Zrada nebo nutnost? Hořký konec talentovaného stratéga Nagelsmana v Bayernu

Moc mladších trenérů v Evropě nenajdete. Na lavičce bundesligového týmu stál už před třicátými narozeninami a i přes nejhorší sezonu, kterou Bayern za posledních jedenáct let zažil, platí Julian Nagelsmann stále za jednoho z nejnadějnějších koučů současnosti. Kde se vzal? Co stálo za jeho koncem v Mnichově a kam povedou jeho další kroky?

Zrada nebo nutnost? Hořký konec talentovaného stratéga Nagelsmana v Bayernu

„Nemám být vyhozen…, nebo aspoň o tom nevím. Prý se mám jen dostavit do kanceláře,“ odpověděl Nagelsmann novináři stanice Sky Germany Olimu Kohlerovi, jenž o jeho konci v Bayernu věděl dřív než sám pětatřicetiletý kouč, a volal mu do Rakouska na hory o komentář.

O víkendu se kvůli reprezentační pauze nehrálo, takže si Nagelsmann po prohře s Leverkusenem užíval se svou přítelkyní, kterou v Bayernu nikdo moc nemusí, na lyžích a možná už přemýšlel, s čím příští víkend vyrukuje na Dortmund, jenž v tabulce překvapivě okupoval „jeho“ první místo.

Bayern totiž co do počtu bodů zažíval s Nagelsmannem nejhorší bundesligovou sezonu za posledních jedenáct let a údajně to trenérovi nefungovalo ani v kabině.

„Kabina se od něj postupně odvracela. Gnabry mu odjel na přehlídku módní značky, Sané permanentně chodil pozdě na tréninky,“ vyjmenovává možné příčiny bavorského nezdaru František Straka. Do toho měl na Nagelsmanna po odvetě s PSG v Lize mistrů vyjet Sadio Mané, jemuž se nelíbilo, že v utkání odehrál jen posledních třináct minut. Podle deníku Bild mělo v šatně před všemi hráči dojít k ostré hádce, ve které o pět let starší kouč rozhodně neměl nad senegalskou hvězdou navrch. Podle nejmenovaných zdrojů vypadal dokonce až „zastrašeně“.

Nagelsmannovi se také vyčítalo to, že nedokázal začlenit Cancela – další zkušenou hvězdu z Premier League –, kterému nenašel místo v sestavě, a že měl být ke svým kolegům v klubu arogantní. „Jeho komunikace a respekt k ostatním prý nebyly ideální,“ potvrzuje Straka, jenž má o zákulisí bundesligy velmi dobrý přehled.

PROBLÉMOVÁ PŘITELKYNĚ

Mluvilo se i o tom, že Nagelsmannova přítelkyně Lena Wurzenbergerová – novinářka deníku Bild – vynášela informace z klubu, což trenérově popularitě u vedení také příliš neprospělo. Bild ji sice kvůli možnému střetu zájmů už před rokem preventivně zakázal informovat o dění v Bayernu, ale důvěře hráčů ve svého trenéra to stejně nepomohlo. Wurzenbergerová mimochodem krátce po Nagelsmannově vyhazovu v Bildu skončila a nastoupila na pozici tiskové mluvčí jiného bavorského gigantu – automobilky BMW.

„Chyběla důvěra, protože někteří hráči už nebyli schopni říct, co si myslí. Prostě se báli, že všechno skončí v novinách,“ říká Markus Babbel, jenž v Bayernu strávil celkem šest let. 

Sečteno podtrženo, druhé místo v lize, kterou jste za posledních deset let pokaždé vyhráli, nespokojené hvězdy, rozpolcená kabina, riziko vynášení informací, nedůvěra hráčů a arogantní vystupování… Nagelsmannova štace v Bayernu asi ani nemohla skončit jinak než vyhazovem. Ostatně už několikrát předtím prosákly informace, že by to měl mít „nahnuté“.

„Bylo to nejtěžší rozhodnutí od doby, co působím v managementu klubu,“ tvrdí sportovní ředitel Bayernu Hasan Salihamidžič.

„Když jsme angažovali Juliana Nagelsmanna, věřili jsme, že půjde o dlouhodobou spolupráci. Po mistrovství světa ale předváděl tým nevyrovnané výkony, dolů šla i atraktivita hry. Usoudili jsme, že je v ohrožení nejen konec této sezony, ale i vývoj mužstva do budoucna," nechal se slyšet generální ředitel Oliver Kahn.

Každopádně ať už se Nagelsmann o svém vyhazovu dozvěděl od novináře nebo „přes telefon“ z klubu, jak tvrdí Kahn, zasloužil si odejít důstojněji. Přece jen, co do počtu získaných bodů na zápas (2,19), je Nagelsmann čtvrtým nejlepším koučem v historii Bayernu hned po Guardiolovi (2,52), Flickovi (2,45) a Ancelottim (2,38).

„Pokud to tak bylo, tak je to opravdu trapné. Jestli v klubu věděli, že Nagelsmann skončí, tak měli mít k trenérovi nějakou úctu a vyřešit to s ním osobně. Je to pro mě nepochopitelné,“ nechápe Straka, jenž má k Bayernu silný vztah. 

Stejně vše viděla i legenda bavorského klubu a celého německého fotbalu Lothar Matthäus, jenž se těsně před utkáním s Dortmundem, do kterého už Bayern vyvedl Thomas Tuchel, dohadoval s generálním ředitelem Oliverem Kahnem, že to nebylo vůči Nagelsmannovi fér. Kahn se ale bránil, že se Nagelsmannovi na „lyžovačku“ nemohli dovolat. Jinak by si prý mohli nějaké věci vyříkat a k odchodu nemuselo vůbec dojít.

To je ale zase v rozporu s tím, co měl Nagelsmann říct do telefonu novináři Kohlerovi: že se má dostavit do kanceláře. A když se mu vlastně dovolali novináři, proč to nezvládl někdo z vedení Bayernu?

Jak přesně k vyhazovu došlo, se asi nikdy nedozvíme, ale úplně „košér“ to nejspíš nebylo. Důležité nicméně je, že tým po něm převzal Thomas Tuchel, jenž v minulosti trénoval právě Borussii Dortmund a naposledy „neuspěl“ (podle svého amerického chlebodárce) v Chelsea s kterou ale vyhrál Ligu mistrů.

Tuchel v Mnichově našel pořádně rozpolcenou kabinu, která se dělila na dva tábory. Jedna část vyčítala té druhé, že přispěla k neférovému konci „dobrého“ trenéra, a mezi nimi stál jediný „neutrální“ Thomas Müller.

Mezi ty, kteří se odvolání Nagelsmanna už nemohli dočkat, patřili samozřejmě Sadio Mané a Jöao Cancelo, ale i německé hvězdy jako Serge Gnabry, Leroy Sane, Jamal Musiala a Manuel Neuer, jenž trenéra hlasitě kritizoval kvůli dřívějšímu odvolání šéftrenéra brankářů.

Naopak mezi Nagelsmannovi největší příznivce patří kapitán Joshua Kimmich, Leon Goretzka či obránci Matthijs De Ligt, Benjamin Pavard a Dayot Upamecano, jenž se pod okamžité vypadnutí z Ligy mistrů pod Nagelsmannovým nástupcem Tuchelem podepsal takovým písmem, až to skoro vypadalo, že by to mohlo být i schválně.

Tyhle dvě party teď musí Tuchel každopádně velmi rychle sjednotit a po vyřazení z Ligy mistrů i německého poháru s nimi vyhrát alespoň tu ligu, jež už se v Mnichově považuje tak trochu za samozřejmost.

KDE SE VZAL NAGELSMANN?

Potenciál naklonit si Nagelsmannovi příznivce ale Thomas Tuchel rozhodně má. Byl to totiž právě on, kdo v roce 2008 udělal z tehdy dvacetiletého Juliana Nagelsmanna skauta, jenž mu měl pro Augsburg vyhledávat vhodné hráče, a svým způsobem ho tak po „krachu“ hráčské kariéry navedl na manažerskou cestu.

Jak k tomu došlo? Kudy pak vedly Nagelsmannovy kroky a co má před sebou teď? I to se dočtete v novém čísle časopisu HATTRICK, které je právě teď na stáncích.