Arsenal přejel doma Everton, Salah s Van Dijkem obstarali výhru pro Liverpool

Fotbalisté Arsenalu v dohrávce sedmého kola anglické nejvyšší soutěže porazili Everton 4:0, a pomstili se tak za necelý měsíc starý výsledek z Goodison Parku. Defenzivní plán Karamelek domácí roztrhali dvěma trefami z konce úvodní půle, přičemž na obou se podílel Bukayo Saka. Ten se tím stal šestým nejmladším hráčem, kterému se v Premier League podařilo v součtu gólů a asistencí dosáhnout čísla 50. Mladík tak svému mužstvu pomohl ke 100. výhře ve vzájemných kláních, tolik jich žádný jiný tým v ligové historii proti jednomu specifickému soupeři nezískal.

Arsenal - Everton 4:0
Branky: 45.+2 a 80. Martinelli, 40. Saka, 71. Ödegaard

V první polovině února Arsenal třikrát bodově ztratil, z čehož hned dvakrát prohrál, a zdálo se, že jeho sen o titulu začal dostávat trhliny. V posledních dvou utkáních však Gunners na venkovních hřištích porazili Aston Villu i Leicester a dostali se zpět do čela Premier League. Vůči druhému Manchesteru City navíc měli zápas k dobru, ve kterém je čekal Everton. Ten byl před utkáním stále prvním sestupujícím, když v minulém kole prohrál doma s již zmíněnými Villans.

Úvod utkání byl velmi vyrovnaný, postupem času se však Everton začal stahovat do hlubšího bloku, a Arsenal tak měl možnost dělat to, co umí pod Mikelem Artetou nejlépe – kombinovat. Poměrně dlouhou dobu si hosté skvěle plnili defenzivní povinnosti. Ve 40. minutě ovšem našel malou skulinku v pevné hradbě Oleksandr Zinčenko, který přihrávkou do pravého meziprostoru vyslal Saku, jenž tvrdou pumelicí pod břevno otevřel skóre zápasu. Pár chvíl před koncem prvního dějství ještě stihl udělat nepochopitelnou chybu Idrissa Gueye, který se kvůli své laxnosti nechal obrat o míč Sakou. Anglická hvězda jej následně špičkou kopačky posunula Gabrielovi Martinellimu, pro něhož nebylo složité po samostatném úniku skórovat.

I přesto, že Everton o dva góly prohrával, se obrázek hry ve druhém dějství nezměnil. Gunners i nadále ovládali hru a bušili do defenzivních valů Toffees. Po hodině hry se však přece jen i hráči v modrých dresech probojovali k slibné šanci, střelu Dwighta McNeila z hranice pokutového území ale pohotovým zákrokem zlikvidoval Aaron Ramsdale. Jeho reprezentační kolega na druhé straně už ovšem takové štěstí neměl. V 71. minutě jej totiž překonal Martin Ödegaard, jenž dostal naprosto ideální přihrávku mezi penaltový puntík a malé vápno od Leandra Trossarda a s přispěním tečujícího obránce procpal míč do sítě. To ale nebylo od Gunners vše, v závěru utkání ještě přibil poslední hřebíček do rakve Martinelli, jenž po přihrávce z kraje hřiště dorazil balon za záda Jordana Pickforda.

Arsenal tak potvrdil zlepšené výkony a získal třetí výhru v řadě. V příštím kole nastoupí 4. března taktéž doma proti Bournemouthu, Everton se představí o den později na půdě Nottinghamu.

Liverpool - Wolverhampton 2:0
Branky: 73. Van Dijk, 77. Salah

Liverpool zvítězil v dohrávce sedmého kola Premier League na vlastní půdě s Wolves 2:0. Proti tomuto sokovi si zároveň připsal už šestou výhru ve vzájemných ligových duelech v řadě. Zápas spěl dlouhou dobu k remíze, Reds však přece jen v závěru našli recept na soupeřovu obranu a strhli vítězství na svou stranu. Konkrétně se o to postarala dvojice stálic v posledních letech velmi úspěšného celku – Virgil van Dijk a Mohamed Salah. Tým z města Beatles se tak navzdory všudypřítomné kritice posunul na šestou příčku tabulky.

Reds prožívali rozpačitou sezonu. Vše se zdálo být zažehnáno, když vyhráli shodně 2:0 nad Evertonem a Newcastlem, stín na dobré výsledky však vrhla nepřesvědčivá remíza s Crystal Palace. Domácí se tak nacházeli na sedmém místě tabulky, o osm příček výš než jejich soupeř z Wolverhamptonu. Ten naposledy remizoval na hřišti Fulhamu, do karet mu ale hrála nedávná vysoká výhra 3:0 právě nad týmem z Anfieldu.

Ani šest změn v základní sestavě oproti nepovedenému víkendovému duelu s Eagles zpočátku Liverpoolu nijak nepomohlo a záhy mohl inkasovat. Proti střele Joaa Moutinha ale u levé tyče zasáhl Allison a důrazně dal najevo kolegům v obraně svoji nespokojenost s jejich nezodpovědným bráněním. Reds ohrozili branku Josého Sá až šest minut před pauzou, vedoucí trefu ovšem neslavili. Darwin Núňez našel nadýchaným centrem Harveyho Elliotta, mladý Angličan však z malého vápna hlavou míč neusměrnil mezi tři tyče. Stejný hráč pak v nastavení prvního dějství vyslal nepříjemnou jedovku, portugalský gólman ve službách Wolves ale levou rukou vystavil střele stopku a změnu skóre nepřipustil.

Změnu do druhé půle udělal pouze Julen Lopetegui, když do hry poslal Adamu Traorého. Svalnatý Španěl se několikrát pokoušel překonat obrannou formaci svěřenců Jürgena Kloppa svou rychlostí, špatná finální fáze ale jeho snahu vždy zkazila. A tak Traoré v 66. minutě nečinně přihlížel odvážnému průniku Dioga Joty, jehož ještě dokázali obránci Vlků zastavit, dorážející Núňez už ale cestu do sítě našel. Gólovou radost mu ovšem překazil VAR, který odhalil brance předcházející faul Dioga Joty. Portugalský křídelník však o chvíli později našel centrem van Dijka, jenž zblízka hlavou otevřel skóre. Další přesný zásah pak přidal o čtyři minuty později netypicky kolenem Salah, který už měl po prudkém pasu z levé strany jednoduchou práci.

Liverpool tak natáhl sérii bez prohry už na čtyři ligové zápasy v řadě. V příštím kole vyzve 5. března doma Manchester United, Wolves se představí o den dříve taktéž doma proti Tottenhamu.