Zabránit vzniku Superligy! Anglický fotbal bude mít nového regulátora

Změny plynoucí z příchodu ultrabohatých investorů do anglické kopané se přestávají líbit i fanouškům největších klubů. A britská vláda tak na jejich popud plánuje zřídit nový regulační orgán.  

Zabránit vzniku Superligy! Anglický fotbal bude mít nového regulátora

Blokovat kluby, které by se chtěly připojit k plánu evropské Superligy. Zabránit zániku historických týmů (jako se například stalo v případě krachu Bury a Macclesfieldu). Umožnit fanouškům větší participaci na dění ve fotbalovém hnutí. Nové testy vlastníků a výkonných ředitelů fotbalových týmů. A především celkově chránit kulturní dědictví anglického fotbalu. S těmito bohulibými záměry by měl podle včerejšího prohlášení britské vlády premiéra Rishiho Sunaka vzniknout nový regulační orgán, který bude dohlížet na vývoj v nejpopulárnějším anglickém sportu. 

"Anglický fotbal zůstává jedním z největších kulturních vývozních artiklů Spojeného království a kluby a ligy po celém světě se inspirují jeho úspěchem," uvedla podle BBC anglická vláda předtím, než bude ve čtvrtek zveřejněna její bílá kniha o správě fotbalu - politický dokument, který popisuje navrhovanou legislativu. Vláda tak představí realizaci nápadu, po kterém podle průzkumů volají fanoušci a kterého se naproti tomu Premier League bojí. Liga jako celek se totiž obává, aby regulační orgán nevedl k žádným "nezamýšleným důsledkům", které by mohly ovlivnit její celosvětovou přitažlivost a úspěch.

V očích fanoušků (a nyní snad i anglické vlády) by nicméně mělo jít především o další protiváhu, která by brzdila byznysové plány investorů, kteří se ve velkém hrnou do nejvyšších pater anglického fotbalu. A pomáhal zabraňovat excesům jako byl plán TOP6 klubů připojit se k nezávislé evropské Superlize, nebo trvat na tom, aby se tvrdě dodržovaly pravidla finanční Fair Play. Podle informací uniklých z vládního dokumentu má být jednou z pravomocí nového regulátora třeba nový systém udělování licencí jež bude vyžadovat, aby každý klub - od Premier League až po Konferenci - v rámci procesu podávání žádostí prokázal, že má udržitelný obchodní model realizovaný odpovědnými správci. Přinese nový úřad změnu?