Dukla slaví návrat mezi českou elitu, obrat s Prostějovem zajistili exligoví matadoři

Fotbalisté pražské Dukly otočili vývoj utkání 28. kola FORTUNA NÁRODNÍ LIGY s Prostějovem a výhrou 3:2 si definitivně zajistili postup. Konečný výsledek vedoucí k návratu Pražanů do nejvyšší soutěže po pěti letech zařídili hráči, kteří s ní mají bohaté zkušenosti. Postupně se trefili Jakub Hora, Tomáš Vondrášek a obrat dokonal někdejší slávistický střelec Muris Mešanovič.

Hosté z Moravy na svého soupeře od začátku vlétli a jejich aktivita jim přinesla už ve čtvrté minutě vedení. Centrovaný balon z rohového kopu propadl až na zadní stranu velkého vápna, kde se nacházel osamocený Samuel Šimek, jenž svůj přízemní projektil z voleje umístil k levé tyči. Na druhé straně rozvlnila síť střela z kopačky Vondráška, který se dobře zorientoval uvnitř vápna a z blízkosti skóroval. Gólovou radost mu ale záhy vzal asistent rozhodčího. Do kabin se i tak šlo za remízového stavu, neboť v nastaveném čase dostala Dukla možnost exekuce pokutového kopu. Na starosti si ho vzal Hora a nekompromisním zakončením k pravé tyči vyrovnal.

Úvod druhého dějství se od toho předchozího vůbec nelišil. Hned z první větší šance po změně stran dokázal Prostějov skórovat, když si na centrovaný míč nejvýše vyskočil Jan Koudelka a prudkým zakončením hlavou překonal marně se natahujícího Filipa Radu. V 68. minutě předvedl Vondrášek skvělý výběr místa, jelikož se k němu na zadní tyč dostal přetažený míč a 36letý matador pohodovým zakončením vrátil remízový stav. O klíčovém triumfu rozhodla akce, na které měl znovu podíl obránce Vondrášek, jehož tečovaný centr chladnokrevně uklidil do sítě Mešanovič.

Euforie na Julisce, Dukla slaví postup! Rada musel do tepláků, pak promluvil o své budoucnosti

"V Dukle jsem vyrostl, jako hráč jsem tu odvedl poctivých deset let a dostal se díky ní ven. Jsem rád, že teď jsem jí spolu s realizačním týmem mohl aspoň jedním procentem vrátit, co mi dala. Podle mě patří svou slávou a tradicí do top trojky českého fotbalu se Spartou a Slavií. Ve druhé lize proti ní každý hraje možná na 150 procent. Dostat se zpátky bylo strašně těžké," uvedl trenér Rada, který se po utkání sešel s novináři.

Během zápasu byl pod stožárem v rohu stadionu. Zastupoval ho asistent Jiří Vágner. "Potvrdilo se, že poslední krok bývá nejtěžší. Nervozita se na nás podepsala, v každém poločase jsme po čtyřech minutách inkasovali. Jsme šťastní, že nakonec jsme přece jen využili hned první postupový mečbol," řekl Vágner.

O všechny tři góly se postarali hráči s velkými prvoligovými zkušenostmi. "Kabinu ovládla obrovská euforie, trenéra Radu jsme zlili šampaňským od hlavy až k patě… Druhá liga není vůbec snadná, i já si na ni musel po příchodu z Teplic nejdřív zvyknout. Máme výbornou partu, a když to můžu porovnat, řada kluků z týmu na nejvyšší soutěž má. Máme nějaké ústní dohody, uvidíme, kdo zůstane, kdo nový přijde. To všechno se teď bude řešit, změny samozřejmě přijdou," popsal šestatřicetiletý obránce Tomáš Vondrášek.

Ohrožený Varnsdorf na záchranářské misi přibrzdil vítězné tažení Viktorky

Celek z hlavního města si v úvodu oproti soupeři užíval víc míče na kopačkách, avšak přímočaré útoky hostujícího týmu byly o něco nebezpečnější. Ten mohl být za svou aktivitu odměněn, nicméně Samkovu ránu parádně zlikvidoval bývalý gólman Hradce Králové Pavol Bajza. O pár minut později se ovšem radoval domácí kotel, když se zpoza vápna prosadil Richter, jenž právě v týmu ze Šluknovského výběžku pět let působil. Příležitost na vyrovnání měl v závěru první půle Andrij Juzvak, jeho přímý kop však mířil pouze doprostřed brány. O chvíli později zahrozil ještě Jakub Kosař, ale Bajza byl i na jeho pokus připraven.

Krátce po změně stran už hosté mohli slavit poté, co si ve vápně našel balon Gembický a propálil zkušeného brankáře. Vstřelený gól Severočechy nakopl, a tak i nadále pokračovali v ničivém tlaku. O několik minut později zachránila domácí před obratem tyč, od které se míč odrazil přímo k Bajzovi. Ani přes jasnou převahu a spoustu příležitostí ale Varnsdorf nedokázal zasadit rozhodující úder a utkání skončilo nerozhodně.

Jistotou baráže ukolébaný Vyškov pomohl aktivní Opavě k záchraně

Do nejvyšších pater druhé české ligy vnesl světlo sváteční 8. květen, kdy Vyškov předvedl už několikáté jarní zklamání. Na jeho hřiště přijela sestupem ohrožená Jihlava a jediným gólem drnovický stadion vyplenila. Nečekaný úspěch Vysočiny nepotěšil Opavu, kterou od sestupových pozic dělily pouhé tři body. Překvapení to nebylo zejména z toho důvodu, že její ofenziva byla před startem kola tou nejhorší v soutěži.

Silný útok naopak už v sedmé minutě ukázali hosté, když se po přímém kopu ocitl ve vápně osamocený Amidou Diallo, jenž v pádu poslal Vyškovany do vedení. Po pár minutách však slezský celek získal výhodu v podobě pokutového kopu. K penaltovému puntíku se postavil Blecha, který si při rozběhu počkal na pohyb Jiřího Borka a poslal míč na druhou stranu. Vzápětí se po šikovné přihrávce uvolnil Raimonds Krollis, který sice obešel Adama Richtera, ale z úhlu netrefil odkrytou bránu. Ve 28. minutě domácí otočili stav utkání, když se hlavou trefil Janoščín. V závěru poločasu nebezpečně hlavičkoval Patrik Haitl, nicméně Borek vytáhl povedený zákrok. Chvíli nato však nestačil na střelu Mohammeda Yahayi a Opava vedla 3:1.

Zpočátku druhé půle se na malém vápně zjevil volný Blecha, propadlý balon ovšem poslal nepochopitelně nad branku. V 70. minutě se na stejné pozici zjevil Jaroslav Málek, který sice dokázal zamířit mezi tři tyče, tentokrát však zasáhl pozorný Borek a udržel ještě naděje hostů na bodový zisk. Moravský klub si ale do konce utkání žádnou šanci nedokázal vypracovat a nedočkal se ani snížení.

Heppnerova přesná muška vystřelila Vlašim do horní poloviny tabulky

Situace v tabulce byla těžko uvěřitelná. Vlašim se před začátkem kola nacházela v horní polovině, přesto její náskok na sestupovou 15. příčku činil pouhé čtyři body. K jistotě záchrany potřebovali svěřenci Martina Hyského, jehož jméno bylo skloňováno s posunem do nejvyšší ligy, zlepšit defenzivu, která v posledních dvou duelech inkasovala osm branek. Táborsko sice hrálo v lepší formě, jenže venku na jaře ještě nevyhrálo.

V utkání s Vlašimí navíc mohlo inkasovat hned v první minutě, kdy se k odraženému míči po rohovém kopu dostal Heppner. Ten po dobrém převzetí vyslal zpoza vápna prudkou střelu, která jen těsně minula břevno. Ve 20. minutě předvedl povedené hrátky s balonem Štěpán Beran, jenže po uvolnění se na hranici vápna ho zradilo špatné porozumění se svými spoluhráči z pravé strany hřiště. Do vedení tak mohli jít po půlhodině hry hosté, kdy Luboš Tusjak vyslal jedovatou střelu, kterou musel skvělým zákrokem vytěsnit Marek Kolář. Ve 38. minutě už ale gólman Vlašimi kapituloval. Bláha se totiž vydal na sebevědomý výpad do vápna, kde k němu po sérii šťastných odrazů propadl míč, čehož 27letý záložník využil ke vstřelení úvodní branky duelu.

Krušné chvíle nastaly v hostujícím vápně v 52. minutě, kdy došlo po centru Tadeáše Vachouška ke hromadné srážce, do níž byl zapleten i hostující brankář Martin Pastornický. Krátce před hodinou hrací doby přišlo vyrovnání, o které se postaral milimetrově přesnou přízemní střelou na vzdálenější tyč Heppner, jenž rozjásal u postranní čáry stojícího trenéra Hyského. Ještě větší radost měl bývalý stoper Slavie v 66. minutě, kdy domácím zafungovala zbraň ve formě dlouhého autu, na jehož konci byl opět spolehlivě zakončující Heppner.

28. kolo druhé ligy:
Žižkov - Varnsdorf 1:1 (1:0)
Branky: 27. Richter - 49. Gembický. Rozhodčí: Machálek - Antoníček, Pospíšil. ŽK: Broukal - Vojta, Kříž, Kubista. Diváci: 1204.

Dukla Praha - Prostějov 3:2 (1:1)
Branky: 45.+2 Hora z pen., 68. Vondrášek, 78. Mešanovič - 4. Šimek, 49. Harušťák. Rozhodčí: Radina - Matoušek, Zoufalý. ŽK: Kozma, Jeřábek, Holiš, Mešanovič, Zeronik, Rada - Šimek, Matocha. Diváci: 1607.

Opava - Vyškov 3:1 (3:1)
Branky: 13. Blecha z pen., 28. Janoščín, 45.+2 Marzuq - 7. Diallo. Rozhodčí: Orel - Hádek, Šafránková. ŽK: Omale - Lahodný. Diváci: 1350.

Vlašim - Táborsko 2:1 (0:1)
Branky: 60. a 66. Heppner - 39. Bláha. Rozhodčí: Trska - Vodrážka, Kotalík. ŽK: Osuagwu, Pikul - Skopec, Dordič. Diváci: 450.