Preview: Zázraky se občas dějí. Luton potřebuje sestřelit Fulham a doufat v debakl Nottinghamu

Luton Town vstupuje do posledního kola s tříbodovým mankem v sestupovém pásmu a má matematickou šancí na záchranu, ale ve skutečnosti je jeho osud již prakticky zpečetěn, protože potřebuje vyhrát proti Fulhamu a navíc Nottingham Forest prohrát v Burnley s dvanáctibrankovým rozdílem. Hatters prohráli jediný ze sedmi domácích zápasů proti týmům, které začínají kolo mezi nimi a desátým místem v tabulce (3-3-1), takže by si mohli věřit, že svou část úkolu splní.

Preview: Zázraky se občas dějí. Luton potřebuje sestřelit Fulham a doufat v debakl Nottinghamu

Pokud podle očekávání sestoupí, nemohou si svěřenci Roba Edwardse, vzhledem k tomu, jak zakončili sezonu, stěžovat, neboť v roce 2024 na ligové scéně zvítězili pouze dvakrát, z toho ani jednou v předchozích pěti utkáních (0-1-4). Tuto špatnou bilanci mají navzdory tomu, že se v každém z těchto duelů prosadili, a ve skutečnosti alespoň jednou skórovali v 18 z 23 ligových porážek v ročníku.

Křehká obrana Lutonu bude pro Fulham, jenž se poslední dobou střelecky trápí, vítaným soustem. V předešlých čtyřech kolech žádný celek nevsítil méně než dva góly jako Fulham, což nepřekvapivě přispělo k tomu, že svěřenci Marca Silvy v tomto období zůstali bez výhry (0-2-2) a poprvé v sezoně se ocitli na pokraji pětizápasové ligové série bez vítězství. 

Přestože do utkání vstupují jako favorité, nelze na základě nedávné historie Fulhamu v závěru ročníku vyloučit další negativní výsledek. Od svého návratu do Premier League v roce 2020 utrpěl v každém z posledních tří závěrečných kol sezony porážku, přičemž vždy inkasoval více než 2 branky. 

Koho sledovat: Elijah Adebayo, nejlepší střelec Lutonu v Premier League, vsítil sedm z předchozích osmi zásahů na domácím trávníku, včetně posledního v minulém domácím utkání Hatters proti Evertonu (1:1). Tom Cairney, záložník Fulhamu, vstřelil svůj jediný ligový gól v ročníku proti rivalovi Lutonu ze sestupového pásma Nottinghamu, přičemž skóre proti Hatters otevřel i ve slavném zápase v League Championship (7:0) v roce 2022. 

Zajímavost: Čtyři z předešlých pěti domácích branek Lutonu v Premier League padly po 70. minutě.

BURNLEY - NOTTINGHAM FOREST

Burnley zatáhne oponu za nevydařenou sezonou Premier League v zápase s Nottinghamem Forest, proti němuž bude hrát pouze o šest, protože Clarets mají potvrzený sestup. Kdyby Burnley udrželo vedení 1:0 a neprohrálo minulý víkend na hřišti Spurs 1:2, bylo by to střetnutí o záchranu v soutěži, ale jelikož hostitelé v ročníku ztratili 27 bodů v duelech, v nichž se ujali vedení, nebyl jejich kolaps velkým překvapením. 

Ať už to dopadne jakkoli, svěřenci Vincenta Kompanyho vytvořili nechtěný klubový rekord v podobě nejnižšího počtu bodů v historii Premier League. Mít v této fázi pouze 24 bodů je pro fanoušky Burnley – vzhledem k jejich letním výdajům ve výši 100 milionů liber – nepříjemný pohled, ovšem Clarets vyhráli sedm z předchozích osmi domácích zápasů s Nottinghamem (7-1-0), takže věrní fanoušci na Turf Moor možná budou doufat, že si jejich draze poskládaný celek zajistí třetí domácí ligovou výhru v sezoně (2-4-12). 

Forest také naposledy ztratil dobře rozehrané utkání, když v zápase s Chelsea neudržel vedení 2:1 a prohrál 2:3. Přišel tak o možnost získat bod, který potřeboval k tomu, aby si matematicky zajistil prvoligový status i pro příští ročník, ale vzhledem k tomu, že Luton na 18. místě ztrácí tři body a Forest má o 12 gólů lepší rozdíl ve skóre než Hatters, může Tricky Trees poslat do druhé ligy jenom nepravděpodobná série výsledků. 

Manažer Nuno Espírito Santo po porážce od Chelsea překvapivě prohlásil, že "práce ještě neskončila", a vzhledem k tomu, že jeho předešlý vzájemný duel v Premier League proti Burnley dopadl vysokou porážkou 0:4, když vedl Wolves, je to možná moudré tvrzení. Turf Moor není pro Nuna v nejvyšší soutěži šťastným místem (0-1-2), ovšem po posledním vítězství proti druhému již sestupujícímu týmu Sheffieldu United hosté poprvé od dubna 1995 usilují o po sobě jdoucí venkovní výhru v nejvyšší soutěži!

Koho sledovat: V předchozích dvou střetnutích Burnley s Nottinghamem v sezoně na ligové i pohárové scéně (1-1-0) se prosadil Zeki AmdouniCallum Hudson-Odoi se postaral o vyrovnání, když se tyto dva celky potkaly v lize, a v předchozích dvou zápasech Forest skóroval po hodině hry.

Zajímavost: Forest inkasoval před poločasem ve 12 z posledních 13 venkovních ligových utkání.