Souhrn 1. kola Premier League

Těžký start do soutěže mají za sebou favorité nového ročníku Premier League. Nejhůře se vedlo obhájcům titulu z Manchesteru United, kteří v neděli pouze remizovali na Old Trafford s Readingem 0:0, a navíc v zápase přišli o klíčového útočníka Waynea Rooneyho, jenž utrpěl vlasovou zlomeninu levé nohy. Arsenal a Liverpool zase zachraňovali tři body až v závěru utkání.

Nejlépe se tak nakonec vedlo londýnské Chelsea, která sice v duelu s nováčkem z Birminghamu prohrávala, ale nakonec na Stamford Bridge dokráčela k rekordnímu 64. vítězství v řadě.

Překvapivého výsledku dosáhl v prvním kole Premier League také nováček ze Sunderlandu, který doma porazil jednoho z adeptů na přední příčky Tottenham 1:0.

V nové sezoně se vcelku dařilo novým trenérům na lavičkách anglických klubů. Manchester City Svena-Görana Erikssona porazil West Ham United 2:0, Newcastle se Samem Allardycem zdolal Bolton 3:1 a již zmíněný Sunderland s Royem Keanem přehrál Tottenham.

Sunderland - Tottenham 1:0 (0:0)
Branka: 90. Chopra. Rozhodčí: Wiley. ŽK: Whitehead - Zokora. Diváci: 43 967.

Sunderland: Gordon - Whitehead, Nosworthy, McShane, Wallace - Edwards, Etuhu, Yorke (57. Miller), Richardson (72. Collins) - Murphy, Stokes (72. Chopra). Trenér: Keane.
Tottenham: Robinson - Chimbonda, Gardner, Stalteri, Kaboul - Jenas, Zokora (87. Huddlestone), Malbranque, Tainio (59. Bent) - Berbatov (77. Defoe), Keane. Trenér: Jol.

Reportáž z utkání zde.

Manchester United - Reading 0:0
Rozhodčí: Styles. ŽK: Ki-Hyeon, Oster (oba Reading). ČK: 73. Kitson. Diváci: 75 655.

Manchester United: Van der Sar - Brown (77. Fletcher), Ferdinand, Vidic, Silvestre (57. O'Shea) - Ronaldo, Scholes, Carrick, Evra - Giggs, Rooney (46. Nani). Trenér: Ferguson.
Reading: Hahnemann - De la Cruz, Ingimarsson, Duberry, Shorey - Murty, Ki-Hyeon (57. Oster), Harper, Gunnarsson - Hunt (87. Bikey), Doyle (72. Kitson). Trenér: Coppell.

Arsenal - Fulham 2:1 (0:1)
Branky: 84. Van Persie z pen., 90. Hleb - 1. Healy. Rozhodčí: Dowd. ŽK: Flamini - Bocanegra, Smertin, Kamara, Warner, Diop. Diváci: 60 093.

Arsenal: Lehmann - Sagna, Toure, Gallas, Clichy - Eboue (62. Walcott), Fabregas, Flamini, Rosický (72. Bendtner) - Hleb, Van Persie (90. Song Billong 90). Trenér: Wenger.
Fulham: Warner - Baird, Bocanegra, Knight, Konchesky - Davies, Smertin (72. Diop), Davis, Bouazza (46. Dempsey) - Healy (63. Kamara), McBride. Trenér: Sanchez.

Erikssonova úspěšná premiéra

Letní posily Rolando Bianchi a Geovanni pomohli nováčkovi za kormidlem Manchesteru City Svenu-Göranu Erikssonovi vybojovat hned v úvodním zápase nové sezony tři body za vítězství 2:0 na hřišti West Hamu United.

Hammers se od začátku utkání nemohli dostat do tempa, čehož hosté už v 18. minutě využili ke gólovému zápisu, když Elanovo sólo zakončil ke vzdálenější tyči Bianchi. West Ham reagoval na inkasovanou branku zvýšenou aktivitou, ale prosadit se nedokázal ani po slibném voleji Deana Ashtona. City tak v klidu dokráčelo k vítězství, které navíc v závěru umocnil nízkou střelou do sítě United Geovanni.

West Ham United - Manchester City 0:2 (0:1)
Branky: 18. Bianchi, 87. Geovanni. Rozhodčí: Walton. ŽK: Garrido, Ireland, Elano, Geovanni (všichni Manchester City). Diváci: 34 921.

West Ham: Green - Spector, Ferdinand, Upson, McCartney (63. Ashton) - Ljungberg, Bowyer (46. Mullins), Noble, Boa Morte (46. Etherington) - Zamora, Bellamy. Trenér: Curbishley.
Manchester City: Schmeichel - Richards, Čorluka (62. Onuoha), Dunne, Garrido - Elano (80. Geovanni), Hamann, Johnson, Petrov - Ireland, Bianchi (61. Bojinov). Trenér: Eriksson.

Blackburn vyhrál, ale ztratil McCarthyho

Náhradníci Roque Santa Cruz a Matt Derbyshire rozhodli o vítězství Blackburnu na hřišti Middlesbrough. Boro sice od 31. minuty vedlo zásluhou volného přímého kopu Stewarta Downinga, ale Blackburn po přestávce skóre otočil, když se nejprve prosadil Santa Cruz krásnou hlavičkou po centru Davida Bentleyho a v 79. minutě daroval Rovers tři body Derbyshire. Hosty může mrzet jen fakt, že se jim ve druhé půli ošklivě zranil loni nejlepší klubový kanonýr Benni McCarthy. Jeho zranění hlavy by ale podle posledních zpráv nemělo být vážné.

Middlesbrough - Blackburn 1:2 (1:0)
Branky: 31. Downing - 63. Santa Cruz, 79. Derbyshire. Rozhodčí: Marriner. ŽK: Wheater, Boateng, Downing - Pedersen, Samba, Savage, Derbyshire. Diváci: 25 058.

Middlesbrough: Schwarzer - Davies, Riggott, Wheater, Taylor - Sanli (85. Johnson), Arca (88. Cattermole), Boateng, Downing - Yakubu, Aliadiere (84. Lee). Trenér: Southgate.
Blackburn: Friedel - Ooijer, Samba, Nelsen, Warnock - Bentley, Dunn (90. Mokoena), Savage, Pedersen - McCarthy (60. Santa Cruz), Roberts (78. Derbyshire). Trenér: Hughes.

Everton zahájil tažení za evropskými poháry

Úspěšný start do sezony zaznamenal jeden z aspirantů na pohárové příčky Everton, který doma přehrál poměrem 2:1 Wigan. Domácí se ujali vedení díky trefám Osmana a Anichebeho, za hosty snížil deset minut před koncem Sibierski.

Everton - Wigan 2:1 (1:0)
Branky: 26. Osman, 75. Anichebe - 80. Sibierski. Rozhodčí: Clattenburg. Diváci: 39 220.

Everton: Howard - Hibbert, Yobo, Stubbs, Lescott - Osman (73. Pienaar), Carsley, Neville, Arteta -Johnson, Anichebe. Trenér: Moyes.
Wigan: Kirkland - Melchiot, Bramble, Granqvist, Kilbane - Valencia, Scharner, Landzaat, Koumas -Heskey, Folan (66. Sibierski). Trenér: Hutchings.

Nováček uhrál remízu s Portsmouthem

Čtyři branky padly i v duelu Derby County - Portsmouth. Domácí poslal do vedení Oakley, ale za hosty na konci první půlhodiny vyrovnal Mwaruwari. Výsledek 1:1 vydržel až do 83. minuty, kdy se trefil Utaka. Domácí se ale z obdržené branky rychle oklepali a hned po rozehrání vyrovnal na konečných 2:2 Todd.

Derby - Portsmouth 2:2 (1:1)
Branky: 5. Oakley, 84. Todd - 27. Mwaruwari, 83. Utaka. Rozhodčí: Dean. ŽK: Oakley - Lauren, Davis. Diváci: 32 176.

Derby: Bywater - Mears, Moore, Davis, Griffin (80. McEveley) - Fagan, Oakley, Todd, Pearson - Howard, Earnshaw (74. Teale). Trenér: Davies.
Portsmouth: James - Lauren, Distin, Campbell, Hreidarsson - Utaka, Davis, Pedro Mendes, Muntari (80. Taylor) - Nugent (70. Kanu), Mwaruwari (90. Pamarot). Trenér: Redknapp.

Rozehnal si připsal úspěšný debut

Výhrou oslavil svůj první zápas v Premier League v dresu Newcastlu David Rozehnal. Společně se svými spoluhráči vlétl na domácí Bolton hned od úvodního hvizdu a už ve 27. minutě bylo prakticky rozhodnuto. To se trochu se štěstím prosadil Martins a upravil už na 3:0 pro hosty. Jednalo se o jeho druhý přesný zásah v zápase, o šest minut dříve poslal Newcastle do dvougólového vedení parádními nůžkami.

Ještě dříve se ale trefil z přímého volného kopu N'Zogbia, který do vápna sice poslal centr, ale ten nikým netečován zaplul až do sítě. Domácím se povedlo snížit až ve druhém poločase, když se za obranu hostí dostal Anelka a přesnou střelou dostal svůj tým do zápasu. Domácí se i nadále snažili utkání ještě více zdramatizovat, kontaktní gól se jim ale vstřelit nepodařilo.

Bolton - Newcastle 1:3 (0:3)
Branky: 50. Anelka - 21. a 27. Martins, 11. N'Zogbia. Rozhodčí: Foy. ŽK: Helguson - Geremi. Diváci: 25 414.

Bolton: Jaaskelainen - Hunt, Cid, Faye, Samuel - Nolan, McCann, Speed (74. Alonso), Vaz Te (46. Diouf) - Anelka, Davies (58. Helguson). Trenér: Lee.
Newcastle: Harper - Carr, Taylor, Rozehnal, N'Zogbia - Butt, Geremi, Smith, Martins (69. Solano) - Viduka (72. Ameobi), Milner (86. Ramage). Trenér: Allardyce.

Gerrard vystřelil Liverpoolu tři body

Parádní ranou z přímého volného kopu zajistil kapitán Liverpoolu Steven Gerrard svému celku vítězství v dramatické koncovce zápasu v Aston Ville. Hosté v utkání představili i svou největší letní posilu Fernanda Torrese, který se však gólově neprosadil. Po jeho neproměněné šanci se ale Liverpool dostal do vedení, Kuijt vrátil míč před branku domácích, kde si ho do vlastní sítě srazil Laursen.

Utkání pokračovalo ve skvělém tempu, domácí se snažili vyrovat, což se jim nakonec povedlo pět minut před koncem. Jamie Carragher zahrál ve vlastním pokutovém území rukou a Gareth Barry penaltu bezpečně proměnil. Hosté se s remízou ale nespokojili a už za dvě minuty opět vedli, Gerrard se ujal zahrávání přímého volného kopu a nechytatelnou ranou rozhodl o tom, kdo bude brát tři body.

Aston Villa - Liverpool 1:2 (0:1)
Branky: 65. Barry z pen. - 31. Laursen vl. gól, 87. Gerrard. Rozhodčí: Riley. ŽK: Mellberg, Bouma, Barry, Petrov - Pennant, Reina. Diváci: 42 640.

Aston Villa: Taylor - Gardner, Mellberg, Laursen (46. Cahill), Bouma (71. Moore) - Petrov, Reo-Coker, Barry, Agbonlahor - Carew, Young. Trenér: O'Neill.
Liverpool: Reina - Finnan, Carragher, Agger, Arbeloa - Pennant (74. Babel), Gerrard, Alonso, Riise - Torres (79. Voronin), Kuijt (90. Sissoko). Trenér: Benítez.

Trenér Benítez hodnotí výkon Torrese zde.

Chelsea přepsala rekord Liverpoolu

Nikterak snadno nedokráčela ke třem bodům Chelsea, která v brankové přestřelce porazila nováčka z Birminghamu 3:2. Partu Josého Mourinha tak může těšit hlavně fakt, že se jí povedlo překonat rekord v počtu domácích zápasů v řadě bez porážky, který v letech 1978-1980 stanovil Liverpool, když na Anfield Road neprohrál 63 utkání. Chelsea si díky gólu Michaela Essiena z 50. minuty nedělního střetnutí připsala na konto o jeden domácí vítězný duel více.

Utkání přitom pro ni nezačalo vůbec dobře. V 15. minutě nepokryla obrana "Blues" Mikaela Forssella, který doklepl za záda Petra Čecha centr Garyho McSheffreyho. O dvě minuty později ale bylo vyrovnáno. To se poprvé v modrém dresu prosadila letní posila Claudio Pizarro. Třetí gól si pak připsala další nová tvář v řadách domácích Florent Malouda a skóre za hosty ještě před koncem prvního poločasu srovnal výtečnou střelou Olivier Kapo. Poslední slovo měl ale pět minut po přestávce Essien, který z 20 metrů rozhodl o výhře favorita.

Chelsea - Birmingham 3:2 (2:2)
Branky: 17. Pizarro, 31. Malouda, 50. Essien - 15. Forssell, 36. Kapo. Rozhodčí: Bennett. ŽK: Essien, Carvalho - Larsson. Diváci: 41 590.

Chelsea: Čech - Johnson, Carvalho, Ben Haim, Ashley Cole - Wright-Phillips, Essien (69. Mikel), Lampard, Malouda (83. Sidwell) - Kalou, Pizarro (64. Drogba). Trenér: Mourinho.
Birmingham: Doyle - Kelly, Djourou, Ridgewell, Queudrue (51. Parnaby) - Larsson, Muamba, Nafti (75. De Ridder), McSheffrey (69. Jerome) - Kapo, Forssell. Trenér: Bruce.

Hlas trenér Mourinha k překonání rekordu zde.

[ 14.8.2007 - eFotbal.cz | Foto: Reuters]