Čeští zástupci nepohrdli náskokem a jdou dál. Prořídlá Plzeň brala na Maltě výhru, Slavia v Košicích remizovala

Na programu odvetných zápasů třetích předkol Evropské a Konferenční ligy byla i utkání českých zástupců. Viktoria Plzeň jela na Maltu s náskokem čtyř branek. I přes prořídlou sestavu a náročné klimatické podmínky nad týmem Gzira celkem v poklidu vyhrála a v součtu obou zápasů jednoznačně postoupila. Na konečném stavu 0:2 se brankami podílel Traoré s Vlkanovou. Hradecký odchovanec se letos poprvé odvděčil trenéru Koubkovi brankou. Západočeši ve 4. předkole Konferenční ligy vyzvou kazašský Tobol, který po penaltách udolal irské Derry. Slavia odehrála postupový zápas v Košicích, kde v azylu působí ukrajinský tým Dnipro-1. Pražanům sice přidělal vrásky na čele Rubčynskij, který poslal Ukrajince do vedení, avšak po změně stran korigoval Jurečka a skóre 1:1 vydrželo až do závěrečného hvizdu. Slavia tak neztratila nic z trojbrankového náskoku a v závěrečném předkole o Evropskou ligu narazí na další ukrajinský tým Zorya Luhaňsk. V Konferenční lize jdou dál i norští souputníci Bohemians z Bodö či polská Legia s Tomášem Pekhartem. Silný Lech Poznaň vyřadili hráči slovenské Trnavy. Rozhodující branku zápasu vsítil nůžkami bývalý stoper Sparty Lukáš Štetina.

Zápasy českých týmů:

EKL: Gzira United - Viktoria Plzeň 0:2 (0:0)

Branky: 47. Traoré, 70. Vlkanova. Rozhodčí: Šurman - Šlončak, Vysockij (všichni Ukr.). ŽK: Marcelo Dias, Wilkson (oba Gzira). První zápas: 0:4, postoupila Plzeň.

Gzira: Cassar - Mentz, Romero, Carlos Chabá (65. Azizi) - Marcelo Dias, A. Borg, Scerri (90. Kadar), Riascos (73. Wilkson), Thiaguinho - B. Borg (90. Ellul) - Lucas Macula (90. Alouzi). Trenér: Abdilla.

Plzeň: Jedlička - Paluska, Hranáč, Jemelka - Holík, Kalvach (72. Dweh), Traoré (63. Bucha), Mosquera - Vlkanova, Šulc (63. Durosinmi) - Kliment (78. Kopic). Trenér: Koubek.

Obě branky na Národním stadionu v Ta' Qali padly až ve druhém poločase. Ve 47. minutě otevřel skóre Ibrahim Traoré, v 70. minutě přidal druhý gól Adam Vlkanova. Svěřenci trenéra Miroslava Koubka zvítězili v pátém soutěžním zápase po sobě.

Viktoria se ve 4. předkole utká s lepším z dvojice Tobol Kostanaj - Derry City. Tobol v úvodním domácím utkání v Kazachstánu zdolal severoirského soupeře 1:0, dnešní odveta v Dublinu začala ve 20:45.

Plzeňští v pozměněné sestavě se rozjížděli pomalu. V 17. minutě po rychlé akci Holíka, Klimenta a Vlkanovy nedokázal dobře zakončit Traoré. Později po standardní situaci Hranáč hlavičkoval o kousek vedle.

Hráči Gziry byli nebezpečnější než v prvním utkání a ve 28. minutě málem otevřeli skóre. Romero ale těsně minul branku hostů, v níž poprvé v sezoně nastoupil Jedlička místo Staňka. Na druhé straně přestřelil Šulc, který nenavázal na nedělní ligový hattrick v Českých Budějovicích. V závěru první půle ještě Jedlička vyrazil na roh tvrdou střelu Lucase Maculy.

Západočeši vstoupili výborně do druhého dějství. Ve 47. minutě Mosquera hlavou vrátil míč do šestnáctky na Traorého, který tvrdou ranou překonal domácího gólmana Cassara. Záložník z Pobřeží slonoviny za Viktorii vstřelil třetí soutěžní gól po letním příchodu ze Slavie.

Hosté mohli po chvíli přidat další branky, ale Holíkovu ránu zastavilo břevno a Cassar zastavil nohou Mosquerovu střelu z úhlu. Gólman Gziry poté vyrazil také Klimentův pokus.

Plzeňští se dočkali druhého gólu v 70. minutě. Kliment posunul míč k Vlkanovovi a ten se trefil zpoza šestnáctky k tyči. Osmadvacetiletý záložník zaznamenal premiérovou soutěžní branku v ročníku.

Závěr se už spíše dohrával. Maltské mužstvo se do nebezpečnější šance nedostalo a podruhé vyšlo naprázdno. Viktoria v předkolech evropských pohárů neprohrála desátý zápas po sobě.

EL: SC Dnipro-1 - Slavia Praha 1:1 (1:0)

Branky: 45.+1 Rubčynskij - 53. Jurečka. Rozhodčí: Gil Manzano - Nevado, Nicolás - Cuadra (video, všichni Šp.). ŽK: Guculjak, Babenko (oba Dnipro). První zápas: 0:3, postoupila Slavia.

Dnipro: Kinarejkin - Pasič, Sarapij, Kravec (73. Svatok), Kaplijenko - Rubčynskij (77. Tančyk), Babenko - Guculjak, Pichaljonok (73. Ledněv), Gorbunov (65. Kivinda) - Filippov (65. Bill). Trenér: Kučer.

Slavia: Kolář - Masopust (70. Douděra), Ousou, Holeš, Provod - Ševčík, Oscar (85. Hromada) - Schranz (70. Vlček), Zafeiris, Jurečka (85. Jurásek) - Van Buren (75. Chytil). Trenér: Trpišovský.

Slávisté postupem přes Dnipro získali jistotu, že si zahrají minimálně skupinu Evropské konferenční ligy. V play off proti dalšímu ukrajinskému týmu Luhansku zabojují o účast v hlavní fázi kvalitnější Evropské ligy. Pražané začnou dvojutkání za týden stejně jako s Dniprem doma, odveta bude na programu v soupeřově azylu v polském Lublinu 31. srpna.

Červenobílí v pohárech nebudou scházet ve skupině posedmé za sebou, pod současným trenérem Jindřichem Trpišovským si na podzim v soutěžích UEFA zahráli vždy. V hlavní fázi Evropské ligy se naposledy představili v sezoně 2020/21.

Trpišovský udělal dvě vynucené změny v sestavě oproti úvodnímu utkání v Edenu. Stopera Ogbua, který scházel kvůli vyloučení v prvním zápase, nahradil Ousou a místo zraněného Lingra naskočil v záloze Ševčík.

V zaplněné košické aréně pro téměř šest tisícovek diváků měli slávisté skoro domácí prostředí. V pohárovém azylu Dnipra, které kvůli ruskému vojenskému útoku na Ukrajinu nemůže hrát na svém stadionu, hnalo červenobílé dopředu přes tisíc fanoušků.

Pražané v úvodu kontrolovali průběh a ve 23. minutě měli první velkou šanci. Jurečka však v úniku vybíhajícího brankáře Kinarejkina neprostřelil a na první trefu v sezoně si ještě musel počkat.

Na opačné straně o čtyři minuty později zasáhl proti Pichaljonkovi gólman Kolář. Aktivnější však byli slávisté, vedení se ale nedočkali ani v 35. minutě, kdy po Ševčíkově přiklepnutí vytáhl Van Burenův pokus z voleje domácí brankář.

Když už se zdálo, že červenobílí v klidu dotáhnou úvodní dějství k bezgólové remíze, napřáhl v první minutě nastavení zpoza vápna Rubčynskij a střelou přesně k zadní tyči překonal Koláře. Slávisté inkasovali po dvou zápasech.

Necelé čtyři minuty po změně stran mohl dvojutkání ještě více zdramatizovat Pichaljonok, hosty však podržel Kolář. Za čtyři minuty Pražané srovnali. Provod kolmicí vysunul Jurečku, jenž prostřelil Kinarejkina. Španělští sudí sice nejprve signalizovali ofsajd, ale po zásahu videorozhodčího nakonec branku uznali. Nejlepší střelec minulé ligové sezony skóroval poprvé v tomto soutěžním ročníku.

Otočit stav ve prospěch favorita mohl Zafeiris, jeho střelu k tyči ale v 62. minutě vyrazil domácí gólman. Střídající Douděra pak vypálil po zemi kousek vedle. V závěru se poprvé v sezoně dostal na trávník i košický rodák Hromada a dokonce se v nastavení mohl postarat o obrat, po centru ale zakončil kousek mimo domácí branku.

Slávisté v šestém soutěžním utkání sezony poprvé nezvítězili, ale příliš vadit jim to nemuselo. Ve třetím dvojzápase s ukrajinským soupeřem v soutěžích UEFA poprvé slavili postup.

Ostatní odvetná utkání 3. předkola Evropské ligy:

HJK Helsinky - Karabach 1:2 (1:1), první zápas: 1:2, postoupil Karabach

Häcken (Švéd.) - Žalgiris Vilnus 5:0 (1:0), první zápas: 3:1, postoupil Häcken

Breidablik (Isl.) - Zrinjski Mostar (Bos.) 1:0 (0:0), první zápas: 2:6, postoupilo Zrinjski

BATE Borisov - Šeriff Tiraspol 2:2 (1:2), první zápas: 1:5, postoupil Šeriff

Ludogorec Razgrad - FC Astana 5:1 (1:1), první zápas: 1:2, postoupil Ludogorec

Genk - Olympiakos Pireus 1:1 (1:0), první zápas: 0:1, postoupil Olympiakos

Ostatní odvetná utkání 3. předkola Konferenční ligy:

Čtyřiatřicetiletý Pekhart stál na konci rychlé kombinace a po necelé hodině hry zvýšil na 3:0. Gruber poté dvěma brankami snížil, jenže Rosolek přidal čtvrtý zásah hostů a střídající domácí záložník Jukic navíc před vypršením základní hrací doby dostal červenou kartu. Přesto Austria v sedmé minutě nastavení vstřelila třetí gól a duel v tu chvíli směřoval do prodloužení. Střídající Muci ho však krátce po svém příchodu na hřiště v desáté minutě nastavení odmítl, čímž rozhodl o postupu Legie.

Bodö/Glimt vyhrálo i čtvrté utkání v letošní kvalifikaci EKL. Po úvodním domácím triumfu 3:0 nad Pjunikem Jerevan triumfovalo stejným poměrem i dnes v Arménii.

Derry, které kvůli nevyhovujícímu stadionu hostilo Tobol až v Dublinu, poslal do vedení po čtvrthodině hry z penalty Patching. Rozuzlení ale přišlo až v penaltovém rozstřelu. V něm se za hosty prosadil i bývalý záložník Mladé Boleslavi či Slavie Miljan Vukadinovič, jehož bratr Vukadin působí ve Zlíně. Tobol tak na rozdíl od Derry zvládl i třetí předkolo, v předchozích dvou vyřadil Honku Espoo a nečekaně i semifinalistu minulého ročníku soutěže Basilej. Skupinu evropských pohárů si ještě nikdy nezahrál.

Flora Tallinn - Farul Constanta 0:2 (0:2), první zápas 0:3, postoupila Constanta, hráno ve středu

Aktobe (Kaz.) - Sfantu Gheorghe (Rum.) 0:1 (0:0), první zápas: 1:1, postoupilo Sfantu

Lincoln Red Imps (Gibr.) - Ballkani (Kos.) 1:3 (0:0), první zápas: 0:2, postoupilo Balkani

Štětín - Gent 2:1 (0:0), první zápas: 0:5, postoupil Gent

Pjunik Jerevan - Bodö/Glimt 0:3 (0:1), první zápas: 0:3, postoupilo Bodö/Glimt

Nordsjaelland - FCSB (Rum.) 2:0 (1:0), první zápas: 2:0, postoupil Nordsjaelland

Ferencváros Budapešť - Hamrun (Malta) 2:1 (1:1), první zápas: 6:1, postoupil Ferencváros

Maccabi Tel Aviv - Larnaka 1:0 (0:0), první zápas: 1:1, postoupilo Maccabi

Austria Vídeň - Legia Varšava 3:5 (0:2) - za hosty gól Pekhart, první zápas: 2:1, postoupila Legia

Levski Sofia - Beer Ševa 2:1 (1:0), první zápas: 0:0, postoupilo Levski

Brann Bergen - Arouca (Portug.) 3:1 (3:0), první zápas: 1:2, postoupil Brann

Riga FC - Twente Enschede 0:3 (0:0), první zápas: 0:2, postoupilo Twente

APOEL Nikósie - Dila Gori (Gruz.) 1:0 (0:0), první zápas: 2:0, postoupil APOEL.

Besiktas Istanbul - Něftči Baku 2:1 (0:1), první zápas: 3:1, postoupil Besiktas

Dynamo Kyjev - Aris Soluň 2:1 (2:1, 1:1), na pen. 6:5, první zápas: 0:1, postoupilo Dynamo

PAOK Soluň - Hajduk Split 3:0 (0:0), první zápas: 0:0, postoupil PAOK

Midtjylland - Omonia Nikósie 5:1 (3:1), první zápas: 0:1, postoupil Midtjylland

Partizani Tirana - Valmiera (Lot.) 1:0 (1:0), první zápas: 2:1, postoupilo Partizani

Swift Hesper (Luc.) - Struga (Sev. Mak.) 2:1 (0:1), první zápas: 1:3, postoupila Struga

Neman Grodno (Běl.) - Celje (Slovin.) 1:4 (0:2), první zápas: 0:1, postoupilo Celje

Osijek - Demirspor 3:2 (1:1), první zápas: 1:5, postoupil Demirspor

KÁ Akureyri (Isl.) - Club Bruggy 1:5 (0:2), první zápas: 1:5, postoupily Bruggy

Trnava - Lech Poznaň 3:1 (1:0) - za domácí gól Daniel, první zápas: 1:2, postoupila Trnava

Rijeka (Chorv.) - B36 Tórshavn (Faer. ostr.) 2:0 (1:0), první zápas: 3:1, postoupila Rijeka

Maribor - Fenerbahce Istanbul 0:3 (0:1), první zápas: 1:3, postoupilo Fenerbahce

Alkmaar - Santa Coloma (And.) 2:0 (1:0), první zápas: 1:0, postoupil Alkmaar

Lucern - Hibernian (Skot.) 2:2 (1:1), první zápas: 1:3, postoupil Hibernian

Heart of Midlothian - Rosenborg Trondheim 3:1 (1:1), první zápas: 1:2, postoupilo Heart

Debrecín - Rapid Vídeň 0:5 (0:2), první zápas: 0:0, postoupil Rapid.

Derry City - Tobol Kostanaj 1:0 (1:0, 1:0), na pen. 5:6, první zápas: 0:1, postoupil Tobol

Partizan Bělehrad - Sabah Baku 2:0 (2:0, 1:0), na pen. 5:4, první zápas: 0:2, postoupil Partizan