Reprezentace ztrácí poslední zbytky důvěry. Problém začíná už na svazu u předsedy Fouska

Zní to paradoxně, ale výsledková krize není momentálně největším problémem české fotbalové reprezentace. Daleko více v posledních měsících irituje, jak česká vrchnost vystupuje směrem navenek ke svým fanouškům: hráči s odlišným názorem jsou postaveni bez dostatečného vysvětlení mimo kádr, zvláštní tahy s nominacemi, až arogancí zavánějící výstupy směrem ke kritice a jako třešnička na dortu disciplinární prohřešek tří hráčů základní sestavy jen pár desítek hodin před důležitou bitvou o postup na Euro 2024. Tohle není důstojná organizace, která by si zasloužila respekt. Působí to až komicky. Reprezentace, která je poslední dny a týdny pod velkou kritikou fotbalové veřejnosti, si vstřelila další vlastní gól.

Reprezentace ztrácí poslední zbytky důvěry. Problém začíná už na svazu u předsedy Fouska

Tři hráči (Vladimír Coufal, Jakub Brabec a Jan Kuchta) ze základní sestavy pátečního utkání v Polsku vyrazili v Olomouci v nočních hodinách do klubu a údajně i popíjeli alkoholické nápoje. Že je přímo na večírku „dozoroval” člen Výkonného výboru FAČR Tomáš Neumann, jen celou sešlost ironicky dokresluje.

„To je fotbal,” odsekl Vladimír Coufal v pátek večer v útrobách varšavského stadionu, když v televizním rozhovoru popisoval, proč nezabránil gólovému centru a odkazoval na možnost žluté karty, která by jej vyřadila z pondělního utkání s Moldavskem.

Ten samý zodpovědný Vladimír Coufal následně v sobotu společně s Janem Kuchtou a Jakubem Brabcem porušili interní pravidla národního týmu a byli ze srazu posláni domů.

foto: © ČTK / Kamaryt Michal

Od tří zkušených hráčů se jedná o obrovský přešlap, který zcela jistě pošlape jejich reputaci. Obzvlášť v případě Vladimíra Coufala, jenž je vyzdvihován za to, jakou cestu do vyhlášené Premier League ušel a je předkládán mladým fotbalistům jako příklad vzorového pracovitého hráče.
Nicméně se nemohu zbavit dojmu, že celá akce působí od těchto zkušených hráčů až partyzánsky. Jen to poukazuje na to, že reprezentace je momentálně jeden velký chaos, kde pracují nekompetentní lidé.

Trenér Jaroslav Šilhavý nemá pevnou půdu pod nohama. Nezvládá obhájit prapodivné čachry v nominaci, natož předložit pádné důvody sportovních nezdarů a točí se ve smyčce alibistických frází.

Manažer Tomáš Pešír, který byl měl tým řídit a mít pod palcem, plave ve vodách arogance a opovržení, a dílo realizačního týmu zastřešuje svým jménem.

Když jsme nakopávali míče, neměli jsme šanci, říká Jirkal. Na Moldavce by postavil Čvančaru s Hložkem

A to vše z nejvyšší pozice strahovské centrály sleduje předseda Petr Fousek, který na zářijovém srazu označil kritiku reprezentace od renomovaných tváří českého fotbalu za „hraběcí rady od pseudoexpertů.”

Mimo jiné také prohlásil, že „kvalifikace je rozehraná. Trenér má důvěru, realizační tým má důvěru, mužstvo má důvěru. A zajíci se sčítají až po honu. Naším cílem zůstává postup na Euro 2024 do Německa.”

A byl to také předseda Fousek a členové Výkonného výboru FAČR, kteří od dubna 2022 podrželi Jaroslava Šilhavého a spol. ve funkci hned čtyřikrát: po neúspěšné baráži, po sestupu z elitní skupiny LN, po domácí remíze s Albánií i po porážce v Tiraně.

Češi? Slabý soupeř, byli stejně neschopní, píše polský tisk. Za uši dostal pořádně i Lewandowski

Páté vyslovení důvěry už by přijít nemělo. Neukočírování týmu před důležitým utkání nejen o sportovní prestiž, ale i naplnění pokladny českého fotbalu, je neomluvitelné selhání.

Pondělní duel o účast na evropském šampionátu, který, pevně věřím, i bez tria hříšníků, dopadne českým úspěchem, musí být poslední oficiální akcí pod záštitou současného realizačního a manažerského týmu.

Pokud to předseda Fousek myslí skutečně s českým fotbalem vážně a nejde mu jen o sbírání politických bodů na mezinárodní scéně a snímky s fotbalovými legendami, měl by začít konat.

Jinak se bude jednat o další plivnutí do tváře posledním věrným fanouškům, kteří za českým fotbalem stojí.

Šokující novinka! Brabec, Coufal a Kuchta porušili pravidla reprezentace a končí