Sparta potřetí v řadě Slavii neskolila, Slovácko veze hubenou výhru z Teplic

První březnovou sobotu odstartovalo čtyřiadvacáté kolo české nejvyší fotbalové soutěže. Na programu jsou čtyři zápasy, které završí večerní souboj ostravského Baníku s Libercem. Plzni se povedlo otočit stav utkání se Zlínem ve svůj prospěch. Gólové hody nabídlo utkání v Ďolíčku, kde v souboji Pardubic s Českými Budějovicemi padlo hned šest branek. Naopak ani jedna branka zatím nepadla v duelu Olomouce a pražských Bohemians. Ve večerním utkání pan Liberec zaslouženě vybojoval bod v Ostravě.

Zlín - Viktoria Plzeň

Velmi dobrý výkon předvedl zlínský Fastav v souboji s druhou Plzní. Ševci také vstoupili do zápasu aktivněji a povedlo se jim dokonce dostat ve 13. minutě do vedení. Z rychlého protiútoku centroval Youba Dramé, brankář Jindřich Staněk vyrazil balon přímo do nohy obránce Kaši, který si tak vstřelil velmi smolný vlastní gól, čímž poslal domácí do vedení. V šestadvacáté minutě to mohlo být už 2:0, ale Hrubý tváří v tvář míč napálil pouze přímo do Staňka. Ve čtyřicáté minutě se však přeci jen povedlo zatlačené Plzni srovnat poté, co Kaša hlavičkoval po centru do břevna a z následné dorážky vyrovnal Beauguel. Ještě otočit vývoj utkání mohl chvíli před poločasem Jan Sýkora, ale ve vápně trefil pouze vyběhnutého gólmana Zlínu Mateje Rakovana.

Utkání se Plzni povedlo otočit začátkem druhé půle. Ve 49. minutě Dramé zablokoval centr Milana Havla rukou, takže následo penalta pro Viktorii, kterou Chorý po čtyřech minutách na hřišti proměnil střelou doprostřed branky. I když se Zlín snažil o vyrovnání, proti zkušenému soupeři mu prostě nebylo přáno a z utkání si odnáší tři body domácí Plzeň.

Pardubice - České Budějovice

Souboj dvou celků, které se nenachází v nejlepší pohodě začaly lépe domácí Pardubice, které se po úvodní nudné čtvrthodině dostaly do vedení díky Tomáši Solilovi. Tomu přišla z levé strany krásná přihrávka od obránce Cadua a Solil vstřelil první branku Východočechů na jaře. Dlouho to vypadalo, že Východočeši půjdou do kabin coby vedoucí celek, ale krátce před půlí se do míče opřel Jakub Hora a jeho dělovku ze 30 metrů zastavila až síť. Do kabin se tedy šlo za nerozhodného stavu 1:1.

A duhá půle nabídla hned další čtyři góly. Domácí Pardubice měli skvělý vstup do druhé půle. Ke Kamilu Vackovi se ve vápně přikutálel míč, přičemž dostal od Jihočeské obrany dostatek prostoru, aby se s ním otočil a trefil se mimo dosah gólmana. Na druhé straně se ovšem nechtěl s vedením Pardubic smířit Lukáš Havel, který důrazem v pokutovém území přetlačil Lukáše Matějku a rybičkou poslal míč přesně k pravé tyči. V 71. minutě ale domácí dostali dárek v podobě penalty, kterou Cadu suverénně proměnil. Ani napotřetí se však hosté z Českých Budějovic s vedením Pardubic nesmířili. Tři minuty před koncem základní hrací doby se z přímého kopu krásným gólem prosadil Čolič - 3:3.

Olomouc - Bohemians

Domácí fotbalisté se snažili hned od začátku utkání dostat do vedení, ale střelecká impotence ne a ne Olomouc opustit. V šestadvacáté minutě Chytil pálil střelou zpoza vápna těsně vedle levé tyče. O šest minut později už Chytil sice siť Bohemians rozvlnil, ale radost mladé olomoucké pušce překazil rozhodčí kvůli ofsajdu. Velkou komplikaci Klokanům přinesla 44. minuta, kdy Daniel Köstl zahrál v pokutovém území rukou. Následnou penaltu ovšem trestuhodně zahodil Zmrzlý.

I ve druhé pětačtyřicetiminutovce měli mírně navrch Hanáci, kteří byli blízko brance v 59. minutě.Olomouc měla mírně navrch i po změně stran a v 59. minutě. A znovu u toho byl Chytil, který hlavičkoval do břevna. I když se Olomouc snažila dostat do vedení, Bohemians dobře bránili a kýžený bodík si nakonec uhráli.

Ostrava - Liberec

Ostrava byla v první části utkání aktivnějším celke. První významný okamžik nastal po standardní situaci, kdy od rohového praporku uzmul míč v předbrankovém prostoru baníkovský Šimon Falta a následně orazítkoval tyč hostující brány. V dalších minutách už musel několikrát zasáhnout i liberecký brankář Knobloch. V devatenácté minutě už byl ale i on krátký. Po centru Fleišmana totiž nestačil na zakončení Almásiho. Baník se snažil i nadále, ale vypadalo to, jako by mu gól více uškodil, než pomohl. Postupem času se totiž začali prosazovat i Severočeši.

Ve druhé půli byl Liberec naopak mnohem aktivnější a často se dostával do zakončení. Baník několikrát podržel i brankář Jan Laštůvka. V 79. minutě už ale ani on nestačil. Mikula si totiž skvěle našel vzdušný míč a šikovně jej poslal za Laštůvkova záda. Baník s Libercem se tak rozešli za nerozhodného stavu 1:1. Spravedlivě.

Jablonec - Hradec Králové

Hradec Králové chtěl na půdě Jablonce odčinit debakl z minulého kola proti Slavii. Na severu čas však diváci nebyli během první půle svědky branky a skóre se měnilo až po změně stran. Votroky dostal do vedení v 70. minutě Kubala, ale domácí se zmohli na odpor v samotném závěru, kdy na konečných 1:1 srovnal Ikaunieks.

Mladá Boleslav - Karviná

Záchranářská mise Karviné doznala další trhliny, když v rámci 24. kola české nejvyšší soutěže nestačila na Mladou Boleslav. Domácí pod taktovkou nového kouče Pavla Hoftycha v minulém kole podlehli na Slovácku 1:2, ale v neděli to napravili a po trefě Douděry v první půli slavili zisk tří bodů.

Teplice - Slovácko 0:1

Severočechům se na jaře daří a léčba koučem Jarošíkem funguje. I tak ale Teplice okusili po čtyřech zápasech hořkost porážky, když utkání na Stínadlech rozhodla jediná trefa, kterou vykázal po změně stran Cicilia.

Slavia - Sparta

Slavné pražské derby nabídlo opět bojovné střetnutí, ale byli to domácí, kteří v Edenu během prvních pětačtyřiceti minut měli více vyložených šancí. Při Juráskově střele zachránila Spartu tyč, ale ve 41. minutě poslal přeci jen sešívané do vedení Lingr. Po změně stran se Sparta snažila vyrovnat, ale soupeř ji k ničemu nepustil. V nastaveném čase pak náskok pojistit Schranz, který upravil na konečných 2:0.

FORTUNA:LIGA, 24. kolo:

Sigma Olomouc - Bohemians Praha 1905 0:0
Rozhodčí: Berka - Kubr, Machač - Julínek (video). ŽK: Zahradníček - Köstl. Diváci: 2678.
Olomouc: Macík - Chvátal, Beneš, Jemelka, Zmrzlý - Daněk (81. Vaněček), Breite, González, Růsek (61. Zahradníček), Navrátil (61. Matoušek) - Chytil. Trenér: Jílek.
Bohemians: Valeš - Köstl, Bederka, Křapka, D. Hašek - Dostál (90.+2 Bartek), Mareček (83. Koubek), Petrák, Beran (61. Vaníček) - Puškáč (83. Ugwu), Květ (90.+2 Krch). Trenér: Klusáček.

Fastav Zlín - Viktoria Plzeň 1:2 (1:1)
Branky: 13. vlastní Kaša - 39. Beauguel, 50. Chorý z pen. Rozhodčí: Černý - Caletka, Hájek - Hrubeš (video). ŽK: Hrubý, Conde, Vraštil - Kalvach, Chorý, Káčer. Diváci: 3312.
Zlín: Rakovan - Cedidla, Vraštil, Procházka, Matejov - Conde - Dramé (85. Hrdlička), Hrubý (87. Kolář), Janetzký (85. Hellebrand), Hloušek (85. Chwasccz) - Vukadinovič (87. Fillo). Trenér: Kalivoda.
Plzeň: Staněk - Holík, Kaša, Hejda, Havel - Bucha (90.+1. Káčer), Kalvach - Sýkora, Čermák (46. Chorý), Mosquera (84. Pernica) - Beauguel (76. Šulc). Trenér: Bílek.

FK Pardubice - Dynamo České Budějovice 3:3 (1:1)
Branky: 27. Solil, 50. Vacek, 71. Cadu z pen. - 45. Hora, 57. Havel, 87. Čolič. Rozhodčí: Zelinka - Podaný, Líkař - Ondráš (video). ŽK: Hora (Budějovice). Diváci: 645.
Pardubice: Letáček - Kostka, Hranáč, Toml, Cadu - Jeřábek - Huf (80. Černý), Vacek, Solil, Rezek (58. Lupač) - Matějka (80. Akosah-Bempah). Trenér: Novotný.
Č. Budějovice: Vorel - Čolič, Králik, Havel, Novák (59. Skovajsa) - Hellebrand (86. Hais), Hora - Van Buren, Škoda (90.+3 Čavoš), Mršič - Mihálik. Trenér: Horejš.

Baník Ostrava - Slovan Liberec 1:1 (1:0)
Branky: 18. Almási - 79. Mikula. Rozhodčí: Radina - Paták, Mokrusch - Štěrba (video). ŽK: Kuzmanovič, Fleišman - Matoušek. Diváci: 6249.
Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Pokorný, Lischka, Fleišman - Koncevoj (64. Buchta), Kaloč (64. Boula), Kuzmanovič (74. Klíma), Janošek (85. Tetour), Falta (74. Ekpai) - Almási. Trenér: Galásek.
Liberec: Knobloch - Koscelník (90. Fukala), Plechatý, Štetina, Mikula - Matoušek (62. Višinský), Tiéhi, Purzitidis, Havelka (62. Tupta), Frýdek (85. Gebre Selassie) - Rondič (62. Rabušic). Trenér: Kozel.

FK Mladá Boleslav - MFK Karviná 1:0 (1:0)
Branka: 21. Douděra. Rozhodčí: Klíma - Kříž, Šimáček - Hocek (video). ŽK: Douděra - Látal, Ndiaye, Dramé, Bartošák, Jánoš. Diváci: 1832.
M. Boleslav: Šeda - Sladký, Šimek, Suchý, Preisler - Dancák, Matějovský - Douděra (84. Pech), Hlavatý (56. Skalák), Ewerton (90.+3 Rolinek) - Ladra (84. Horský). Trenér: Hoftych.
Karviná: Bajza - Látal (46. Dramé), Buchta, Kobouri, Bartošák - Jánoš (84. Qose), Ndiaye (46. Holík) - Zorvan, Túlio, Sinjavskij (63. Chvěja) - Durosinmi (63. Papadopulos). Trenér: Páník.

FK Jablonec - FC Hradec Králové 1:1 (0:0)
Branky: 89. Ikaunieks - 70. Kubala. Rozhodčí: Proske - Kotík, Slavíček - Kocourek (video). ŽK: Štěpánek, Zelený - J. Rada, Fendrych, Kodeš, Kubala. Diváci: 1485.
Jablonec: Hanuš - Černák, Martinec, Štěpánek (83. Nykrín), Zelený - Hübschman - Kratochvíl (83. Ikaunieks), Považanec (68. Pleštil), Houska (75. Kadlec), Malínský (83. Smejkal) - Silný. Trenér: P. Rada.
Hradec: Fendrich - Klíma, Král, Čech - Mejdr, Kodeš, J. Rada (65. Soukeník), Novotný - Kubala (90. Doležal), Rybička (88. Vašulín), Vlkanova. Trenér: Koubek.

FK Teplice - 1. FC Slovácko 0:1 (0:0)
Branka: 55. Cicilia. Rozhodčí: Szikszay - Váňa, Volf - Berka (video). ŽK: Tijani, Jukl - Sadílek. Diváci: 2173 (omezený počet).
Teplice: Grigar - Kučera, Tijani, Shejbal (77. Ledecký) - Hyčka (65. Prošek), Mareček (65. Knapík), Trubač, Jukl, Vondrášek - Mareš (55. Sejk), Žák. Trenér: Jarošík.
Slovácko: Nguyen - Reinberk, Šimko, Daníček, Holzer (80. Tomič) - Ljovin, Havlík - Petržela (70. Kalabiška), Sadílek, Jurečka - Cicilia (84. Vecheta). Trenér: Svědík.

Slavia Praha - Sparta Praha 2:0 (1:0)
Branky: 41. Lingr, 90.+2 Schranz. Rozhodčí: Marciniak - Kupsik, Obukowicz - Kwiatkowski (video, všichni Pol.). ŽK: Bah, Traoré, Jurásek, Holeš, Olayinka - Krejčí mladší, Pešek, Karabec, Krejčí starší. Diváci: 19 370 (vyprodáno).
Slavia: Kolář - Bah, Ousou, Hovorka, Jurásek (90.+8 Hromada) - Traoré (74. Talovjerov), Holeš - Schranz (90.+8 Fila), Lingr (90. Plavšič), Olayinka - Sor (74. Tecl). Trenér: Trpišovský.
Sparta: Holec - Wiesner, Vitík, Hancko (59. Panák), Ladislav Krejčí starší (82. Dočkal) - Haraslín (74. Höjer), Pavelka, Ladislav Krejčí mladší, Hložek, Pešek - Čvančara (59. Karabec). Trenér: Vrba.