Patnáctý hrací den: Česko ve čtvrtfinále vyzve Dánsko, Belgie vyřadila Portugalsko jedinou trefou

Nedělní podvečer a večer přinesl další dva duely osmifinále letošního Eura. Česká republika poměřila síly s Nizozemskem v Budapešti, zatímco Belgie vyzvala v Seville dosavadního mistra z Portugalska. Svěřenci kouče Šilhavého oslavili zasloužený postup po trefách Holeše a Schicka.

Nizozemsko - Česko:

Oranjes pod vedením kouče Franka de Boera začali od úvodních minut naplňovat očekávání a tlačit se do vápna českého týmu, avšak žádné ze zakončení se nesetkalo s přesností. Náš výběr se naopak snažil vyplňovat střed pole a sám několikrát ohrozil branku Nizozemka. Největší šanci hostů měl na svých kopačkách Antonín Barák, ale Matthijs de Ligt jeho střelu srazil nad břevno.

Po změně stran neměli diváci opět o zajímavé šance nouzi. V 52. minutě se blýskl fantastickým zákrokem Tomáš Vaclík, který eliminoval průnik Malena. Na druhé straně se dostal do možného průniku Patrik Schick, ale míč rukou odrazil De Ligt. Za svůj počin však nejprve obdržel žlutou kartu, která byla po prozkoumání u videa změněna na červenou.

V 68. minutě český tým využil početní výhodu a po standardní situaci poslal Kalas míč na osamoceného Holeše, který přes dva hráče poslal míč do branky. Deset minut před koncem řádné hrací doby ukázal autor první trefy skvělé čtení hry a po rychlém sprintu naservíroval míč Schickovi, který zvýšil náskok na konečných 2:0.

Belgie - Portugalsko:

Horký večer v Seville okusily dva silné národní výběry Belgie a Portugalska. Vítěz posledního Eura 2016 ve Francii vstoupil do utkání aktivně a oproti Rudým ďáblům měl několik nebezpečných šancí, ze kterých by se dala vstřelit branka.

Bezbrankové skóre se ale měnilo až krátce před koncem první půle, kdy se parádní střelou blýskl Thorgan Hazard, který překonal brankáře Patrícia.

Po změně stran musel střídat zraněný Kevin de Bruyne a ostrých zákroků na obou stranách přibývalo. S blížícím se koncem pak Portugalsko tlačilo a snažilo se vyrovnat, ale nejlépe střílející Guerreiro trefil jen tyč.

Nizozemsko - Česko 0:2
Branky: 68. Holeš, 80. Schick. Rozhodčí: Karasev - Demeško, Gavrilin (všichni Rus.) - Attwell (video, Angl.). ŽK: Dumfries, F. de Jong - Coufal. ČK: 55. De Ligt (Nizozemsko). Diváci: 52 834.

Nizozemsko: Stekelenburg - De Vrij, De Ligt, Blind (81. Timber) - Dumfries, De Roon (73. Weghorst), Wijnaldum, F. de Jong, Van Aanholt (81. Berghuis) - Depay, Malen (57. Promes). Trenér: De Boer.

Česko: Vaclík - Coufal, Čelůstka, Kalas, Kadeřábek - Holeš (85. Král) - Masopust (79. Jankto), Barák (90.+2 Sadílek), Souček, Ševčík (85. Hložek) - Schick (90.+2 Krmenčík). Trenér: Šilhavý.

Belgie - Portugalsko 1:0 (1:0)
Branka: 42. T. Hazard. Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp (všichni Nem.), ŽK: Vermaelen, Alderweireld - Palhinha, Dalot, Pepe

Belgie: Courtois - Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Meunier, Tielemans, Witsel, T. Hazard (90.+5 Dendoncker) - De Bruyne (48. Mertens), E. Hazard (87. Carrasco) - Lukaku

Portugalsko: Patricio - Dalot, Dias, Pepe, Guerreiro - Moutinho (55. Felix), Palhinha (78. Danilo), Sanches (78. Oliveira) - B. Silva (55. Fernandes), Ronaldo, Jota (70. A. Silva)