Leeds má po sestupu nového majoritního vlastníka. Peacocks nyní stoprocentně kontroluje majitel 49ers

Italská cesta do značné míry formovaná Marcelem Bielsou skončila. Nyní se klub ze střední Anglie pokusí vrátit do nejvyšší soutěže pod taktovkou Američanů.    

Leeds má po sestupu nového majoritního vlastníka. Peacocks nyní stoprocentně kontroluje majitel 49ers

Leeds United je nově plně ve vlastnictví americké skupiny 49ers Enterprises poté, co EFL formálně schválila převzetí klubu Championship za 170 milionů liber. Investiční odnož sanfranciského klubu 49ers tak vykoupila dosavadní podíl italského vlastníka Andrey Radriazzaniho  a poté co v roce 2018 získala první patanáctiprocentní podíl, aby jej o tři roky téměř ztrojnásobila (44 procent), nyní po “návratu” do druhé nejvyšší soutěže Američané Leeds konečně plně ovládají a plánují obrodu. Na silnějších základech, aby příští návštěva v nejvyšší soutěži měla delšího trvání.

"Tento přechod je nezbytným přenastavením, aby bylo možné vytyčit nový kurz klubu," potvrdil v prohlášení pro BBC tento záměr nový šéf Paraag Marathe. "Je to důležitý okamžik pro Leeds United a my už tvrdě pracujeme. Jsme přesvědčeni, že Leeds postaví konkurenceschopný tým, který bude v příští sezoně bojovat o postup," dodal Marathe. S tím, že vlastník klub NFL San Francisco 49ers  přináší nové vedení, management a závazek investovat, což by mělo ve střednědobém časovém horizontu dle jejich představ posunout/navrátit Leeds minimálně do středu Premier League.

Dosavadní majitel Radrizzani koupil šestapadesátiprocentní podíl v Leedsu před šesti lety za pětačtyřicet milionů liber. Zpočátku byl u fanoušků Leedsu oblíbený, zvlášť když manažer Marcelo Bielsa dovedl klub zpět do Premier League a jeho tým se i bez velkých jmen dokázal prezentovat velmi atraktivním fotbalem. Po Argentincově vyhazovu se však vztahy zhoršily a Radrizzani se nakonec ani nezúčastnil posledního zápasu Leedsu minulé sezony, kde už  fanoušci skandovali, aby odešel. Po potvrzení sestupu vydal Klub příznivců Leedsu United prohlášení, v němž uvedl, že Radrizzani "již není vhodnou osobou pro vlastnictví Leedsu United" Radrizzaniho společnost Aser Holding Company nedávno následně koupila podíl v italské Sampdorii.