Arsenalu fandí Costner, stejně tak i Castro a bin Ládin

Roger Waters, Gillian Andersonová, Fidel Castro, Kevin Costner či Usáma bin Ládin. I když zdánlivě nemají vůbec nic společného, jedno je spojuje. Všichni fandí Arsenalu, proti kterému se pražská Slavia ve středu v Lize mistrů pokusí rehabilitovat za dva týdny starý debakl 0:7 z Londýna.

Arsenalu fandí Costner, stejně tak i Castro a bin Ládin
Bývalý člen legendárních Pink Floyd Waters prý patří k těm nejvášnivějším příznivcům "Kanonýrů". Slavný rockový muzikant se významně podílel na projektu The Wall, tedy slavného alba Zeď, které později zfilmoval Alan Parker. A komu fandí Parker, o tom není pochyb. Sám v jednom z rozhovorů přiznal, že permanentka na stadion Highbury byla součástí jeho smlouvy s jedním ze studií, pro něž pracoval.

Americký herec Kevin Costner už nosí "Kanonýry" v srdci také poměrně dlouho. "Poprvé jsem se k anglickému fotbalu dostal v roce 1990, když jsem byl na ostrovech natáčet film Robin Hood a z Arsenalu mě pozvali na zápas. Celý život jsem předtím sledoval všechny možné sporty v Americe, ale ty emoce, které byly tehdy na stadionu, to nešlo vůbec srovnávat. Na to nikdy nezapomenu," uvedl Costner poté, co v lednu 2004 zhlédl vítězný zápas Arsenalu na hřišti Aston Villy.

Ruský šachový velmistr Vladimir Kramnik se nebál projevit dokonce na nepřátelském území. V červenci 2001 před soubojem proti počítači na Stamford Bridge, domácí půdě londýnské Chelsea, byl tázán, zda má rád fotbal. "Ano, sleduji anglickou Premier League," řekl tehdy. Vzápětí dostal otázku na tělo, zda je fanouškem Chelsea. Své barvy však nezradil. "Ne, mám rád Arsenal," odpověděl bez váhání Kramnik.

K londýnskému velkoklubu se hlásí i John Lyden, známý spíše pod jménem Johnny Rotten. Hlavní zpěvák punkové skupiny Sex Pistols je nejen loajálním fanouškem, ale patřil také k fotbalovým chuligánům, s nimiž si nejen Británie užila v minulosti své. Svým způsobem ho k tomu předurčilo dětství ve Finsbury Parku, nevlídné části severního Londýna, která je jen kousek od Highbury, kde Arsenal sídlil dlouhých 93 let.

Ani vyvrhel Rotten však nedotáhl svou lásku ke klubu tak daleko, jako se to podařilo již nežijícímu Joe Strummerovi, spoluzakladateli jiné punkové skupiny Clash. Ten za svého působení ve skupině Mescaleros vydal album Rock Art and the X-Ray Style, jehož titulní píseň měla název Tony Adams. Byla tedy věnována obránci, který za "Gunners" odehrál přes 500 zápasů a pro mnohé fanoušky zůstane navždy hvězdou číslo jedna. Ne pro své fotbalové umění, ale pro oddanost a obětavost Arsenalu.

Svůj sen zahrát si za Arsenal nenaplnil Ferenc Puskás, jeden z nejlepších fotbalistů všech dob. Hrál sice za kdysi slavný Honvéd a posléze i Real Madrid, ale jeho srdce v mládí bilo pro úplně jiné barvy. "Velmi dobře si pamatuji, že když jsem jako kluk vyrůstal v Maďarsku, existoval pro mě jediný klub. A tím byl Arsenal," vzpomínal Puskás.

S klubem dýchá i slavný žokej Frankie Dettori. Na dotaz, jak se cítil, když zlomil rekord sedmi vyhranými dostihy během jednoho dne, odpověděl: "Mě hlavně potěšilo, že v ten den vyhrál Arsenal."

Arsenal má nezastupitelné místo také v životě populárního spisovatele Nicka Hornbyho, jenž napsal autobiografickou knihu Fotbalová horečka. Ta pojednává právě o tom, jak moc ovlivňuje opravdová láska ke klubu život jinak normálního učitele. Ve filmové verzi si ho zahrál Colin Firth, další z velkých příznivců "Gunners".

Do početné základny fandů Arsenalu patří i sexbomba 80. let - zpěvačka Samantha Fox, kytarista AC/DC Angus Young, zpěvačka Dido, Martin Gore z Depeche Mode, Gillian Andersonová aneb agentka Scullyová ze seriálu či filmu Akta X, pilot formule 1 Damon Hill, tenisté Greg Rusedski nebo Martina Hingisová, herec David Schwimmer nebo desetibojař Daley Thompson.

Arsenal pronikl také do vysoké politiky. Palce mu drží třeba bývalý polský prezident Aleksander Kwasniewski, kubánský diktátor Fidel Castro nebo princ Harry. Svou náklonností se netajila ani britská královna matka. Za svého života ohromila okolí tím, že znala jméno Denise Comptona, hráče Arsenalu. "A vy jste nevěděli, že Arsenalu fandím?" tázala se přítomných.

Jen těžko již na domovském stadionu Kanonýrů zhlédne zápas Usáma bin Ládin, vůdce obávané teroristické organizace Al-Kajda. Po útocích z 11. září mu Arsenal koncem roku 2001 zapověděl přístup do ochozů, kde přitom strávil spoustu času během svého života v Londýně na počátku devadesátých let. Ládin údajně téměř nevynechal domácí duely v sezoně 1993/94, kdy Arsenal slavil vítězství v Poháru vítězů pohárů.

[ 6.11.2007 - ČTK | Foto: BBC ]