Slávisté porazili oslabený Leverkusen. Sparta s Libercem odjíždějí s výpraskem

Ze třech domácích zástupců v letošní Evropské lize se dočkal plného bodového zisku jen jeden pohárový reprezentant, a sice mistrovská Slavia, jež poslala Bayer Leverkusen zpět do Německa bez bodů.

AC Milán proti Spartě neměl problém potvrdit roli favorita

Sparta se mohla od začátku zápasu spolehnout na uzdraveného klíčového beka Čelůstku. Ze sestavy naopak vypadl megatalent Hložek, kterého trápili problémy s chodidlem. Sparťané se drželi od začátku vzdadu, což dlouho nezůstalo bez odpovědi. A byl u toho i ikonický Zlatan. Ten po kombinaci s Brahimem Díazem předložil svému parťákovi pas, který Diaz po předchozí chybě Davida Lischky využil. Lishka a Zlatan sehráli zásadní roli i v 35. minutě. Stoper letenských zatáhl snipera ve vápně a byla z toho penalta. Ikonický švédský sniper ovšem nezvykle selhal a tak šla Sparta do kabin za celkem nadějně vypadajícího výsledku.

Švédská ikona se nechala o poločase vystřídat, ale že by se letenským oddechlo, to tedy rozhodně ne. Na plac se totiž dostal portugalský šikula Leoa, který se dvakrát zastřeloval, ale napotřetí už po krásné šajtly Dalota procitl. Právě Dalot byl hrdinou další golové radosti domácích, když skvěle zaběhl za Vindheima a prostřelil nebohého Heču.

AC Milán - Sparta Praha 3:0 (1:0)

Branky: 24. Díaz, 57. Leao, 67. Dalot. Rozhodčí: Özkahya - Ersoy, Satman (všichni Tur.). Karty: Dočkal, Lischka, Pavelka. Bez diváků.

AC Milán: Tatarusanu - Calabria (68. Conti), Kjaer, Romagnoli (80. Duarte), Dalot - Tonali, Binnásir (80. Kessié), Krunič (88. Maldini) - Díaz, Ibrahimovic (46. Leao), Castillejo. Trenér: Pioli.

Sparta: Heča - Sáček, Čelůstka, Lischka (80. Plechatý), Hanousek - Pavelka, Trávník (80. Karabec), Vindheim - Dočkal (90. Patrák), Juliš (63. Kozák), Ladislav Krejčí I (63. Karlsson). Trenér: Kotal.

Crvena Zvezda uštědřila Slovanu lekci

Asi největší naděje na plný bodový zisk si ve čtvrtek mohl dělat Slovan Liberec podpořený minulou domácí výhrou s Gentem. Proti Crvené Zvezdě, které chyběl našinci dobře známí excentrik Kanga, to ale byla zcela jiná písnička. Již v sedmé minutě se totiž prosadil Ben Nabouhane. Liberec byl poté jako na kolotoči a jen díky skvělému Nguyenovi třímal naději na další cenný úspěch. Ovšem jen do 22. minuty, kdy se opět prosadil Ben Nabouhane. Poté se ke slovu dostal i Slovan, který z toho taky těžil díky kombinaci dnes v základu nastoupícího dua Sadílek - Matoušek. Právě díky Matouškovi se šlo do kabin s celkem solidní vidinou a výsledkem 1:2.

Naděje žila pouhých pět minut, kdy se po dalším chaosu v obraně hostů prosadil Milan Gajic. Po další akci agilního dua Sadílek - Matoušek pohrdal přímákem Mara a Crvená Hvězda počtvrté trestala. Katai využil prostor ve středu pole a trestal. Kalich hořkosti v 70. minutě dolil po centru skvělého Nabouhane hlavou Falcinelli. Slovan bojoval, ale doplatil na naivitu a soupeřovu ničivou ofenzivu.

Crvena zvezda Bělehrad - Slovan Liberec 5:1 (2:1)

Branky: 7. a 22. El Fardou Ben, 50. Gajič, 67. Katai, 69. Falcinelli - 41. Matoušek. Rozhodčí: Verissimo - Campos, Martins (všichni Portug.). ŽK: Borjan, Sanogo (oba Bělehrad). Bez diváků.

Crvena zvezda: Borjan - Gajič, Milunovič, Degenek, Rodič (75. Gobeljič) - Nikolič, Sanogo - El Fardou Ben (83. Petrovič), Ivanič (83. Gavrič), Katai (88. Vukanovič) - Falcinelli (88. Pankov). Trenér: Miloševič.

Liberec: Nguyen - Koscelník, Chaluš, Tijani, Mikula - Matoušek (75. Beran), Hromada (86. Šulc), Mara (90. Barac), Sadílek, Mosquera (90. Fukala) - Hilál (75. Rabušic). Trenér: Hoftych.

Plný počet bodů vystřelil Slavii Olayinka

Jako by se úplně otočila karta. Nutnou dávku smůly z Izraele nahradila velká porce pražského štěstí. Už ve čtvrté minutě zaváhal Kolář, který nabídl tutovku smolaři zápasu Bellarabimu. Ten s naloženou opovrhl. Ještě více se Bellarabi zapsal do dějin zápasu skluzem na Provoda, za který šel možná trochu překvapivě ven. Hosté byli v deseti. Do konce druhého poločasu se však stav neměnil.

Po hodině hry Trpišovský sáhl ke změně a nasadil Stanciua s Olayinkou a začaly se dít věci. Olayinka po čtyřech minutách na hřišti vybojoval na Hradeckém penaltu. Stanciu ovšem s penaltou a následnou dorážkou naložil prachbídně a nechal brankáře Leverkusenu dvojnásobně vyniknout. Čas se krátil a slávisté mířili za dalším tuzemským fiaskem. V 80. minutě naštěstí ze vduchu udeřil nejlepší hráč zápasu Olayinka. A ještě v závěru selhal na druhé straně Amiri, tak si Slavia tři velmi cenné body uhlídala.

Slavia Praha - Bayer Leverkusen 1:0 (0:0)

Branka: 80. Olayinka. Rozhodčí: Collum - Connor, Ross (všichni Skot.). ŽK: Provod, Olayinka, Musa, Ševčík, Kolář (všichni Slavia). ČK: 22. Bellarabi (Leverkusen). Bez diváků.

Slavia: Kolář - Masopust, Kúdela, Zima, Bořil - Holeš (61. Stanciu) - Malinský (71. Sima), Ševčík, Provod (76. Traoré), Oscar (61. Olayinka) - Lingr (46. Musa). Trenér: Trpišovský.

Leverkusen: Hradecky - Jedvaj, Tah, Dragovič, Wendell - Baumgartlinger, Demirbay - Bellarabi, Wirtz (67. Amiri), Diaby - Alario (46. Bailey). Trenér: Bosz.

DALŠÍ VÝSLEDKY:

Molde - Rapid Vídeň 1:0 (0:0)
Branka: 65. Omoijuanfo.

Arsenal - Dundalk 3:0 (2:0)
Branky: 42. Nketiah, 44. Willock, 46. Pépé.

Nice - Beer Ševa 1:0 (1:0)
Branka: 23. Gouiri.

Glasgow Rangers - Lech Poznaň 1:0 (0:0)
Branka: 68. Morelos.

Benfica Lisabon - Standard Lutych 3:0 (0:0)
Branky: 49. z pen. a 76. Pizzi, 66 Waldschmidt z pen.

Granada - PAOK Soluň 0:0

Omonia Nikósie - PSV Eindhoven 1:2 (1:1)
Branky: 29. Gómez - 40. a 90.+2 Malen.

San Sebastian - Neapol 0:1 (0:0)
Branka: 56. Politano. ČK: 90.+3 Osimhen (Neapol).

Alkmaar - Rijeka 4:1 (2:0)
Branky: 20. a 60. Gudmundsson, 6. Koopmeiners z pen., 51. Karlsson - 72. Kulenovič.

Luhansk - Braga 1:2 (0:2)
Branky: 90.+6 Ivanisenia - 4. Paulinho, 11. Gaitán.

AEK Atény - Leicester 1:2 (0:2)
Branky: 49. Tankovic - 18. Vardy z pen., 39. Choudhury.

Lille - Celtic Glasgow 2:2 (0:2)
Branky: 67. Celik, 75. Ikoné - 28. a 33. Elyounoussi.

Karabach - Villarreal 1:3 (0:0)
Branky: 78. Owusu - 85. a 90.+6 z pen. Alcácer, 80. Pino.

Sivasspor - Maccabi Tel Aviv 1:2 (0:0)
Branky: 55. Kayode - 69. Biton z pen., 74. D. Peretz. ČK: 67. Camara (Sivasspor).

LASK Linec - Ludogorec Razgrad 4:3 (3:1)
Branky: 2. a 56. Balič, 12. Gruber, 35. Raguz - 15., 67. a 74. z pen. Manu. ČK: 73. Grgic (Linec).

Antverpy - Tottenham 1:0 (1:0)
Branka: 29. Refaelov.

CSKA Moskva - Dinamo Záhřeb 0:0

Feyenoord Rotterdam - Wolfsberg 1:4 (0:2)
Branky: 54. Berghuis - 4. z pen., 13. z pen. a 60. Liendl, 66. Joveljič z pen.

Gent - Hoffenheim 1:4 (0:1)
Branky: 90.+3 Kleindienst - 36. Belfodil z pen., 52. Grillitsch, 73. Gačinovič, 90.+4 Baumgartner.