Jurečka se dvěma góly protáhl přes Šulce a je nejlepším střelcem ligy. Baník deklasoval Slovácko, mistr na závěr ztratil s Viktorkou

Posledními třemi zápasy vyvrcholí letošní sezona FORTUNA:LIGY. V neděli se jako první z branky radoval Václav Jurečka, který tak vyrovnal lídra střelecké tabulky Pavla Šulce. V závěru utkání se navíc trefil podruhé a stal se nejlepším střelcem soutěže. V boji o evropské poháry rozdrtil Baník o dva hráče oslabené Slovácko a zahraje si v evropských pohárech. Již jistý mistr soutěže v posledním kole remizoval s Plzní, Jan Kuchta neproměnil penaltu.

Baník šesti góly deklasoval nedisciplinované Slovácko

Fotbalisté Baníku Ostrava porazili v posledním pátém kole nadstavbové části Fortuna ligy Slovácko jednoznačně 6:0 a zajistili si účast v kvalifikaci Evropské konferenční ligy. Průběh zápasu výrazně ovlivnil faul Ondřeje Mihálika ze 26. minuty, po němž se hostující útočník poroučel do šaten a nařízenou penaltu proměnil nakonec dvougólový Ewerton. Pod výhrou Slezanů, kteří po další červené kartě soupeře dohrávali ve dvojnásobné početní výhodě, se dvěma trefami v rozmezí šesti minut podepsal i bývalý dlouholetý hráč týmu z Uherského Hradiště Filip Kubala.

Nebylo tajemstvím, že Slovácko povede do příští sezony nový trenér, otázkou však zůstávalo, v jaké situaci mu Martin Svědík mužstvo předá. Ve hře byl stále posun na pátou pozici spojený se soubojem s Hradcem Králové o Konferenční ligu. Ještě o příčku výš cílil Baník, který ve snaze probít se poprvé od sezony 2010/2011 do evropských pohárů přijela podpořit početná skupina fanoušků spřízněné Trnavy.

Již po osmi minutách se do šance dostal David Buchta, který sám uháněl na Milana Heču, jenže těsně minul bránu. Veledůležitým okamžikem se stala 26. minuta, ve které Mihálik stáhl ve vlastním vápně jednoho z hráčů Ostravy. Vysloužil si za to červenou kartu a následný pokutový kop bezpečně proměnil Ewerton. O dvě minuty později se Slezané radovali znovu, když u zrodu akce stál opět brazilský šikula Ewerton. Míč se dostal až ke Kubalovi, jenž střelou z úrovně penalty zvýšil náskok Baníku. V poslední době často kritizovaný útočník byl při chuti a ve 36. minutě skóroval podruhé, tentokrát dorazil balon do odkryté brány po rohovém kopu. Euforie Ostravany neopouštěla a po zbytek poločasu svěřenci Pavla Hapala dobývali obrannou tvrz Slovácka, i díky Hečovým zákrokům ale další gól nepřidali.

Demolice týmu z Uherského Hradiště pokračovala i po přestávce. Heča sice chytil Kubalův lob, míč se však dostal pouze k Ewertonovi, který se tak stal dalším dvougólovým střelcem zápasu. V 62. minutě navíc veškerou snahu Slovácka o zvrat zahodil do koše nesmyslným zákrokem Pavel Juroška a po červené kartě putoval za Mihálikem pod sprchy. Přes 10 000 diváků se ve Vítkovicích náramně bavilo a bylo svědky dalšího gólu domácích, jenž si v 71. minutě připsal hlavou Abdullahi Tanko. O osm minut později završil rekordní vítězství Baníku v české lize Patrick Kpozo. Levý bek byl ve vápně důrazný a doklepl do brány střelu, kterou Heča nešikovně vyrazil pouze před sebe.

Baník tak první výhrou od začátku dubna poskočil na čtvrtou příčku a může se těšit na předkolo Konferenční ligy. Další ročník nejvyšší české soutěže začne ve druhé polovině července.

Jurečka je díky dvěma zásahům znovu nejlepším střelcem ligy

Fotbalisté Slavie vyhráli v pátém kole nadstavbové skupiny Fortuna ligy nad Mladou Boleslaví 4:0. Vicemistra soutěže nasměroval k tříbodovému zisku dvougólový Václav Jurečka, jenž 19. ligovou trefou v ročníku přeskočil na čele tabulky střelců Pavla Šulce, a po roce si tak opět do svého portfolia připsal cenný úspěch. Hosté, kteří se během celého zápasu nezmohli na výraznější odpor, obsadili v konečném účtování páté místo a o možnost zahrát si kvalifikační fázi Konferenční ligy se utkají před vlastními fanoušky s Hradcem Králové.

Situace na úplné špici tabulky už byla vyřešena, těsně pod ní se však rozhořel boj o místenky v evropských pohárech. Na čtvrté příčce si zatím hověla Mladá Boleslav, jenže pražská Fortuna Arena nebyla ideálním dějištěm, kde svou pozici toužila potvrzovat. V domově Slavie totiž naposledy bodovala v roce 2015. Pro sešívané už se jednalo pouze o rozlučku s neúspěšnou sezonou, v níž musela přihlížet obhajobě titulu rivala z Letné.

Přesto však slávisté chtěli ukončit letošní ročník Fortuna ligy vítězně, k čemuž je přiblížil v 16. minutě jejich nejlepší střelec Jurečka, když si našel centr Matěje Juráska a z voleje umístil míč za záda Matouše Trmala. O další přesný zásah se pak snažil ze střední vzdálenosti David Zima, jehož pokus však prosvištěl těsně kolem levé tyče. Obrana Bolky podruhé kapitulovala po takřka půlhodině hry, když si centr Mojmíra Chytila našel Ondřej Zmrzlý a procedil míč skrz Trmala. Záhy pak mohl přidat další branku Jurásek, tomu ale gólovou radost překazil úspěšným blokem jeden z obránců modrobílých.

Po změně stran se ve slibných pozicích ocitl Chytil, jehož nejprve vychytal opět Trmal a následně pálil po centru zprava těsně vedle levé tyče. Další příležitost Pražanů pak měl na svědomí Oscar Dorley, jehož přízemní střela z hranice pokutového území si ale taktéž cestu do sítě přes boleslavského brankáře nenašla. Ačkoliv byl Trmal krátký na zakončení střídajícího Micka Van Burena ze 75. minuty, zachránila ho tentokrát branková konstrukce. Ani ta mu však nepomohla o pár minut později, když Jurečka zužitkoval nabídku Lukáše Provoda, a klub z Vršovic tak odskočil na rozdíl již tří gólů. Do listiny střelců se v samém závěru utkání zapsal ještě Christos Zafeiris, který po pohledné individuální akci chladnokrevně uklidil míč k zadní tyči.

Pro Mladou Boleslav byla porážka o to hořčí, že kvůli bodovému zisku Baníku v souběžně hraném utkání propadla na pátou příčku tabulky. Postup do Konferenční ligy si tím pádem bude muset uhrát 31. května proti Hradci Králové.

Kuchta neproměnil penaltu a Sparta na závěr remizovala

Sparta remizovala v závěrečném pátém kole nadstavbové části Fortuna ligy před vlastními fanoušky s Plzní 1:1. Hlavní cíl Západočechů, uhájit korunu krále střelců pro vykartovaného 18gólového Pavla Šulce, zůstal nesplněn, jelikož se před něj v souběžně hraném zápase dostal díky dvěma přesným trefám Václav Jurečka. O pozici nejúspěšnějšího kanonýra mohl zabojovat také Jan Kuchta, jenže domácí hráč napálil z pokutového kopu jen břevno. Radost na tribunách však jeho krach ani vyrovnávací trefa Tomáše Chorého nezkazily, neboť po závěrečném hvizdu mohli Rudí převzít již 38. pohár pro mistra ligy.

Fotbalisté Plzně se v závěru sezony proměnili v sekundanty u sparťanských oslav. Letenští totiž před několika dny ovládli finálový souboj MOL Cupu proti tomuto soupeři a nyní měli v plánu se svými příznivci naplno prožít radost z obhajoby titulu. V ligovém střetnutí se nedaly očekávat podobné divácké nepokoje jako v oběma tábory zaplněné Doosan Areně, které po závěrečném hvizdu vyprovokovali plzeňští fanoušci.

Sparťané se od úvodních minut pyšnili jasnou převahou v držení míče s taktikou hnát balon na Kuchtu. Ten se už ve třetí minutě dožadoval pokutového kopu po skluzu Lukáše Kalvacha, rozhodčí ho ale nevyslyšel. Krátce nato mu nabil Lukáš Haraslín, bravurní zákrok proti střele z malého vápna ovšem předvedl Martin Jedlička. Na druhé straně pálil nebezpečně z hrany pokutového území Matěj Vydra, brankářským uměním se nicméně blýskl i Peter Vindahl. Záhy dostal možnost z penaltového puntíku Kuchta, jenž však napálil pouze břevno. Před půlhodinou hry si narozeninový oslavenec Haraslín narazil s Kuchtou, jenže proti ráně z hrany malého vápna opět perfektně zasáhl Jedlička. Nakonec tak musel s prvním gólem přispěchat až v nastaveném čase úvodního dějství obránce Jaroslav Zelený, který po pěkném přiťuknutí Ladislava Krejčího pálil přesně k levé tyči.

Po změně stran viktoriáni přidali na aktivitě a chvílemi Spartu lehce přehrávali, avšak k nebezpečnější gólovce se nepropracovali. Až po hodině hry, přesně v momentě, kdy kolem hřiště začaly hořet světlice, vypálil Haraslín, mířil ale těsně mimo. Nakonec se gólem se sezonou rozloučil i střídající Chorý, jenž v 71. minutě nasměřoval přihrávku Cadua přesně k tyči. V závěrečných minutách si pak ještě oba celky vytvořily pár šancí, skvěle chytající gólmany ale nepřekonaly.

Sparta tak na rozdíl od loňské rozlučky se sezonou získala alespoň bod. Cesta Letenských za další obhajobou začne ve druhé polovině července a otazník visí nad složením hráčského kádru, který by v létě mohli opustit například Krejčí či Veljko Birmančevič.

FORTUNA LIGA - 5. kolo skupiny o titul:

Baník Ostrava - Slovácko 6:0 (3:0)
Branky:
28. z pen. a 50. Ewerton, 30. a 36. Kubala, 71. Tanko, 78. Kpozo. Rozhodčí: Machálek - Nádvorník, Kubr - Berka (video). ŽK: Ndefe, Buchta (oba Ostrava). ČK: 26. Mihálik, 62. P. Juroška (oba Slovácko). Diváci: 10.190.

Ostrava: Letáček - Ndefe (66. J. Juroška), Frydrych, Pojezný, Kpozo - Boula (78. Grygar), Rigo - Buchta (66. Rusnák), Klíma (66. Šín), Ewerton - Kubala (66. Tanko). Trenér: Hapal.
Slovácko: Heča - Blahút, Hofmann, Kalabiška (89. Holásek), Holzer - Trávník (74. Novotný), Havlík (86. Novák) - Mihálik, Kim Sung-pin (46. Reinberk), P. Juroška - Kvasina (46. Vecheta). Trenér: Baránek.

Slavia Praha - Mladá Boleslav 4:0 (2:0)
Branky:
16. a 78. Jurečka, 27. Zmrzlý, 89. Zafeiris. Rozhodčí: Radina - Paták, Pochylý - Rouček (video). ŽK: Suchý (Boleslav). Diváci: 16.718.

Slavia: Mandous - Holeš, Ogbu, Zima - Douděra (82. Tecl), Ševčík (71. Zafeiris), Oscar, Zmrzlý (71. Diouf) - Jurečka, Jurásek (62. Provod) - Chytil (62. Van Buren). Trenér: Trpišovský.
M. Boleslav: Trmal - Kostka, Suchý, Král, Suchomel (61. Fulnek) - Sakala, Žitný (84. Solomon) - Kušej (61. Fila), Mareček (61. Matějovský), Vaníček (46. Jawo) - Hilál. Trenér: Holoubek.

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 1:1 (1:0)
Branky:
45.+1 Zelený - 71. Chorý. Rozhodčí: Všetečka - Machač, Dobrovolný - Kvítek (video). ŽK: Preciado - Hejda. Diváci: 17.138.

Sparta: Vindahl - Vitík, Krejčí (79. Panák), Zelený - Preciado, Solbakken, Sadílek (79. P. Vydra), Ryneš (79. Pešek) - Birmančevič, Haraslín (61. Karabec) - Kuchta (72. Olatunji). Trenér: Priske.
Plzeň: Jedlička - Hejda, Dweh, Havel - Cadu, Kalvach, Červ, Mosquera (46. Hranáč) - Jirka (62. Kliment), M. Vydra - Metsoko (46. Chorý). Trenér: Koubek.