Ti ožralové mohli někoho zabít, naštěstí jsme nevyhráli, tvrdí nezávislá zpráva anglických vyšetřovatelů o finále Eura

Anglie byla ve finále Eura kousek od velkého fotbalového úspěchu. A taktéž pravděpodobně od velké tragédie. Podle zprávy vyšetřovatelů jen výhra Italů zapříčinila, že pořadatelsky nezvládnuté finále ve Wembley nemělo za následek ztráty na životech. 

Ti ožralové mohli někoho zabít, naštěstí jsme nevyhráli, tvrdí nezávislá zpráva anglických vyšetřovatelů o finále Eura

Jako naprosté kolektivní selhání pořadatelů a organizátorů zhodnotila nezávislá zpráva baronky Caseyové anglickou organizaci letošního finále Eura, které proběhlo v červenci v londýnském Wembley. Itálie v něm porazila domácí Albion po penaltovém rozstřelu a podle vyšetřovatelů to bylo štěstí, protože při opačném výsledku mohlo dojít ke ztrátám na životech. "Otřesná scéna nepořádku, která se odehrála během zápasu Anglie s Itálií, vedla ke dni národní hanby," nebála se ve své zprávě použít silných slov baronka Caseyová, která komisi parlamentem pověřenou vyšetřením celého incidentu vedla. 

Podle zjištění vyšetřovatelů se v den zápasu díky nezvládnuté pořadatelské službě do Wembley dostalo zhruba 2000 lidí, většina z nich pod vlivem alkoholu nebo drog. Ve zprávě se uvádí, že při plánování zápasu 11. července došlo ke "kolektivnímu selhání", včetně nasazení velmi "zranitelné" stevardské služby, která postrádala zkušenosti. Zaspala podle ní rovněž policie, která na místo přijela příliš pozdě. "Náš tým byl v prvním velkém finále po 55 letech. Zklamala je však horda opilých a zdrogovaných výtržníků bez vstupenek, kteří se rozhodli zneužít nevinné, zranitelné a postižené lidi, stejně jako policisty, dobrovolníky a zaměstnance Wembley," uvedla Lady Caseyová. "Máme opravdové štěstí, že nedošlo k mnohem vážnějším zraněním nebo něčemu horšímu, a musíme co nejtvrdším způsobem zakročit proti lidem, kteří si myslí, že fotbalový zápas je nějakým způsobem záminkou k takovému chování," napsala Caseyová.

Z její zprávy dále vyplynulo, že v případě vítězství Anglie v penaltovém rozstřelu by vzniklo "další obrovské bezpečnostní riziko", protože až 6 000 lidí plánovalo vtrhnout na stadion o přestávce a oslavovat, když se otevřely brány, aby mohli majitelé vstupenek odejít. Přičemž klíčovým faktorem výtržností měly být alkohol a drogy, protože řada fanoušků, kteří potom byli mezi výtržníky (londýnská policie jich zadržela na 90) se ke stadionu dostavila už osm hodin před výkopem a čas do zápasu využila k mohutné konzumaci. Podle Caseyové se naopak vdaném kontextu vyznamenal nejmenovaný pracovník bezpečnosti Wembley, který rozhodoval o uzamykání a opětovného otevírání turniketů, bez nichž by "pravděpodobně" došlo k "podstatně většímu počtu zranění nebo dokonce smrtelných úrazů."

zdroj: BBC