Čtvrtý hrací den: Češi vyzráli nad Skoty zásluhou dvou krásných tref Schicka, vyhráli i Slováci, Španělé jen remizovali

Český národní tým vstoupil v pondělí odpoledne v Glasgow do bojů na evropském šampionátu. V Hampden Parku se mu postavil do cesty skotský výběr, který zvítězil v posledních třech vzájemných zápasech. Z výhry 2:0 se radovali Češi, na vítězství za tři body pak dosáhli i Slováci v utkání s Polskem. Duel Španělů se Švédy příliš fotbalové krásy nenabídl a skončil první bezgólovou remízou šampionátu.

Skotsko - Česko

Reprezentační výběr šel do akce s tím, že naposledy se mu podařilo vyloupit skotskou půdu ještě v roce 1999 v rámci kvalifikace o Euro 2000. O výhře 2:1 tehdy rozhodla jedna vlastní branka a jeden gólový příspěvek Vladimíra Šmicera.

Tři minuty před koncem prvního dějství zaúřadoval ve vzduchu Patrik Schick a po přesném centrovaném vybídnutí Vladimíra Coufala nedal přesně mířenou hlavičkou šanci domácímu brankáři Marshallovi. Pro forvarda Bayeru Leverkusen se jednalo o mezinárodní trefu s pořadovým číslem 12.

Více zásadního už se v rámci úvodních pětačtyřiceti minut nepřihodilo a soubor Jaroslava Šilhavého se odebral do kabin s těsným náskokem, s tím, že se mu podařilo vyhrát 2:1 i na střely na branku.

Tři minuty po změně stran přečkali Češi nastřelné břevno, pro Skotsko šlo o největší dosavadní šanci svého účinkování ve skupině D. O minutu později pak Vaclík zazářil akrobatickou reakcí po další nebezpečné akci domácího výběru.

V rámci pořekadla "kdo nedá, dostane" se pak opět dostal ke slovu bývalý útočník Sparty, Sampdorie či AS Řím a svým druhým gólem v utkání zvýšil české vedení o dvě branky. Navíc šlo o náramnou branku, neboť útočná jednička Čechů famózně udeřila z poloviny hřiště a to poté, co si všimla, že je soupeřův brankář Marshall hluboko v poli.

I když Skotsko vyhrálo na držení míče 56 ku 44 procentům, nejdůležitější je výsledek a ten dopadl 2:0 pro českou reprezentaci, která se v pátek utká s Chorvatskem. Momentálně vede svou skupinu o skóre před Anglií.

Polsko - Slovensko

Tři body si ve svém prvním utkání na šampionátu dokázali připsat i Slováci, kteří v ruském Petrohradu vyzráli nad Polskem 2:1.

První gól si poražený tým vsítil dám, a to když si v 18. minutě srazil gólman Szczesny do brány střelu Maka. Ihned po návratu z kabin pak se štěstím srovnal Linetty, žádný obrat se však nekonal. Přispěl k tomu i Krichowiak, jenž se po dvou žlutých nechal zbytečně vyloučit.

Utkání pak v 69 minutě rozhodla přesná střela Škriniara. Poláci sice mohli v závěru vyrovnat, Bednarek však zblízka netrefil bránu.

ŠPANĚLSKO - ŠVÉDSKO

To v utkání Španělska se Švédskem čekali fanoušci na gól bohužel marně. V první půli měli jasně navrch Morata a spol., tuhý defenzivní val seveřanů však překonat nedokázali.

A nepovedlo se jim to ani po přestávce, kdy si jednu velkou šanci vypracovali i Švédové. Marcus Berg ale z dobré pozice vůbec netrefil bránu.

A když v nastavení zlikvidoval tutovku Morena brankář Olsen, rozešly se oby celky smírně.