Liberec si v nové éře na poháry bude muset počkat, Pardubice se přiblížily záchraně i díky zkratu Dynama

Do finále play off o Evropu se dostaly týmy Hradce Králové a Teplic. Votroci vyhráli na půdě Sigmy Olomouc 3:1, Teplice pak zvítězily v Liberci 2:1. Oba vítězné celky ovládly i před týdnem první měření sil. Ve skupině o záchranu Bohemians remizovali s Jabloncem 1:1 a Pardubice po přestřelce zdolaly Dynamo České Budějovice 3:2. Karviná pak doma vedla 2:0 nad Zlínem, ale hosté dokázali v závěru srovnat na 2:2.

Liberec v úvodním klání severočeského boje o Konferenční ligu nezářil a odvezl si nečekanou dvougólovou ztrátu. Do odvety navíc nemohl počítat s Lukou Kulenovičem, jenž se zranil při tvrdém nárazu o tyč. Tepličtí fotbalisté naopak mohli mít pozitivní vyhlídky. K minulé výhře je nasměroval gólem a asistencí Daniel Fila, důležitou roli při výhře Sklářů ale sehrál i spolehlivý Richard Ludha.

V úvodních minutách počítali diváci U Nisy místo střeleckých pokusů zranění svých favoritů. Nejprve se totiž po jednom ze soubojů ocitl na zemi Ahmad Ghali, který ale stejně jako o chvíli později knokautovaný Višinský mohl pokračovat ve hře. První ryze fotbalový moment byl k vidění až ve 22. minutě, kdy se do odraženého míče z rohového kopu opřel Ľubomír Tupta, jeho razantní projektil však i přes drobné problémy skryl v náručí Richard Ludha. Po půlhodině hry se v dobrém světle ukázali oba předešle indisponovaní hráči. Ghali poslal z levé strany dobrý centr na Višinského, jenž sice hlavičkoval ze záklonu, jeho pokus ale i přesto skončil na břevně. Mladý útočník neuspěl ani chvíli před koncem poločasu a po jeho nepřesné střele ze střední vzdálenosti se šlo do šaten za nerozhodného stavu.

Žalostná efektivita se domácím krátce po návratu na trávník vymstila. Jan Žambůrek po rohovém kopu nechtěně přistrčil míč Trubačovi, který ho ze druhého doteku poslal nechytatelným způsobem ke vzdálenější tyči. Jestli po tomto momentu měli liberečtí fanoušci ještě nějakou naději na postup, v 58. minutě o ni definitivně přišli. Po centru v malém vápně vznikla velmi nepřehledná situace, v níž se nejlépe zorientoval Nemanja Mičevič a zakončením z bezprostřední blízkosti definitivně stvrdil vítězství Sklářů. Hráčům v modrém se ale ještě podařilo vstřelit alespoň čestný gól. Marios Pourzitidis zavíral zadní tyč po vráceném míči zpět do malého vápna a jednoduchým způsobem snížil.

Votroci se činili i na Hané, konec sezony Sigmy pomohla stvrdit potenciální posila Slavie

V Olomouci už hráči i jejich příznivci pomalu vyhlíželi konec sezony. Fotografie několika fanoušků Sigmy ze sektoru hostů v Hradci dokonce obletěla sociální sítě, neboť na ní byli zachyceni podřimující diváci natažení na sedačkách. Podle výkonu jejich oblíbenců se jim nedalo moc divit, jelikož Hanáci v úvodním duelu na soupeře absolutně herně nestačili a padli rozdílem dvou branek.

Odvetu tak museli začít s diametrálně odlišným nasazením, což se k radosti olomouckých příznivců také stalo. Již v úvodní desetiminutovce stihl vyprášit rukavice hostujícího gólmana jedovatou ranou Filip Zorvan, na jehož pokus navázal krátce nato obránce Jakub Pokorný. Ten ale branku v dobré příležitosti přestřelil. Ve 43. minutě se na opačné straně hřiště ukázal Vašulín, jenž se gólově prosadil důraznou ranou na vzdálenější tyč. V nastavení úvodní půle pak ještě podtrhl perfektní pětiminutovku Votroků fantastickou střelou z dálky Václav Pilař.

Po změně stran mohla Sigma snížit, avšak pokus Víta Beneše směřující do levého rohu hostující branky vyrazil fantastickým zákrokem Adam Zadražil na roh. Snížení tak přišlo až z kopačky střídajícího Lukáše Juliše. Ten se prosadil z přímého kopu, když balon poslal nekompromisní ranou do šibenice. Namísto vyrovnání to ale byli opět Východočeši, již skórovali. Postaral se o to Jakub Kučera, jenž si naskočil nejvýše na přesný centr Samuela Dancáka a perfektní hlavičkou rozvlnil síť Hanáků.

Pardubice dotlačil k velkému vítězství Hlavatý i další neuvěřitelný zkrat Českých Budějovic

První branku měl na noze už v osmé minutě Samuel Šigut, nicméně mladík ve velké šanci selhal, a skóre se tak neměnilo. O chvíli později zkusil překvapit talentovaného Antonína Kinského ranou z dálky Jan Suchan, jenže kmenový brankář Slavie si s jeho přízemní ránou poradil. Za aktivitu nakonec hosté byli odměněni, když přihrávka na zadní tyč našla Alliho, který bez problémů dopravil míč do prázdné brány. V závěru poločasu červenobílí dokázali vyrovnat po střele Hlavatého, jenž těžil ze skvělého průniku Kryštofa Daňka.

Po změně stran mohl dokonat obrat Ladislav Krobot, ale po skvělém náběhu i zakončení mu stopku vystavil reflexivní zákrok Dávida Šípoše. Pardubice naopak ve hře udržel Kinský, když bleskurychle zareagoval na tečovanou střelu soupeře. Po kuriózní situaci se vedení ujali domácí, jelikož zakončení Hlavatého vyrazil Šípoš pouze nad sebe a po následné srážce se spoluhráčem se míč ocitl za brankovou čarou. Záhy bylo ovšem opět vyrovnáno po nechytatelné střele k pravé tyči z kopačky Marcela Čermáka. Jako poslední se však radovali svěřenci Radoslava Kováče poté, co jim tři body vystřelil Hlavatý.

Klokani vykompenzovali slabý začátek proti Jablonci vyrovnáním v závěru

Výhrou z posledního kola nabuzení Severočeši do zápasu vstoupili skvělým způsobem, když se už v první minutě prosadil po přesném centru Matěje Polidara nikým nehlídaný Alégué. Domácí mohli po zaváhání Filipa Součka rychle vyrovnat, nebezpečí ovšem pohotovým výběhem zažehnal Vilém Fendrich. Na druhé straně musel zasahovat Lukáš Soukup poté, co z dobré pozice pálil po zemi aktivní Polidar. V dalším průběhu první půle se do několika nadějných příležitostí dostali Klokani, hosté se však mohli spolehnout na do té doby bezchybného Fendricha.

Také po změně stran hýřili větší aktivitou domácí, Erik Prekop ale mířil jen vedle levé tyče a pokus Martina Dostála zblokoval jeden z bránících hráčů. Stejný osud potkalo o několik chvil později rovněž zakončení Daniela Köstla, ke kterému propadl míč po rohovém kopu. Na straně Jablonce mohl po centru Polidara skórovat Miloš Kratochvíl, jeho hlavičku však zneškodnil Soukup. Přestože hosté téměř celé utkání vedli, tak v závěru o vítězství přece jen přišli. Míč se po standardní situaci z 87. minuty snesl na hlavu Prekopa, jenž jej posunul na osamoceného Hufa a ten už neměl problém zamířit do odkryté branky.

Nadstavba první ligy - odvetné utkání semifinále skupiny o Evropu:

Sigma Olomouc - FC Hradec Králové 1:3 (0:2)
Branky: 57. L. Juliš - 43. Vašulín, 45.+1 Pilař, 70. Kučera. Rozhodčí: Starý - Nádvorník, Kubr - Berka (video). Bez karet. Diváci: 3619. První zápas: 1:3, postoupil Hradec.
Olomouc: Stoppen - Pokorný, Beneš, Matys - Chvátal, Breite, J. Spáčil (63. Muritala), Uriča (46. L. Juliš) - Zorvan (46. Langer) - Zifčák (79. Singhateh), Šíp. Trenér: Saňák.
Hradec: Zadražil - Klíma, Kodeš, K. Spáčil - Harazim (27. Čmelík), Kučera, Dancák, Horák - P. Juliš (64. Pudhorocký), Vašulín (75. Koubek), Pilař (75. Krejčí). Trenér: Horejš.

Slovan Liberec - FK Teplice 1:2 (0:0)
Branky: 81. Purzitidis - 49. Trubač, 58. Mičevič. Rozhodčí: Zaoral - Caletka, Hurych - Kocourek (video). ŽK: Višinský, Prebsl, Tetour - Fila, Mičevič, Chaloupek. Diváci: 3266. První zápas: 0:2, postoupily Teplice.
Liberec: Bačkovský - Mikula (73. Tetour), Chaluš, Purzitidis - Fukala (55. Horský), Prebsl, Žambůrek, Ghali (55. Preisler) - Višinský (85. Kok), Tupta - Letenay (55. Rabušic). Trenér: Kozel.
Teplice: Ludha - Knapík (46. Jukl), Chaloupek, Mičevič - Švanda, Mareček (90. Bednár), Kričfaluši, Labík (74. Beránek) - Trubač (65. Havelka) - Fila, Čerepkai (74. Cykalo). Trenér: Frťala.

FINÁLE FORTUNA:LIGY - 2. kolo nadstavby, skupina o záchranu:
Bohemians 1905 - Jablonec nad Nisou 1:1 (0:1)

Branky: 87. Huf - 2. Alégué. Rozhodčí: Petřík - Váňa, Pečenka - Zelinka (video). ŽK: Prekop, Dostál - Martinec, F. Souček, Kratochvíl, Alégué, Náprstek, Krob (vedoucí týmu). Diváci: 4495.
Bohemians: Soukup - Křapka (87. Kozák), Petrák, Hybš - Köstl (60. A. Kadlec), Hůlka, Beran, Dostál (74. Shejbal) - Hála (46. Necid), Prekop - Ristovski (74. Huf). Trenér: Veselý.
Jablonec: Fendrich - F. Souček, Martinec, Štěpánek - Černák (90. Hübschman), Kratochvíl, Nebyla, Čanturišvili - Alégué (82. Náprstek), Polidar - Pleštil (60. Hollý). Trenér: Látal.

FK Pardubice - Dynamo České Budějovice 3:2 (1:1)
Branky:
45.+1 a 85. Hlavatý, 69. vlastní Šípoš - 31. Alli, 73. Čermák. Rozhodčí: Rouček - Mokrusch, Novák - Klíma (video). ŽK: Surzyn, Icha, Ortiz - Králik. Diváci: 2853.
Pardubice: Kinský - Icha, Halinský, Ortiz, Surzyn - Kissiedou (66. Solil), Vacek (76. Donát), Hlavatý - Daněk (61. Sychra), Patrák (61. Černý), Krobot (76. Brdička). Trenér: Kováč.
Č. Budějovice: Šípoš - Nikl (86. Hubínek), Poulolo, Králik, Trummer - Suchan, Čermák (86. Brandner), Hellebrand - Šigut (72. Skalák), Tranziska (60. Ondrášek), Alli. Trenér: Lerch.

MFK Karviná - FC Zlín 2:2 (2:0)
Branky: 15. Boháč, 45.+1 Ezeh - 54. a 90.+3 Bartošák. Rozhodčí: Szikszay - Volf, Machač - Všetečka (video). ŽK: Vukadinovič, Pidro (oba Zlín). Diváci: 3525.
Karviná: Ciupa - Bergqvist, Svozil, Fleišman - Mikuš, Boháč, Moses, Ražnatovič - Budínský (79. Ayaosi) - Ezeh (61. Memič), Regáli (79. Doležal). Trenér: Vlk.
Zlín: Dostál - Cedidla, Černín, Didiba, Holík (74. Pidro) - Bužek, Janetzký (86. Žák) - Vukadinovič (46. Bartošák), Tkáč (74. González), Fantiš - Ikugar (65. Slončík). Trenér: Červenka.