Na Laviu se stojí fronta. Proč mladý záložník vzbudil zájem gigantů?

Poté, co Southampton v minulé sezóně sestoupil z Premier League, smířil se podle všeho s tím, že v létě přijde o vysoce ceněného Romea Laviu. Jak devatenáctiletý talent během dvanácti měsíců upoutal zájem špičky Premier League (a Chelsea)? Web Flashscore se pokusil najít odpověď.  

Na Laviu se stojí fronta. Proč mladý záložník vzbudil zájem gigantů?

Saints Romea Laviu podepsali jako “ne úplně potřebného” teprve před dvanácti měsíci z Manchesteru City. Jeho forma na jižním pobřeží byla v protikladu zoufalosti, kterou v tabulce Premier League předváděli Svatí jako celek a forma mladého Belgičana za tu dobu zaujala jak jeho bývalý klub, tak další giganty jako Chelsea, Arsenal a Liverpool. Reds, kteří už během léta angažovali Alexise Mac Allistera a Dominika Szoboszlaie, jsou nyní považováni za favorita na zisk Laviova podpisu. hráč je považován za prototyp posily do jejich středové řady se schopností nahradit stárnoucího Fabinha. Zájem projevili i Gunners a Blues, jež se měli sejít s hráčovámi zástupci, aby projednali možnou dohodu. Prioritou prvního jmenovaného však bylo dotáhnout do konce dohodu s Declanem Ricem, zatímco Chelsea sleduje jako alternativu také Moisese Caiceda z Brightonu.

V této fázi tak není zcela jasné, kde Lavia v létě skončí. Můžeme však s jistou mírou důvěryhodnosti předpovědět, že to bude jeden z nejlepších týmů Premier League a jejich společný zájem o devatenáctiletého hráče je důkazem toho, jak působivý výkon předvedl v minulé sezóně - navzdory obtížným okolnostem, které ho obklopovaly.  Před dvanácti měsíci přitom stál Southampton pouhých čtrnáct milionů liber, což byla vysoká částka za hráče, který v Manchesteru City zvládl jen dvě seniorská vystoupení. Jejich skautský systém je však již dlouho obdivován a skutečnost, že Cityzens do smlouvy vložili 20procentní prodejní klauzuli - plus opci na zpětný odkup, která bude aktivní v roce 2024 - ilustruje, že obě strany věřily, že jeho strop je vysoký. 

Lavia se téměř okamžitě stal nedílnou součástí základní jedenáctky Saints, přičemž jeho obdivovatelem byl zjevně i bývalý šéf Ralph Hasenhuttl. Lavia udělal dojem i na nástupce Nathana Jonese a Rubena Sellese, kteří se rovněž rozhodli ponechat si ho v základní sestavě. Záložník ukončil sezónu s úctyhodným počtem 26 startů a 2 230 ligových minut, přičemž jediným důvodem, proč jich nepřidal více, bylo zranění kotníku na začátku sezóny. V čem je tedy tak dobrý?

Lavia je spolehlivý a přesný distributor míčů, nicméně jednou z jeho největších předností je jeho síla a schopnost přenést míč na hřiště - často přes nejzatíženější část.  To znamená, že se velmi pohodlně pouští do hlubokých prostorů a přijímá míč pod tlakem. Mnoho nejlepších týmů v PL se snaží presovat vysoko na hřišti a jejich úspěch spočívá v tom, že nutí bránící soupeře přijímat míč v těsných prostorech a následně panikařit, což vede k jejich zbavení se míče nebo špatnému nasměrování přihrávky.  Lavia se však v těchto chvílích málokdy nechal vyvést z míry. Poslední sezónu Premier League zakončil s průměrem 32,6 přenesení hry na 90 minut a 1,13 úspěšných driblinků na 90 minut. To druhé ho řadí mezi 25 procent všech záložníků napříč pěti nejlepšími evropskými ligami. 

V minulé sezóně se opět v porovnání se svými vrstevníky v nejlepších evropských ligách pohyboval v první dvanáctce percentilu v počtu získaných míčů. V počtu přihrávek, bloků a přerušení hry se umístil v prvních 30 procentech. Výše uvedené je samo o sobě dostatečně působivé, ale skutečnost, že toho dosáhl v týmu, který skončil na spodku ligy, a to ještě jako teenager, osvětluje, proč se o jeho podpis uchází tolik špičkových klubů z celé země. Není divu, že se o něm mluví jako o jednom z nejlepších defenzivních záložníků v zemi.