriel Agbonlahor.

Právě stoupající tendenci sobotního výkonu si po utkání pochvaloval i trenér hostů Gerard Houllier: „S druhou půlí jsme si poradili opravdu dobře. Vytvořili jsme si dostatek šancí ke vstřelení vítězné branky. Na naši hru jsem pyšný, jsou patrné známky zlepšení.“ Aston Villa obou branek dosáhla ze vzdušného prostoru a francouzský kouč po zápase prozradil, že se jednalo o záměr, kterému přizpůsobil i sestavu, do které zařadil Emila Heskeyho a Nigela Reo-Cokera na úkor Agbonlahora a Jeana Makouna. „Kvůli výkonům hráčů jsem změny neudělal, v některém zápase je potřeba hrát jinak. Cítil jsem, že dnes potřebujeme větší sílu ve vzduchu vedle Darrena Benta. Vyplatilo se nám to,“ dodal spokojeně.

Naopak West Ham si ztrátou všech bodů opět zavařil a propadl se zpět na sestupové příčky. Trenér Hammers Avram Grant ztrátu nadějně rozehraného utkání přikládal nervozitě a obavám o konečný výsledek, ovšem nelíbila se mu ani situace, kdy rozhodčí nechal bez povšimnutí zákrok Richarda Dunna na unikajícího Carltona Colea v prvním poločase. „Podle mého názoru to měla být penalta a červená karta pro Dunna. Soupeř pak skóroval po naší velké chybě, což je škoda,“ připomněl situaci před vyrovnávacím gólem, kdy ve vlastním pokutovém území zbytečně přišel o míč Mark Noble.

Hammers zřejmě o svém dalším osudu budou rozhodovat až v posledních třech zápasech sezóny, kdy je postupně čekají podobně ohrožení Blackburn, Wigan a Sunderland. Nejbližší utkání na hřištích Chelsea a Manchesteru City pro „kladiváře“ velký bodový zisk neslibují.

Uhrál Wigan klíčové vítězství?

Velmi ostře sledovaným záchranářským duelem byl zápas mezi Blackpoolem a Wiganem Athletic. Přestože v něm byli mírně favorizováni domácí Seasiders, ze tří bodů se po přesvědčivém výkonu radovali hostující Latics. Ti byli až do tohoto zápasu na posledním místě tabulky, ovšem úspěšný výsledek z Bloomfield Road je katapultoval mimo sestupové příčky.

Trenér Latics Roberto Martinez si po utkání cenil toho, že jeho hráči dosáhli na výhru po dobrém výkonu a tři body si připsali zaslouženě. „V takových velkých zápasech někdy potřebujete získat tři body za každou cenu a kvalita hry jde stranou. Náš výkon byl ale dobrý. Nemyslím si, že by v této sezóně ještě někdo jiný dokázal Blackpool takhle uzemnit. Hráli jsme dobře i v posledních zápasech, ale až teď konečně přišla odměna,“ uvedl.

Wigan se rychle ujal vedení již ve 3. minutě po trefě Huga Rodallegy, který využil zaváhání domácího obránce Craiga Cathcarta a po přihrávce Charlese N´Zogbii nasměroval hosty k vítězství. „Hugo akci perfektně zakončil, ale byla výsledkem našeho tlaku na soupeře, podařilo se nám Blackpool zatlačit a pak se nám naskytly střelecké příležitosti. Ale ani dvougólové vedení nemusí proti Blackpoolu nic znamenat, oni se totiž nikdy nevzdávají. Až třetí gól rozhodl,“ hodnotil klíčové okamžiky zápasu Martinez.

Wigan udělal vítězstvím nad jedním ze svých největších konkurentů v boji záchranu důležitý krok k setrvání mezi elitou, jelikož i ve zbývajících kolech soutěže jej čekají celky, které nepatří do špičky – postupně Sunderland, Everton, Aston Villa, West Ham a Stoke.

Pašák – Didier Drogba

Útočník z Pobřeží Slonoviny na půdě West Bromwiche ukázal, že do starého železa ještě nepatří. První gól vstřelil sám, druhý připravil pro Salomona Kaloua a poté vybojováním míče ve středu pole rozehrál akci, která přes Florenta Maloudu a Franka Lamparda vedla ke třetí brance Blues a vítězství 3:1.

Břídil – Nicky Shorey

Zadák West Bromwiche si svůj obranný zákrok před prvním gólem Chelsea za rámeček zřejmě nedá. V situaci, kdy mohl bezpečně odvrátit hru na rohový kop, zvolil podivný odkop přímo k nohám Drogby, který napálil míč do sítě. Domácí tak přišli o cenný náskok 1:0 a nakonec i o všechny body.

Odpověď na otazník kola

Ptali jsme se, zda Fernando Torres konečně ukončí své střelecké trápení. Španělský útočník se na hřiště dostal až v závěru utkání místo Drogby a dokonce se mu skutečně podařilo rozvlnit síť, ovšem zřejmě nesprávně jej zastavil ofsajdový praporek asistenta rozhodčího. Čekání tedy pokračuje.

Výrok kola

„To je stejné, jako kdybychom si vzali brokovnici a ustřelili si obě nohy.“ Trenér Blackpoolu Ian Holloway skutečně nebyl nadšen tím, že jeho hráči v zápase s Wiganem vyrobili velkou chybu už po třech minutách hry a umožnili soupeři jít snadno do vedení, které se nakonec proměnilo ve výhru Latics 3:1.