Sedmnáct ligových dostaveníček, 17 triumfů. Úchvatná jízda Eindhovenu nizozemskou ligou pořád trvá

Jo, Ajax Amsterdam se hezky zvedl, protože se nalézal na sestupových pozicích a nyní už je pátý. I Feyenoord Rotterdam si drží svou vysokou úroveň a hlídá druhé místo, s tím, že vůbec špatně si nevede ani třetí Twente s "vysavačem" Michalem Sadílkem. Jeden příběh však v současné Eredivisii ční nade všemi a týká se stále stoprocentního Eindhovenu.

Sedmnáct ligových dostaveníček, 17 triumfů. Úchvatná jízda Eindhovenu nizozemskou ligou pořád trvá

Nejvyšší nizozemská soutěž má v posledních dnech, týdnech a měsících pouze jednoho krále, a sice PSV, které zdobí jak nejlepší útok (59 tref v sedmnácti duelech), tak nejlepší obrana (jen 7 inkasovaných branek).

Grandiózní je však zejména jízda bez jakékoliv ztráty kytičky - 17 tříbodových zisků během stejného počtu střetů nemá ve vyspělých evropských soutěžích obdoby a určitě se nerodí každý rok.

A to přitom Eindhovenu vůbec nevychází přípravné zápasy. V létě ho nachytal Sint-Truiden (1:2), o něco později i Schalke 04 (0:2) a již v kalendářním roce 2024 PSV remizovalo s Heraclesem (1:1) a Hamburkem (2:2).

Poslední klání proti Excelsioru Rotterdam přineslo nejen povinné tři body, ale také několik rekordů. Klub vyrovnal nejlepší start do sezony v historii Eredivisie a ostrostřelec Luuk de Jong si pojistil místo mezi nejlepšími ligovými kanonýry všech dob. Jen za PSV už nastřílel 152 gólů.

Ligový program PSV v dalších týdnech:

21. 1. v Ultrechtu
27. 1. s Almere City
3. 2. na Ajaxu
11. 2. ve Volendamu
16. 2. s Heraclesem

S nasbíranými sedmi hattricky se mu podařilo vyrovnat předešlé výkony Mateje Kežmana i Luise Suáreze a v tomto tisíciletí vykázali více třígólových představení pouze Klaas-Jan Huntelaar, respektive Dirk Kuijt.

De Jong si své fazony váží. "Už teď mi to připadá výjimečné, ale ocením to hlavně po kariéře. "Tohle mužstvo mě baví. Od mladých kluků, kteří se každým dnem zlepšují, přes po náhradníky, kteří mají také svůj vliv, až po personál. Nikdy předtím jsem nic takového s žádným klubem nezažil. Jsme opravdový tým," líčil v interview pro psv.nl.

Hlavní trenér Peter Bosz, jenž dříve trenérsky řídil Ajax, Dortmund, Leverkusen i Lyon a De Jonga připravuje od loňského léta, jeho přínos pochopitelně ocenil taktéž. "V moderním fotbale je to jedinečné. Pohybuje se mezi legendami, to už samo o sobě říká dost," stručně komentoval kouč.

Byť se daří hned sedmi útočníkům, nejlepší čísla má právě nejstarší z nich De Jong, pro nějž představuje PSV klíčový bod kariéry. V jeho barvách střílel branky vždycky a v Borussii Mönchengladbach, Newcastlu United ani Seville to až taková sláva nebyla.

Do hry o exslávistu Juráska vstupují slavní Rangers, které kluby mají o mladého Čecha zájem?

I když bude slavit na konci sezony již čtyřiatřicáté narozeniny, jeho dosavadních 15 ligových branek a sedm tref v Lize mistrů svědčí o tom, že střelecky chytil druhý dech.

Ale zpět k samotnému PSV, jehož nejčastěji uhraný výsledek je v tomto ročníku 4:0. Zrodil se hned šestkrát - v Alkmaaru, se Zwolle, na Spartě Rotterdam, v Almere City, s Nijmegenem a na hřišti Waalwijku. Ajax mimochodem dostal v Einhdovenu pětku.

Rozjetý celek z Philips Stadionu, jehož čeká ve vyřazovací fázi LM dvojzápas s Borussií Dortmund, si jednoznačně kráčí pro svůj pětadvacátý ligový primát. Druhý tým je zpět o dvanáct, třetí o čtrnáct bodů. Pokud by se takto nůžky rozevíraly i nadále, titul by se klidně mohl slavit už na přelomu března a dubna.

Každé série jednou skončí, ale šňůra, jíž momentálně táhne vítěz Pohár mistrů evropských zemí z roku 1988 by ještě nějaký čas trvat mohla. Za pár dní vyrazí Dest, Lozano, Tillman a spol. do Ultrechtu a také v tomto případě se nic jiného než triumf očekávat nebude. A kdo ví, třeba právě přihlížíme výjimečné generaci PSV, o které se jednou bude psát v encyklopediích.

Kucka patří k výjimečným, i když mu táhne na sedmatřicet. Pro vedení Slovanu je to slovenský hráč roku