Arsenal nedokázal porazit oslabený Birmingham

[b]Aktualizováno.[/b] Sobotní program 27. kola Premier League zahájilo utkání Birminghamu s vedoucím Arsenalem. Hosté mohli v případě výhry upevnit své vedení v anglické nejvyšší soutěži před Manchesterem United, zatímco domácí nutně potřebují každý bod k tomu, aby se zachránili v Premier League. Nakonec favorizovaní hosté získali jen bod, když o vedení přišli v 95. minutě gólem z penalty.

Zápas začal naprosto nečekaně červenou kartou. Hned ve třetí minutě ji dostal obránce Birminghamu Taylor za brutální zákrok na Eduarda, který byl pak velmi dlouho ošetřován. Nakonec opustil hřiště na nosítkách a musel být vystřídán. Nehrálo se nakonec až do desáté minuty. Domácí tak prakticky od samého začátku hráli v oslabení.

Arsenal se tlačil do útoku, ale Adebayor a později ani Walcott se nedokázali prosadit. Na konci dvacáté minuty se do brejku dostali domácí Kapo s McFaddenem, způsobili zmatek v obraně Arsenalu, k zakončení se však nakonec nedostali. Hrálo se prakticky jen na jednu branku, ale kanonýři se kvůli chybám v kombinaci dlouho nemohli dostat k přímému ohrožení branky. O to horší pro Arsenal bylo, když domácí McFadden ve 28. minutě technickou ranou trefil míč z hranice velkého vápna přímo do horního rohu branky a překonal Almuniu. Birmingham se tak i v oslabení dostal do jednobrankového vedení.

Arsenal se snažil rychle vyrovnat, ale domácí perfektně bránili. Birmingham navíc předváděl nadšený a bojovný výkon, takže několikrát se dokázal na delší dobu usadit ve svém útočném pásmu. Ve čtyřicáté minutě se ocitl Adebayor sám před brankou domácích, ale jeho lob skončil mimo. Arsenal se snažil o nakopávání míčů právě na Adebayora, kterého perfektně hlídali obránci Birminghamu, takže nedokázal nebezpečně zakončit. Na konci prvního polačasu se nastavovalo devět minut kvůli dlouhému ošetřování Eduarda a tlak hostí vrcholil. Jejich snaha byla zcela marná, naopak na druhé straně mohl vedení domácích navýšit opět McFadden, ale netrefil branku. První poločas tak skončil vedením Birminghamu.

Do druhého poločasu nastoupil opět velmi aktivně Arsenal a v padesáté minutě vyrovnal po závaru před brankou hostující Walcott. Ten samý hráč po šesti minutách poslal hosty do vedení. Ti tak dokonale otočili vývoj utkání ve svůj prospěch a dominovali na hřišti. Birmingham přestával chvílemi zcela hrát a pouštěl Arsenal snadno do zakončení. V cestě však útočníkům hostí stál vynikající brankář Taylor, který zlikvidoval obrovské množství šancí.

V posledních deseti minutách podali hráči Birminghamu srdnatý výkon a několikrát se jim podařilo zatlačit Arsenal do obrany. V samém konci utkání pak nepochopitelně fauloval Clichy a McFadden z penalty vyrovnal. Domácí tak uhráli zázračnou remízu a Arsenal má nyní náskok šesti bodů před druhým Manchesterem United, který čeká zápas s Newcastlem.

Fotbalisté Portsmouthu vybojovali třetí výhru 1:0 po sobě, když dnes porazili Sunderland. O jedinou branku zápasu se dvacet minut před koncem postaral útočník Jermaine Defoe, když proměnil penaltu za faul na Kranjčara. To již nebyl na hřišti český útočník Milan Baroš, který v 64. minutě přepustil místo Kanuovi. Baroš si za celý zápas nevytvořil žádnou větší šanci, když musel svádět především hlavičkové souboje s vysokými obránci hostí.

Hattrick španělského útočníka Fernanda Torrese zajistil Liverpoolu výhru 3:1 nad Middlesbrough. Hosté sice vedli po brance tureckého reprezentanta Tuncaye, ovšem Torres dvěma góly v rozmezí 100 sekund skóre otočil. Nejprve využil přihrávku od protihráče, obešel i brankáře a trefil prázdnou branku. Vzápětí se prosadil střelou z dvaceti metrů.

Po změně stran pak přidal třetí zásah. Hostům k bodům nepomohlo ani snížení Downinga sedm minut před koncem. Liverpool se dostal v tabulce na čtvrté místo před městského rivala Everton, který však má zápas k dobru.