Chelsea se dotahuje, ale největším marnotratníkem Evropy za poslední dekádu je jiný anglický gigant

Podle studie švýcarského institutu CIES Football Observatory je ve dvacítce nejvíce utrácejících klubů Evropy (a vlastně světa) od roku 2014 hned třináct anglických týmů. 

Chelsea se dotahuje, ale největším marnotratníkem Evropy za poslední dekádu je jiný anglický gigant

Manchester United utratil podle studie citované BBC za posledních deset let za přestupy o rekordních 1,19 miliardy liber více, než kolik získal zpět prodejem hráčů.

Podle dat CIES Football Observatory od roku 2014 utratili Rudí ďáblové za příchody 1,67 miliardy liber, naopak z prodejů získali podle dostupných informací 481 milionů liber.

Na druhém místě je pak Chelsea s čistými výdaji ve výši 883 milionů liber, následovaná francouzským Paris St-Germain (863 miliony liber).

První pětku pak doplňují Arsenal (745 milionů liber) a Manchester City (732 milionů liber), přičemž celkově je v první evropské dvacítce hned třináct anglických klubů.  

United si svůj “titul” vysloužili především aktivitami v “předhagovském” období, když CIES zmiňuje rekordní přestup Paula Pogby za 89,5 milionu liber v roce 2016, Romelua Lukakua za 75 milionů liber v roce 2017 a Harryho Maguirea za 80 milionů liber v roce 2019 - světový rekord za obránce. 

Z tohoto tria aktuálně zůstává v klubu pouze Maguire, Lukaku v roce 2019 přestoupil do Interu Milán za 74 milionů liber a Pogba odešel loni v létě po vypršení smlouvy na volný přestup.

Vedle toho Chelsea utratila za hráče nejvíce peněz, přibližně 2,25 miliardy liber, na druhé straně nicméně získala zpět 1,37 miliardy liber za odchody. A první číslo je navýšeno především díky posledním aktivitám Todda Boehlyho, který svým vstupem do klubu rozjel doslova utrácecí orgie.

Celkově pak všechny evropské kluby utratily za přestupy jen v roce 2023 přibližně 10,6 miliardy liber, čímž překonaly předchozí rekord 8,5 miliardy liber z roku 2019 o zhruba pětadvacet procent.

Premier League jednoznačně vévodí soutěžím s nejvyššími transferovými ztrátami, když od roku 2014 celkově dosáhly téměř deseti miliard liber, na druhém místě je pak se zhruba osminou této ztráty na druhém místě čínská Super League. A v posledních měsících se pak rychle dotahuje saúdská Pro League.

Na opačném konci je portugalská Primera Liga, která na přestupech hráčů vydělala za monitorované období přibližně 1,9 miliardy liber.