Komentář: De Gea na odpis. Kdo by jej měl na Old Trafford nahradit?

David de Gea byl hlavním viníkem nedělní prohry na West Hamu a svou minelou zkomplikoval nejen cestu United do Ligy mistrů ale i svoje setrvání v dresu Rudých ďáblů. Web Flashscore se ve svém komentáři zamýšlí, kdo by jej eventuálně na místě jedničky kádru Erika ten Haga mohl nahradit.   

Komentář: De Gea na odpis. Kdo by jej měl na Old Trafford nahradit?

De Gea byl viníkem rozhodujícího gólu v zápase s West Hamem, když nedokázal udržet krotkou ránu Saida Benrahma z dálky. Ve druhém poločase se málem dopustil další katastrofální chyby, když nedokázal zachytit centr, který si našel cestu do jeho sítě. Naštěstí pro něj byl nicméně nařízen volný přímý kop po téměř neviditelném dotyku Michaila Antonia z West Hamu. Tento výkon opět zpochybnil jeho pozici v United. Zejména proto, že jeho současná smlouva vyprší na konci této sezony a zatím nebyla dohodnuta nová. Hlavním kamenem úrazu mezi oběma stranami má být brankářův vysoký plat 375 000 liber týdně. United údajně nechtějí nabídnout podobné podmínky a objektivně vzato lze pochopit proč.

De Gea sice v letošní sezóně vede v počtu čistých kont v Premier League (15), ale jeho individuální výkony jsou zatím velmi slabé. Můžeme na to upozornit, když se podíváme na jeho údaje po střelách xG (PSxG) z dosavadního průběhu sezóny Premier League. PSxG je ukazatel, který určuje, jak dobrá je střelecká příležitost. Zohledňuje řadu faktorů včetně vzdálenosti od branky, úhlu střely, rychlosti snahy, způsobu asistence a části těla, kterou byl míč zasažen. K tomu se využívají historická data o střelách. Pomocí těchto údajů můžeme lépe analyzovat, zda měl brankář na základě kvality střel, kterým čelil, pustit více nebo méně gólů. V této sezóně zatím De Gea inkasoval o -1,7 gólu méně. V Premier League si v této sezóně vedlo lépe 18 brankářů, kteří odehráli více než 500 ligových minut. Lídrem této osmnáctky je liverpoolský Alisson s nadvýkonem +9,3, což poukazuje na obrovský rozdíl v kvalitě mezi oběma jedničkami United a Liverpoolu. I vzhledem k tomu se zdá být stále pravděpodobnější, že jeho dvanáctileté působení v Manchesteru skončí. Kteří tři brankáři by tedy De Geu mohli v létě nahradit?

David Raya (Brentford)

Raya je s United spojován již několik měsíců a je snadné pochopit proč. Je to De Geův krajan a nyní již plnohodnotný španělský reprezentant, který debutoval loni v březnu při výhře 2:1 nad Albánií. Je o pět let mladší než De Gea, ale co je ještě důležitější, má oproti současné jedničce United obrovskou výhodu, pokud jde o rozehrávku s míčem u nohy; žádný brankář Premier League v této sezóně neodehrál více přihrávek než on (celkem 1237). Mnohem lépe by se hodil ke stylu hry, který chce Ten Hag uplatňovat, a navíc jeho nadprůměrný výkon +3,6 v poměru k PSxG zdůrazňuje, že je také docela šikovným gólmanem. Minimálně ve srovnání s tím, co mají k dispozici nyní..

Jordan Pickford (Everton)

Pickford je v této sezóně jedním z nejlepších hráčů Evertonu, a to i v jeho příšerné sezóně. Může se pochlubit podobnou hodnotou PSxG jako Raya (+3) a má na kontě řadu velkých zákroků, které pomohly Toffees udržet v boji o udržení přičemž žádný z nich nebyl asi větší než jeho penaltový zákrok proti Jamesi Maddisonovi minulý týden při krkolomné remíze 2:2 s Leicesterem City. Jeho důležitost pro Everton byla znovu zdůrazněna na začátku roku, kdy s klubem podepsal novou čtyřletou smlouvu. Pokud by však Toffees ohrožené sestupem do druhé ligy čekal sestup, mohl by být k dispozici za atraktivní sníženou cenu. Pickford, by o tento přestup jistě měl zájem, zejména proto, že by se jeho pozice anglické jedničky v týmu Garetha Southgatea jistě stabilizovala.

Diogo Costa (Porto)

Costa je dalším hráčem, který je silně spojován s přestupem na Old Trafford, a proslýchá se, že skauti United ho v této sezoně již několikrát sledovali. Na rozdíl od výše zmíněného Pickforda neexistuje žádná potenciální cena za získání jeho služeb a ve skutečnosti podepsal na začátku sezóny novou smlouvu s Portem, která zvýšila jeho výkupní klauzuli z 27 milionů liber na 52 milionů liber. To znamená, že United by museli vynaložit značné finanční prostředky, aby ho získali, nicméně existuje rozumný argument, že by se vyplatilo ho vynaložit. Přestože je mu teprve 23 let, vyhrál se svým klubem již pět domácích trofejí a získal cenné zkušenosti v Lize mistrů. Jeho PSxG sází na oba výše zmíněné gólmany (+5,3) - i když ve zdánlivě slabší lize - a zároveň má v této sezoně průměr 1,21 obranných zákroků mimo své pokutové území na 90 minut. Poslední jmenovaný údaj naznačuje odvahu vystupovat ze své linie a zametat za vysokou obrannou linií své strany, což je něco, co na Ten Hag udělá obzvlášť velký dojem. Pro srovnání, De Gea má v této sezóně průměr pouze 0,85 obranných zákroků mimo své pokutové území na 90 minut. Costa vypadá, že má vše, co potřebuje, a stále mu chybí do nejlepších let, což by z něj mělo udělat velmi atraktivní potenciální investici z pohledu United.