Coventry - Luton: Bitva šetřílků o jackpot

Dnešní finále play off Championshipu o postup do Premier League má široké konsekvence. V Anglii se jedná o obří tradici, sportovně jde o posun do jedné z nejsledovanějších soutěží světa. Finančně se jedná o 90 minut bitvy o obrovský jackpot.  

Coventry - Luton: Bitva šetřílků o jackpot

Některé kluby utratily desítky milionů liber, aby se probojovaly do pozic, kde dneska jsou Coventry a Luton. Neúspěšně. Jedinou výhru od postupu do Premier League a bonusu ve výši 60 milionů liber (plus eventuálně čtyřicetimilionového zlatého padáku, pokud by se jim soutěž nepodařilo udržet) jsou Coventry a Luton. Dva vyhlášení šetřilci. Nebo - jak píše Financial Times - nepravděpodobné duo, které se v sobotu odpoledne utkají o jednu z největších cen ve světovém sportu. Vítěz vyprodaného finále play-off na stadionu Wembley v Londýně s kapacitou 90 000 diváků se připojí k Burnley a Sheffieldu United a postoupí do nejvyšší anglické soutěže. Aby tam byl chudým příbuzným.

Poslední dostupné finanční údaje ze minulé sezony totiž podle Financial Times ukazují, že příjmy Coventry z příjmů ze zápasů, vysílání a reklamy činily pouhých 18 milionů liber, což je o kousek Lutonem, jež za danou sezónu utržil 17,7 milionu liber, přičemž mzdové náklady dosáhly 16, respektive 18 milionů liber. Byla to pozoruhodná cesta za levnými penězi, kdy obě strany vzdorovaly bohatším soupeřům. Pro srovnání, loni postoupivší Fulham za postupovou sezónu podle dostupných dat utratil 75 milionů liber. Nyní jsou oba týmy jednu výhru od od lákavého jackpotu pro vítěze dnešního zápasu. Jediná sezóna v Premier League by znamenala zvýšení příjmů nejméně o 170 milionů liber za tři sezóny, což je zhruba desetinásobek toho, co Luton vydělal loni.


A oba kluby si to uvědomují. "Je to největší den našeho života," řekl šéf Lutonu Gary Sweet listu Financial Times. "Potenciálně," dodal pak s tím, že za prohru není žádná odměna. Pokud se jim podaří vyhrát, bude před nimi stát obří úkol. Během velmi krátké doby posunout klub takovým způsobem, aby se eventuálně vyhnul boji o záchranu. Letos se to povedlo všem loni postupivším týmům. Jak píše Financial Times bylo to však za určitou cenu. Například Nottingham Forest letos podle portálu Transfermarkt utratil za nové hráče více než 180 milionů liber. Utratí Luton nebo Coventry celý jackpot za chiméru přežití? Jeden příběh se začne psát dnes.