Muž pro velké momenty? Hrdina McTominay miluje United nade vše

Byl mužem víkendu. Scott McTominay zachránil Manchester United od další ostudy. Zachránil klub, kde je od pěti let a pro jehož dres by na hřišti padl. Fráze o tom, že je někdo srdcař, nabírá u skotského záložníka jiných rozměrů.

Muž pro velké momenty? Hrdina McTominay miluje United nade vše

V klubu je od pěti let. Hádáte správně, je Skot, takže přirozeně udělal dojem i na sira Alexe Fergusona. Ním se McTominay inspiroval a jeho duch přenesl na hřiště i v sobotu, kdy United doma prohrávali s Brentfordem 0:1 a anglické deníky už si chystaly jízlivé nadpisy o trenérovi Eriku ten Hagovi a možném vyhazovu.

Byl to ale nizozemský stratég, kdo McTominaye poslal před koncem utkání na hřiště. „Byl tam strašný hluk. Fanoušci nás hnali dopředu, opravdu moc nešlo slyšet. Ale asi mi říkal něco ve stylu, ať dám gól,“ usmíval se po zápase skotský fotbalista, když popisoval, co se dělo před střídáním v 87. minutě.

McTominay ale trenéra neposlechl. Nedal totiž gól, ale rovnou dva. Scénář, který byl vepsán ve hvězdách. V týdnu totiž z tohoto světa odešla manželka a celoživotní partnerka Fergusona. Celý sobotní zápas se nesl v duchu, že se zvítězit musí pro něj. A jak jinak než jeho stylem? Góly v posledních minutách, to bylo vždy jeho.

„Je těžké popsat, co se mi teď honí hlavou. V tomhle klubu jsem celý život, od pěti let. Sir Alex se vždy díval na hodinky, dělal to prostě pořád. Věděl, že jeho tým dokáže dát gól i takhle pozdě,“ vzpomněl na ikonu United.

STIHL PŘES 700 DUELŮ, ALE DALŠÍ UŽ NEPŘIDÁ. MUSÍTE POSLOUCHAT SAMI SEBE A VE SPRÁVNOU DOBU SKONČIT, ŘÍKÁ HAZARD

McTominay přitom nemá na růžích ustláno. A to i přes to, že jeho nástup do prvního týmu byl působivý. Vyžádal si ho totiž sám José Mourinho. „Chci Scotta v prvním týmu, denně,“ říkal tehdy klubovému sekretáři. Skot prostě patřil mezi jeho oblíbence. V Lize mistrů byl preferovaný před Paulem Pogbou, na konci jedné ze sezon ho Portugalec označil za hráče sezony.

Postupně se ale propadal, a to, když přicházeli noví trenéři. Ole Gunnar Solksjaer ho sice stavěl, nicméně jeho následovník Ralf Rangnick už tolik ne a Erik ten Hag ho posadil na lavičku. 

V mezičase ale McTominay ukázal, že je z něj muž pro velké momenty. Například loni na podzim, kdy gólem v 93. minutě skolil kyperskou Omonii Nikosia. Nebo když v posledním utkání před covidovou pauzou v roce 2020 dal gól téměř z půlky Manchesteru City. 

Kapitolou samu pro sebe je skotská reprezentace, kde se občas McTominay objevuje na hrotu útoku. Ostatně, většinu času v akademii United strávil právě na této pozici. Gólem v nastavení pomohl v kvalifikaci o mistrovství světa, právě probíhající kvalifikace na EURO je pak jiná písnička.

Pět zápasů, šest branek. Dvěma góly například sám porazil Španělsko, vítězný gól dal proti Kypru. Fanoušci Skotska ho milují, což není úplně případ těch klubových. Po sobotě je tomu jistě trochu jinak, nicméně nejednou se zarputilý záložník objevil v nemilosti fanoušků Red Devils po celém světě.

Ale co? McTominay klub miluje a nemá s tím problém. Necítil ani žádnou zášť, když měl v létě klub opustit. Ten Hag veřejně říkal, že pokud by přišla správná nabídka, skotský záložník půjde z kola ven. Fotbalové osudy ale píšou zajímavé příběhy. Kdo ví, možná McTominay o víkendu Nizozemci zachránil práci.