Manchester United ztratil body s oslabeným Readingem

Pouze bezbrankovou remízu uhráli v zápase 1. kola Premier League proti Readingu úřadující mistři z Manchesteru United. K vítězství jim nepomohl ani fakt, že se hosté museli od 73. minuty obejít bez vyloučeného Davea Kitsona.

"Rudí ďáblové" sice měli v utkání jasnou herní převahu, ale gólově ji vyjádřit nedokázali. Nejblíže ke vstřelení branky byli v prvním poločase, ale nebezpečný volej Ryana Giggse skončil jen na tyči Hahnemannovy svatyně.

Tlak United neslavil úspěch ani poté, co Reading přišel vinou vyloučení o jednoho hráče. Střídající Kitson po několika vteřinách pobytu na hřišti nevybíravě fauloval Patrice Evru a musel se předčasně poroučet pod sprchy.

Manchester navíc v zápase přišel o anglického reprezentanta Waynea Rooneyho, který si v souboji s Michaelem Duberrym poranil nohu a do druhého poločasu už nenastoupil.

Arsenal odvrátil senzační prohru až v závěru zápasu

Dramatický zápas si hned na úvod Premier League střihl tým Arsenalu. "Gunners" prohrávali v londýnském derby s Fulhamem od první minuty 0:1, ale nakonec dokázali na Emirates Stadium před 60 000 diváky triumfovat 2:1. O obrat ve skóre se v poslední šestiminutovce utkání postarali Robin van Persie a Alexander Hleb.

Fulham zmrazil publikum na domácím stánku Arsenalu už po 52 vteřinách hry, kdy se po nevídané hrubce brankáře Jense Lehmanna gólově prosadil severoirský nováček v dresu hostí David Healy.

V brance Fulhamu naopak zářil Tony Warner, který se o tom, že nastoupí proti Arsenalu, dověděl až těsně před zápasem, když se při rozcvičení zranila týmová jednička Antti Niemi.

Náhradní brankář si bravurně poradil s několika gólovými šancemi "Gunners", již měli celý zápas výraznou herní převahu. Tu nakonec přetavili ve vítězství, když v 84. minutě Van Persie proměnil penaltu po faulu Carlose Bocanegry na Kolo Tourého a tři body vystřelil Arsenalu v 90. minutě Hleb.

Tomáš Rosický odehrál 72 minut a patřil k nejaktivnějším střelcům. "Mohl jsem dát snad čtyři góly. Jenže nemyslím si, že bych v koncovce zvlášť chyboval. Snad jen v druhém poločase, jak jsem postupoval z levé strany. Jenže i jejich gólman se dnes ukázal ve výtečném světle," uvedl Rosický na svých internetových stránkách. "Vítězství ale nakonec bylo spravedlivým vyjádřením poměru sil, měli jsme více ze hry i více příležitostí," dodal Rosický, podle kterého to ukázaly i další víkendové zápasy mistrovských aspirantů.

"Kanonýři" odehráli zápas v následující sestavě: Lehmann - Sagna, Touré, Gallas, Clichy - Eboue (62. Walcott), Hleb, Flamini, Fabrégas, Rosický (72. Bendtner) - Van Persie (90.+5 Song).

Chelsea překonala rekord Liverpoolu

Nikterak snadno nedokráčel ke třem bodům ani další favorit - Chelsea, která v brankové přestřelce porazila nováčka z Birminghamu 3:2. Partu Josého Mourinha tak může těšit hlavně fakt, že se jí povedlo překonat rekord v počtu domácích zápasů v řadě bez porážky, který v letech 1978-1980 stanovil Liverpool, když na Anfield Road neprohrál 63 utkání. Chelsea si díky gólu Michaela Essiena z 50. minuty nedělního střetnutí připsala na konto o jeden domácí vítězný duel více.

Utkání přitom pro ni nezačalo vůbec dobře. V 15. minutě nepokryla obrana "Blues" Mikaela Forssella, který doklepl za záda Petra Čecha centr Garyho McSheffreyho. O dvě minuty později ale bylo vyrovnáno. To se poprvé v modrém dresu prosadila letní posila Claudio Pizarro. Třetí gól si pak připsala další nová tvář v řadách domácích Florent Malouda a skóre za hosty ještě před koncem prvního poločasu srovnal výtečnou střelou Olivier Kapo. Poslední slovo měl ale pět minut po přestávce Essien, který z 20 metrů rozhodl o výhře favorita.

Výsledky:

Arsenal - Fulham 2:1 (84. Van Persie z pen., 90. Hleb - 1. Healy)
Chelsea - Birmingham 3:2 (17. Pizzaro, 31. Malouda, 50. Essien - 15. Forssell, 36. Kapo)
Manchester United - Reading 0:0

[ 12.8.2007 - eFotbal.cz | Foto: Reuters ]