Leverkusen poprvé v sezoně prohrál. Sen Bayeru o treblu hattrickem rozprášil Lookman. Atalanta slaví historický triumf

Sezonu v Bundeslize odehrál Leverkusen bez jediné prohry. Ve všech soutěžích Bayer nepoznal porážku dlouhých 51 zápasů. Nyní ale rekordní série skončila. Utnuli ji fotbalisté Atalanty Bergamo, kteří ve finále Evropské ligy vyhráli jednoznačně 3:0. Hrdinou zápasu se stal Ademola Lookman, který jako první africký fotbalista v historii vstřelil hattrick ve finále jednoho z evropských pohárů.

Snový ročník Leverkusenu mohl dostat další sladkou tečku v irském hlavním městě. Finále o prestižní trofej bylo už samo o sobě obří motivací, Bayer ovšem stále mohl pomýšlet na dokončení celé sezony bez jediné soutěžní porážky i na zisk potenciálního treblu. Atalanta však ani zdaleka nebyla jednoduchou překážkou, při své pouti Evropskou ligou dokázala jednoznačně vyřadit například Liverpool.

BAYER SI MUSÍ DÁT POZOR. ATALANTA ZASTAVILA SPORTING, MARSEILLE I LIVERPOOL A S NĚMECKÝMI TÝMY PŘÍLIŠ NEPROHRÁVÁ

A byl to právě italský tým, který měl fantastický vstup do utkání, když se už ve 12. minutě radoval z první trefy. Davide Zappacosta z pravé strany hřiště našel milimetrově přesnou přihrávkou v pokutovém území Lookmana, který využil zaváhání špatně bránícího Exequiela Palaciose a levačkou z první překonal bezmocného Kováře. Finálová show nigerijského kanonýra pokračovala ve 26. minutě. Amine Adli nesklepl ideálně dlouhý nákop od Kováře a míč se následně dostal na hranici velkého vápna, odkud Lookman perfektní střelou k pravé tyči zvýšil na 2:0. Leverkusen v první půli svou fantastickou formu, která jej provázela celou sezonu, nenašel. Do jediné dobré šance se dostal Alejandro Grimaldo, balon ale ve snaze přelobovat brankáře poslal jen do rukavic Juana Mussa.

Ihned po změně stran vyslal Xabi Alonso na trávník Victora Boniface, ani toto střídání ovšem nevedlo k žádnému úvodnímu tlaku druhé půle. Naopak Nerazzurri si perfektně plnili taktické povinnosti. Po hodině hry byl vyslán do akce i Hložek, aktivita Farmaceutů se však příliš nezvedla. Středeční večer v Dublinu totiž patřil Lookmanovi, který dovršil svou one man show v 75. minutě, kdy po brejkové situaci jednoduše obešel Edmonda Tapsobu, navedl si míč na svou levačku a tvrdou pumelicí pod břevno propálil Kováře. Bayer byl po celý fotbalový ročník známý svými neuvěřitelnými comebacky v posledních minutách, tentokrát už se ale na pohádkový obrat nezmohl.

XABIHO ALONSA LÁKÁ UNIKÁTNÍ TREBLE: VĚŘÍM, ŽE SE DOKÁŽEME ZAPSAT ZLATÝM PÍSMEM DO HISTORIE FOTBALU

Atalanta tak dokázala to, co se nikomu jinému v letošní sezoně nepovedlo – porazila Leverkusen. Vítězství pro ni bylo o to sladší, že znamenalo vůbec první zisk velké evropské trofeje v klubové historii.

Kovář odchytal dvanácté ze 13 utkání v právě skončeném ročníku Evropské ligy, šesté čisté konto ale nepřidal. Jeho spoluhráč Adam Hložek přišel do hry z lavičky v 69. minutě, další útočník Patrik Schick v 81. minutě za rozhodnutého stavu. Trojice reprezentantů nenavázala na brankáře Tomáše Vaclíka, který jako dosud poslední Čech ve finále EL před čtyřmi lety přihlížel z lavičky výhře své Sevilly nad Interem Milán.

Nováček evropských finále Bergamo získalo teprve druhou trofej v klubové historii, v ročníku 1962/63 ovládlo Italský pohár. Leverkusen nenapodobil triumf v někdejším Poháru UEFA ze sezony 1987/88 a stejně jako před 22 lety v Lize mistrů skončil těsně pod vrcholem. Bayer nedosáhne na unikátní treble, stále ale může získat ještě Německý pohár, v němž ho čeká sobotní finále proti Kaiserslauternu.

Zdroj: Bayer 04 Leverkusen