Sparta de do čela ligy, Slavia ztratila na půdě Boleslavi a Teplice přestřílely Budějovice

Sobotní program 26. kola FORTUNA:LIGY se nesl v duchu ukončování negativních sérií bez výhry. Tu delší, sedmizápasovou, přerušil Baník na hřišti Slovácka. Postaral se o to svou premiérovou trefou v české nejvyšší soutěži albánský stoper Bitri. Další branky v zápase nepadly a Baník si tak z Uherského Hradiště odvezl výhru 0:1. Plzeň nevyhrála čtyři zápasy v řadě. Její duel s Jabloncem přinesl spoustu zvratů a obratů, ale po 90 minutách se radovali Západočeši. Lví podíl na výhře 3:2 měl ostřílený útočník Vydra. Pražská S zítra vyrazí ven z hlavního města - Slavia do Boleslavi a Sparta do Pardubic.

FORTUNA:LIGA - 26. kolo

Slovácko - Baník 0:1 (0:1)

Branky: 30. Bitri. ŽK: Buchta, Cadu, Šehič, Letáček (všichni Baník). Rozhodčí: L. Nehasil – M. Volf, L. Matoušek. Diváci: 6250

1.FC Slovácko: Nguyen – Reinberk (72. Trávník), Hofmann, M. Kadlec (C) (89. Šimko), Kalabiška (72. Holzer) – Havlík, Daníček (62. Mihálik) – Petržela, Kim (72. P. Juroška), Siňavskij – Vecheta. Náhradníci: Borek – Břečka, Doski, Brandner, Kudela. Trenér: Martin Svědík.

FC Baník Ostrava: Letáček – J. Juroška, Bitri, Pojezný, Šehić – Buchta (61. Cadu), Šín (75. Kuzmanović), Kaloč (C), Plavšić – Ji. Klíma (82. Boula) – Mu. Tijani (82. Almási). Náhradníci: Laštůvka – Sanneh, Jaroň, Smékal, Lischka, Fleišman, Svozil. Trenér: Pavel Hapal.

Ve čtvrté minutě vyslal nepříjemnou střelu těsně nad Nguyenovo břevno ostravský Jan Juroška, úvod zápasu ale jinak patřil domácím. Nicméně střely Havlíka, Daníčka a ani Petrželův pokus proniknout do šestnáctky Baníku slalomem gólem neskončily.

Slovácku chyběla větší přesnost ve finální fázi, která brzdila jejich tlak, a tak hosté postupně převzali iniciativu. Ve 24. minutě po rohovém kopu nebezpečně hlavičkoval Tijani a přinutil Nguyena k zákroku u tyče své branky.

Baník se dočkal poté, co přežil šanci Kalabišky. Na rohový kop si vyskočil Klíma, jeho hlavičku stihl ještě domácí brankář vyrazit před sebe, ale na dorážku Bitriho už nedosáhl. Albánský stoper zaznamenal první gól v české lize po zimním příchodu ze své vlasti.

Velkou šanci na vyrovnání měl ve 36. minutě Daníček, jehož za obranou Ostravanů našel jemný centr Sinjavského, leč domácí veterán z šesti metrů přestřelil, podobně jako stoper Hofmann ve skrumáži o pár minut později.

Slovácko ve druhé půli navázalo na tlak ze závěru prvního dějství. V 50. minutě spálil další vyloženou příležitost Sinjavskij, když zblízka netrefil bránu po ideálním centru Kadlece.

Baník přispíval k vysoké kvalitě ligového duelu nebezepečnými standardními situacemi i brejky. Po jednom z nich v 56. minutě pálil tvrdě Tijani a Nguyen musel vytáhnout ze svého repertoáru další dobrý zákrok.

Nebezpečné akce se střídaly na obou stranách, blízko ke druhému gólu byl hostující Klíma po akci Plavšiče, podobně jako Kalabiška s Vechetou.

S přibývajícím časem tlak Slovácka gradoval, ale narážel na pevnou defenzivu Baníku, podpořenou brejky. Almási trefil v 87. minutě břevno, ale mrzet ho to nemuselo. Ostrava zdolala Slovácko i podruhé v ligové sezoně.

Tým z Uherského Hradiště prohrál doma v lize po sedmi utkáních, naopak Baník venku v nejvyšší soutěži zvítězil teprve ve druhém z posledních 19 zápasů

Liberec - Zlín 2:1 (0:0)

Branky: 71. Rondič (z pen.), 86. Olatunji - 90+3. Cedidla. ŽK: Frýdek - Hlinka, Kozák, Hrubý. Rozhodčí: Klíma – Kubr, Arnošt. Diváci: 1692

FC Slovan Liberec: Vliegen – Plechatý (C), Prebsl (60. Fukala), Purzitidis – Ndefe, Červ, Valenta (46. Olatunji), Doumbia (89. Frýdek), Ghali (89. Lehoczki) – Tupta (83. Rabušic), Rondić. Náhradníci: Bačkovský – M. Kozák, Michal, Polyák, Varfolomejev, Lexa.Trenér: Luboš Kozel

FC Trinity Zlín: Rakovan – Cedidla, Simerský, V. Procházka (C) (75. Balaj), Čanturišvili – Hlinka, Didiba – Y. Dramé, R. Hrubý, Vukadinović (60. Fantiš, 64. Janetzký) – L. Kozák.  Náhradníci: S. Dostál – Bartošák, M. Jeřábek, Reiter, Kovinić, J. Kolář, Slončík. Trenér: Pavel Vrba

Severočeši oplatili soupeři říjnovou prohru 1:2 a ve vzájemných ligových duelech uspěli po třech porážkách se Zlínem po sobě. Liberečtí zvítězili po sedmi kolech a více než dvou měsících a upevnili si pozici v první desítce tabulky. "Ševci" nenavázali na minulou vysokou výhru 5:1 nad Českými Budějovicemi, podruhé z posledních tří kol utrpěli porážku a na 15. místě mají stejně bodů jako poslední Pardubice, které v neděli přivítají Spartu.

Liberečtí začali aktivněji a v úvodu chvílemi nepůjčovali soupeři míč, k velkým šancím ale jejich převaha nevedla. V 16. minutě se dostal ze strany do nadějné pozice Ghali, tečovanou střelou ale minul vzdálenější tyč.

Zlínští se zhruba po 20 minutách oklepali a sami zahrozili, Vukadinovič na zadní tyči v těžké pozici přestřelil. Na opačné straně po půlhodině brankář Rakovan vyrazil Červův pokus. Hosté před přestávkou chvílemi získávali převahu a po centru v nadějné pozici hlavičkoval vedle Libor Kozák.

Na druhé straně zamířil Purzitidis jen do boční sítě. V závěru první půle domácí Ghali po brejku obešel na levé straně před vápnem i gólmana Rakovana, místo přihrávky na lépe postavené spoluhráče se ale pokusil trefit odkrytou branku a poměrně vysoko přestřelil.

Po změně stran poslal liberecký trenér Kozel k Rondičovi na trávník druhého vysokého útočníka Olatunjiho. Po hodině hry se dostali do hry uzdravený domácí Fukala a hostující Fantiš, který se ale po souboji s protihráčem zranil a už po čtyřech minutách musel odstoupit.

V 68. minutě upadl ve vápně po dvou kličkách a souboji se Simerským domácí Červ. Sudí Klíma nejprve rozpažil, ale po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace ze záznamu nařídil penaltu, kterou proměnil Rondič. Bosenský útočník skóroval potřetí v ligové sezoně.

V 77. minutě vyrazil nejistý Rakovan Tuptův přímý kop do středu branky jen na břevno a dobíhající Rondič doklepl míč do sítě, po přezkoumání situace ze záznamu ale videorozhodčí odhalil těsný ofsajd. Domácí přidali pojistku až v 86. minutě, kdy Rondič na hranici ofsajdu vysunul střídajícího Olatunjiho a nigerijský útočník střelou po zemi mezi gólmanovy nohy zaznamenal svou třetí branku v české lize.

Zlín ještě závěr trochu zdramatizoval. Na Hrubého centr z rohu si na zadní tyči přes Červa naskočil obránce Cedidla a hlavičkou si připsal třetí gól v ligové kariéře. Na srovnání už ale hosté nedosáhli, naopak na druhé straně po brejku přestřelil na dlouhou nohu Rondič. Zatímco Liberec doma v lize vyhrál po pěti zápasech, Zlín od srpna 2021 venku v nejvyšší soutěži čeká na vítězství už 27 utkání.

Brno - Hradec Králové 1:2 (1:1)

Branky: 19. Alli - 40. Vašulín, 52. Ryneš. ŽK: Texl, Alli - Kubala, Klíma, Harazim, Dvořák. Rozhodčí: Všetečka – Pečenka, Kotalík. Diváci: 3155.

FC Zbrojovka Brno: Berkovec – Hrabina, Šural, Mo. Tijani, Hlavica (78. Fousek) – Texl (78. Blecha), F. Souček (34. Hladík) – Alli, Falta, M. Ševčík – Řezníček (C). Náhradníci: V. Hrubý – Granečný, Nečas, Štěrba. Trenér: Richard Dostálek.

FC Hradec Králové: Bajza – Ja. Klíma, Čech, Smrž – Harazim, Rada (C), Pudhorocký (83. P. Dvořák), Ryneš – F. Kubala (90+1. Trusa) – Koubek (74. Leibl), Vašulín. Náhradníci: Vízek, Reichl – Novotný, Baloun, Hlaváč. Trenér: Stanislav Hejkal.

"Votroci" vyhráli po čtyřech kolech a v neúplné tabulce se posunuli na sedmé místo. Ligový nováček je po třetí porážce v řadě třináctý a zůstává s pouhými 12 body nejslabším týmem na domácím hřišti.

Východočeši přijeli bez Kučery a Kodeše, které vyřadily karetní tresty, ale i bez nemocného trenéra Miroslava Koubka. Do brněnské sestavy se po dvou měsících vrátil záložník Souček, ale po půlhodině musel kvůli obnovenému zranění hřiště opustit.

Oba týmy čekaly na vítězství už od konce února a větší snahu ukončit nepovedenou sérii v úvodu projevovali hosté. Jejich centrům před branku ale chyběla větší přesnost, zato hned při prvním rohovém kopu domácích propadl míč k volnému Allimu a nigerijský záložník vstřelil svůj třetí gól v ligové sezoně. Další šance měl nejlepší ligový střelec Řezníček, ale v dobrých pozicích dvakrát vysoko přestřelil.

Pět minut před přestávkou na druhé straně centroval Matěj Koubek, Vašulín v pádu míč dobře netrefil, ale i malá změna směru oklamala brankáře Berkovce a míč doskákal do sítě mimo jeho dosah. Hradecký útočník tak svůj 50. zápas v nejvyšší soutěži ozdobil pátým gólem v tomto ligovém ročníku. V závěru poločasu se brankář hostů Bajza vytáhl při tvrdé Ševčíkově střele.

Hodně aktivní Alli si chtěl po přestávce pádem v šestnáctce vymodlit penaltu, ale u rozhodčího neuspěl. V 52. minutě se opřel do míče hradecký Ryneš a z 30 metrů ho poslal přesně pod břevno. Mezi střelce se zapsal v této sezoně nejvyšší soutěže potřetí. I na druhý gól přihrál Koubek.

Hradec pak pozorně bránil a nepustil soupeře do větší šance, všechny střelecké pokusy zadáci zblokovali a brankář Bajza byl skoro bez práce. Zápas tak skončil stejným výsledkem jako na podzim v Mladé Boleslavi. Brno nedokázalo Hradec Králové porazit od roku 2014 už v pěti ligových zápasech.

Plzeň - Jablonec 3:2 (1:0)

Branky: 45+3. Sýkora, 77. a 82. Vydra - 66. a 74. Polidar. Rozhodčí: Orel – Caletka, Ratajová. Diváci: 8309.

FC Viktoria Plzeň: Staněk – Holík, Pernica (73. Jemelka), Hejda (C), M. Havel – Kalvach, Bucha – Sýkora (73. Kopic), Vlkanova (63. M. Vydra), Mosquera (90+2. Pilař) – Chorý (73. Durosinmi). Náhradníci: Tvrdoň, Zadražil – Květ, Kaša, Jirka, Ndiaye. Trenér: Michal Bílek

FK Jablonec: Hanuš – Král, Martinec, Heidenreich – D. Souček, Považanec (88. Ikaunieks), Hübschman (C), Černák (83. Surzyn), Polidar – Sejk, Chramosta (61. Patrák). Náhradníci: Surovčík – Štěpánek, Konda, Akpudje, Breda. Trenér: David Horejš

Úřadující mistry poslal do vedení Jan Sýkora v nastaveném čase prvního poločasu. Mezi 66. a 74. minutou otočil skóre jablonecký Polidar, ale poté vstřelil dvě branky také střídající Vydra, který v rozmezí 77. a 82. minuty dokonal obrat Západočechů. Ti v utkání navíc čtyřikrát trefili brankovou konstrukci.

Plzeň nastoupila i s útočníkem Chorým, jenž kvůli zranění nedohrál minulý duel v Mladé Boleslavi (0:0). Za hosty nemohli hrát Šulc, jenž v Jablonci hostuje z Viktorie, a další krajní záložník Jovovič kvůli trestu za žluté karty.

Domácí začali aktivněji a v deváté minutě se málem dostali do vedení, když Vlkanova nepovedeným centrem trefil břevno. Chvíli nato střelu plzeňského záložníka chytil brankář Hanuš. Jeho protějšek Staněk vytáhl nad břevno míč po tvrdé ráně Polidara.

Plzeňští si vytvořili místy drtivý tlak, ale dlouho zahazovali šance. Hanuš vykopl na tyčku Chorého střelu a domácí útočník o chvíli později špičkou kopačky znovu trefil brankovou konstrukci. Vlkanova zase akrobatickými "nůžkami" o kousek netrefil branku a smolař první půle Chorý poté sám před Hanušem hlavičkoval vedle.

Západočeši se dočkali gólu ve třetí minutě nastavení. Po odraženém míči Bucha posunul míč na Sýkoru a ten zpoza šestnáctky zamířil přesně do horního růžku. Bývalý hráč Jablonce vstřelil druhý ligový gól v sezoně a první od září.

Jablonečtí, kteří měli v nohách středeční dohrávku se Slováckem (1:1), nevstoupili dobře ani do druhé půle. Mosquera hlavičkoval těsně vedle, střelu Vlkanovy vyrazil Hanuš.

Hosté ale postupně vyrovnali hru a v 66. minutě i skóre. Polidar nacentroval do šestnáctky a míč se překvapivě zatočil za Staňka. Reprezentační gólman vzápětí zneškodnil Považancovu ránu.

Severočeši otočili stav zápasu v 74. minutě. Hübschman vyslal do úniku Polidara, který využil Kopicovo podklouznutí a znovu překonal Staňka. V ligové sezoně si polepšil na sedm branek.

Plzeň ale další ztrátu nepřipustila. V 77. minutě po Holíkově centru do šestnáctky Havel posunul míč na Vydru, který propálil Hanuše. Zimní posila za pět minut po Mosquerově centru vstřelila druhou branku v utkání a třetí v ligovém ročníku.

V závěru mohla obě mužstva skórovat. Střídající Durosinmi trefil tyčku jablonecké branky, na druhé straně Staňek zneškodnil Sejkovu střelu. Plzeň tak doma v lize s Jabloncem podeváté za sebou neprohrála, z toho poosmé zvítězila.

Dynamo České Budějovice - FK Teplice 0:3 (0:1)

Branky: 22. Fila, 48. Gning, 73. Mareček. Rozhodčí: Batík - Kotík, Dresler - Adámková (video). ŽK: Hais - Trubač, Jakub Hora II.

Č. Budějovice: Šípoš - Sladký, Havel, Čoudek - Čavoš (46. Adediran), Čermák (62. Hais), Jakub Hora I, Skovajsa (46. Čmelík) - Hellebrand (82. V. Hora), Potočný - Škoda (62. Bastl). Trenér: Nikl.

Teplice: Grigar - Mareček, Chaloupek, Mičevič - Vondrášek, Trubač (85. Vachoušek), Kučera, Jukl (85. Jakub Hora II), Hybš - Fila (68. Žák), Gning (58. Urbanec). Trenér: Frťala.

Fotbalisté Teplic ve 26. kole první ligy zvítězili v Českých Budějovicích 3:0, naplno bodovali podruhé za sebou a upevnili si čtrnácté místo. Jihočeši prohráli třetí z posledních čtyř kol a v tabulce zůstali dvanáctí. Ve 22. minutě otevřel skóre Daniel Fila, krátce po změně stran zvýšil Abdallah Gning a třetí branku přidal Lukáš Mareček v 73. minutě. Severočeši venku v nejvyšší soutěži vyhráli po sérii osmi porážek.

Po opatrné začátku zápasu se jako první osmělili hosté. Po necelé čtvrthodině hry z velké šance hlavičkoval těsně nad Mičevič, který využil nakrátko rozehraný roh a centr Hybše.

Druhou příležitost už však Tepličtí využili. Ve 22. minutě domácí nepřesně založili útočnou akci, míč získal Senegalec Gning, jenž se snadno dostal přes bránícího Čoudka. Gnigovu střelu vyrazil brankář Dynama Šípoš, ale balon získal Fila, který otevřel skóre premiérovým gólem v ligové sezoně.

Českobudějovičtí mohli vyrovnat o sedm minut později, ale Čermákovu střelu vyrazil teplický brankář Grigar.

Hosté na první poločas navázali ještě povedenější druhou částí. Hned v jejím úvodu po chybné přihrávce Sladkého skóroval Gning, jenž si připsal osmou branku v ligovém ročníku.

Vrchol zmaru pro Jihočechy však nastal v 73. minutě. V blízkosti půlicí čáry se srazili domácí Havel s Čoudkem, teplický Žák tak velmi snadno posunul míč na nabíhajícího Marečka, jenž překonal Šípoše potřetí v utkání. Teplice v Budějovicích v lize zvítězily po deseti duelech a poprvé od května 2007.

Sigma Olomouc - Bohemians Praha 1905 2:2 (1:1)

Branky: 37. a 51. Chytil - 25. a 54. Matoušek. Rozhodčí: Starý - Paták, Slavíček - Zelinka (video). ŽK: Pokorný - Beran. Diváci: 4007.

Olomouc: Macík - Chvátal, Pokorný, Greššák (71. Poulolo), Sláma (82. Zmrzlý) - Breite, Ventúra - Vodháněl (61. Zifčák), Pospíšil, Navrátil (82. Zorvan) - Chytil (82. Vaněček). Trenér: Jílek.

Bohemians 1905: Jedlička - Kadlec (58. Vondra), Křapka, Hůlka - Köstl (46. Jánoš), Beran, Jindřišek, Kovařík - Hála (58. Dostál), Matoušek - Drchal (77. Necid). Trenér: Veselý.

Fotbalisté Olomouce remizovali ve 26. kole první ligy s Bohemians 1905 2:2. Na čtyřech gólech se podíleli pouze dva střelci, za domácí skóroval ve 37. a 51. minutě Mojmír Chytil, za hosty ve 25. a 54. minutě Jan Matoušek.

Sigma v nejvyšší soutěži nezvítězila podruhé za sebou a zůstala šestá s tříbodovým náskokem na sedmý Hradec Králové. "Klokani" v lize neprohráli pošesté v řadě, ale přerušili sérii čtyř výher. V tabulce jsou čtvrtí o tři body před Slováckem.

Trenér Bohemians Veselý udělal oproti středečnímu pohárovému utkání, které jeho tým prohrál na Slavii až po prodloužení 2:3, čtyři změny v sestavě. Obměněná jedenáctka musela od prvních minut čelit velkému náporu Olomouce, do střelecké příležitosti se dostal ve 13. minutě Navrátil, jehož pokus vytěsnil mimo tyče Jedlička.

Ve 22. minutě mohl otevřít skóre Breite, ale gólman Pražanů jeho ránu pokryl. Hosté pak vytěžili z dosavadního útočného minima vedoucí gól. Matoušek obral o míč nedůrazného Pokorného a z úhlu prostřelil Macíka.

Vyrovnání se Hanáci dočkali ve 37. minutě. Chvátalův centr hlavičkoval Ventúra do Jedličky a vyražený míč pak zblízka dopravil do sítě Chytil.

Olomoucký kanonýr se poté prosadil i krátce po přestávce. Dostal do běhu pas od Navrátila, vyhrál dlouhý sprinterský souboj s Křapkou a našel v sobě ještě dost síly na to, aby prostřelil Jedličku. Chytil zaznamenal jedenáctý ligový gól v sezoně.

Hosté odpověděli velmi rychle a také z brejku. Matoušek využil podklouznutí Greššáka a přesnou střelou nedal Macíkovi šanci. Ofenzivní hráč Bohemians se trefil počtvrté v tomto ligovém ročníku.

Matoušek měl záhy na kopačce hattrick, ale šanci nevyužil a iniciativu pak převzali domácí fotbalisté. V 67. minutě neuspěl s dorážkou Navrátilovy střely střídající Zifčák. V 75. minutě pohrdl třetím gólem v zápase rovněž Chytil, který přestřelil ve slibné pozici po přihrávce Zifčáka. Ten v 88. minutě trefil tyčku.

Olomouc v nejvyšší soutěži neporazila Bohemians popáté za sebou, ale na svém stadionu bodovala s "Klokany" počtvrté v řadě. Sigma protáhla domácí ligovou šňůru bez porážky na devět duelů.

FK Mladá Boleslav - Slavia Praha 1:1 (1:1)

Branky: 18. Kušej - 32. Zafeiris. Rozhodčí: Machálek - Hájek, Váňa - Hocek (video). ŽK: Matějovský, Mareček, Jawo, Šeda - Schranz. Diváci: 4851.

M. Boleslav: Šeda - Kubista, Suchý, Šimek - Karafiát, Mareček, Matějovský (54. Žitný), Fulnek - Kušej, Ladra (86. Dancák) - Jawo (65. Donát). Trenér: Hoftych.

Slavia: Kolář - Masopust, Ousou, Kačaraba, D. Jurásek (46. Provod) - Zafeiris, Oscar (90. Hronek) - Schranz, Lingr (90.+4 Pech), Jurečka (60. M. Jurásek) - Tecl (60. Van Buren). Trenér: Trpišovský.

Fotbalisté Slavie ve 26. kole první ligy jen remizovali v Mladé Boleslavi 1:1. "Červenobílí" venku v nejvyšší soutěži počtvrté za sebou nezvítězili a mohou přijít o vedení tabulce, pokud Sparta večer vyhraje v Pardubicích. V příštím kole se Vršovičtí představí v pražském derby na Letné.

Středočeský tým dnes poslal do vedení v 18. minutě Vasil Kušej, ve 32. minutě srovnal Christos Zafeiris prvním gólem v české lize, ale otočit stav už hosté nedokázali. Mladoboleslavští po minulé remíze 0:0 s mistrovskou Plzní obrali o body dalšího favorita a v tabulce jim patří devátá příčka.

Slávistickému trenérovi Trpišovskému chybělo několik nemocných hráčů v čele s kapitánem Holešem či Ševčíkem. Na stoperu v lize poprvé od listopadu nastoupil Kačaraba, na levém křídle útočník Jurečka a na hrotu dostal tentokrát před Van Burenem v úvodu přednost Tecl. Do mladoboleslavské sestavy se vrátil uzdravený stoper Šimek a na pozici pravého halfbeka se při absencích Tomiče, Suchomela i Ekpai vysunul netradičně Karafiát.

Pražané, hlasitě povzbuzovaní stovkami fanoušků, začali aktivně, ale domácí po několika minutách srovnali hru. Pražskému favoritovi dělali problémy především urostlý Jawo a rychlonohý Kušej. Dvaadvacetiletý ofenzivní univerzál po 17 minutách převzal za vápnem Ladrovu přihrávku, obtočil se kolem Kačaraby a povedeným technickým obstřelem k tyči překonal brankáře Koláře. Kušej si připsal třetí ligový gól.

Slávisté přidali a domácí se vypětím sil přestáli několik závarů. Ve 24. minutě proletěl Masopustův centr nikým netečován těsně vedle. Za dalších osm minut už Pražané srovnali. Zafeiris z levé strany pronikl do vápna, první střelou napálil dvojici hráčů před sebou, ale z dorážky z úhlu se už trefil ke vzdálenější tyči. Dvacetiletý norský záložník oslavil první trefu v české lize a radost z něj mu nezkazil ani videorozhodčí, který neposoudil jeho postavení po odrazu od Tecla jako ofsajdové.

Trpišovský po změně stran stáhl Davida Juráska a poslal na trávník uzdraveného Provoda. Hosté získávali převahu a v 56. minutě měl dobrou šanci Jurečka, vystřelil však jen do gólmana Šedy. Slávistický ofenzivní univerzál se neprosadil ani dvě minuty nato, kdy po Lingrově centru nadvakrát na zadní tyči nepřekonal domácího brankáře.

Mladoboleslavským se od vystřídání kapitána Matějovského v 54. minutě nedařilo držet balon a Pražané, kteří ve středu až po prodloužení zvítězili v semifinále domácího poháru nad Bohemians 1905, získávali výraznou převahu.

Středočeši se štěstím ustáli pár závarů, osm minut před koncem po Masopustově přízemním centru z pravé strany Šedu překonal Schranz, ale radost z gólu mu vydržela jen pár desítek sekund, neboť videorozhodčí odhalil ofsajd. V hektickém závěru už domácí remízu udrželi. Boleslav bodovala v lize se Slavií poprvé po 13 porážkách za sebou.

FK Pardubice - Sparta Praha 0:2 (0:2)

Branky: 20. Kuchta, 37. Ladislav Krejčí II. Rozhodčí: D. Černý - Nádvorník, Machač - Petřík (video). ŽK: Kairinen, Ladislav Krejčí II (oba Sparta). Diváci: 4620 (vyprodáno).

Pardubice: Budinský - Icha, Vlček, Hranáč, Chlumecký - Vacek - Darmovzal (74. Sychra), Hlavatý (89. Rosa), Janošek (73. Šimek), Helešic (56. Kostka) - Krobot (74. P. Černý). Trenér: Kováč.

Sparta: Kovář - Vitík, Sörensen, Ladislav Krejčí II - Wiesner (75. Daněk), Laci, Kairinen (74. Pavelka), Zelený (61. Höjer) - Čvančara (61. Karabec), Kuchta, Haraslín (74. Mabil). Trenér: Priske.

Fotbalisté Sparty zvítězili ve 26. kole první ligy na hřišti posledních Pardubic 2:0. Pražané využili dnešní remízy Slavie v Mladé Boleslavi 1:1 a posunuli se do čela tabulky o dva body před městského rivala, jehož vyzvou doma v derby následující sobotu. Svěřenci dánského trenéra Briana Priskeho vyhráli v nejvyšší soutěži podeváté za sebou. Naopak Východočeši prohráli třetí z posledních čtyř kol a kvůli horšímu skóre zůstali za Zlínem na 16. místě, které jako jediné znamená přímý sestup.

Favorit zápasu rozhodl o triumfu už v úvodním dějství, kdy se prosadili hlavou Jan Kuchta a Ladislav Krejčí mladší. Sparta jako jediná na jaře v lize udržela neporazitelnost a od říjnového ligového debaklu 0:4 na Slavii nenašla přemožitele v 16 soutěžních duelech. Ve středu po vítězství 2:0 nad Českými Budějovicemi postoupila do finále domácího poháru, v němž se 3. května utká se Slavií.

V brance Pardubic nemohl kvůli hostování ze Sparty nastoupit Nita, jehož zastoupil Budinský. V šesté minutě hostující záložník Wiesner přihrál Haraslínovi a slovenský reprezentant z šestnáctky vypálil vedle. Sparťanský křídelník neuspěl ani o chvíli později, jeho střelu zastavil Budinský. V 17. minutě se k odraženému míči dostal stoper Pražanů Sörensen, jenže hlavičkoval do břevna.

Za tři minuty se už aktivní Sparta kýženého gólu dočkala. Wiesner si vyměnil míč s Haraslínem a centrem před brankou našel hlavou zakončujícího Kuchtu. Český reprezentant zaznamenal 11. trefu v sezoně nejvyšší soutěže a skóroval ve čtvrtém z posledních pěti kol.

V 27. minutě nejlepší ligový střelec Východočechů v ročníku Janošek napřáhl z dálky a gólman Kovář vytáhl balon na roh. Poté o sobě dala opět vědět Sparta. Do Laciho střely z hranice vápna se vložil Krejčí, ale zblízka Budinského nepřekonal. V 37. minutě si však naskočil na Kairinenův roh a skákavou hlavičkou k tyči zvýšil na 2:0. Kapitán Sparty si připsal osmý zásah v ligové sezoně.

Necelých pět minut po přestávce Čvančara za Budinského dorazil Wiesnerovu střelu, kvůli ofsajdu však branka neplatila. Po téměř hodině hry zamířil Haraslín těsně vedle. V 62. minutě Krobot překonal Kováře, ale ani branka domácích neplatila vinou ofsajdu. O 10 minut později sparťanský gólman zastavil Krobotovu ránu z vápna. Pardubice před vyprodaným stadionem (4620 diváků) potvrdily, že s 23 góly mají nejhorší útok ligy. Na druhé straně se v závěru neprosadil střídající Mabil a v nastavení ani Kuchta, jemuž v úniku nevyšel pokus o lob.

Letenští zvítězili venku v lize popáté za sebou a se 30 body jsou tam nejlepším týmem soutěže. Pardubicím nepodlehli ani v šestém vzájemném ligovém utkání a popáté je porazili. Mužstvo trenéra Radoslava Kováče, jenž za Spartu hrál a později tam dělal asistenta, nebodovalo doma v lize po třech zápasech.