Sešívaný Zafeiris potřebuje zvýšit aktivitu, na kterou ještě není úplně zvyklý a má omezenou kapacitu

22 minut v domácím poháru a 326 minut ve FORTUNA:LIZE. To vše zatím stihl za Slavii odehrát mládežnický reprezentant Norska Christos Zafeiris od svého příchodu do Prahy, k němuž došlo v závěru letošního ledna.

Sešívané "S" sehrálo v jarní části sezony 2022/2023 celkem deset soutěžních duelů a aténský rodák zasáhl do sedmi z nich, s tím, že základní sestava se ho týkala jen ve dvou případech.

Také proti Sigmě Olomouc (4:0) šel perspektivní mladík do akce až jako náhradník, když střídal zraněného Jakuba Hromadu a hru se mu podařilo dost oživit. Proč vlastně nehraje od začátku?

"Zohledňovali jsme program hráčů. On a Oscar se k nám připojili až ve čtvrtečním, respektive pátečním tréninku, byly tam přelety a nějaké zápasové vytížení. Měl divný program, v jednom utkání dostřídával, ve druhém hrál. Dali jsme přednost spíše hráčům, kteří tady byli, do tempa jsme chtěli dostat Petra Ševčíka. Christosovy výkony jsou také zatím lepší, než když hraje od začátku. Hlavní důvod ale byl, že se připojil až ve čtvrtek, kdy měl regenerační trénink, na plno pak až v pátek," vysvětlil své rozhodnutí na stránkách slavia.cz Jindřich Trpišovský.

Perspektivní středopolař, jenž dorazil do české metropole z norského Haugesundu, dosud v novém trikotu neskóroval. Podle jeho vršovického šéfa je však na hrací ploše od jiných úkolů. Jak s ním vůbec komunikoval vypadnutí ze sestavy?

"Nepadlo mu to tam, gólman mu chytil krásnou střelu levačkou. Já jsem ale spokojený s tou výstavbou hry, s tím, jak nás uvolnil do šancí. Gól by byl přidaná hodnota, je tam od jiných úkolů. Hraje hlubší pozici, za gól bychom byli rádi, hlavně nám ale jde o způsob hry, kteří jsou schopní zvládat jen on a Petr ševčík. Jde jak o uvolňování do křídelních prostorů v předfinální fázi, tak driblink a vyvezení hry. Hrozně nám pomoh aktivitou už v konci první půle, to, že jsme dali gól, byla hodně jeho zásluha. Přinesl na hřiště nabídku, zdravé sebevědomí, bere si míče v těžkých pozicích. Ukázal to tím individuálním průnikem středem hřiště. Do zápasů chodí pravidelně, měli jsme s ním dohodu když přišel, že ho budeme zabudovávat postupně. Jediný problém, který s ním je, je, že má skvělé věci, ale potřebuje zvýšit aktivitu. Když hraje od začátku, mívá někdy patnáct dvacet minut hluchou pasáž. Tím, že Ondra Lingr a Mick hráli od začátku, chtěli jsme využít jeho, aby vstoupil do toho zápasu. Roli žolíka můžou mít čtyři hráči, tím čtvrtým je Matěj Jurásek, teď to padlo na Christose. Chceme u něj zvýšit aktivitu, na kterou ještě není úplně zvyklý, aby v plné minutáži byl zapojený do každé akce nahoru dolů, na to ještě má omezenou kapacitu. Když hraje od začátku, je ho třeba sundávat. Když je zápas rozběhlý, soupeři méně dostupují a hrají méně na kontakt, pak se lépe projeví jeho aktivita," poodkryl své záměry uznávaný trenér.

Uprostřed pracovního týdne dorazí do vršovické Fortuna arény v rámci semifinále MOL Cupu sousední "klokani". Jaký prostor asi dostane v derby?

Hráč kola české ligy: Famózní Staněk dorovnal Nguyena, Chramosta si vylepšil střelecké maximum