Silnější než Skotové, Izraelci a Slováci je pro Čechy v LN covid. A proč Prymula zakazuje fotbalistům pracovat?

Troufnu si tvrdit, že mnohem silnějším soupeřem Čechů než Skotové, Izraelci a Slováci je ve druhé divizi Ligy národů (LN) zákeřný covid-19. Nebýt jeho, měl by Šilhavého tým našlápnuto k vítězství ve skupině a postupu mezi šestnáctičlennou elitu s mistry světa Francouzi, evropskými šampiony Portugalci, Belgičany, či Angličany už nyní, po polovině programu. Tedy po třech kolech. Teď jsou čeští fotbalisté druzí o bod za Skotskem, s kterým musejí ve středu v Glasgow bodovat, aby si nadále udrželi reálnější postupovou šanci.

Silnější než Skotové, Izraelci a Slováci je pro Čechy v LN covid. A proč Prymula zakazuje fotbalistům pracovat?

 

Když znovu oslabení Češi zvítězí, půjdou o dva body do čela a budou mít před domácími listopadovými duely s Izraelem (15. listopadu) a Slovenskem (18. listopadu) vše ve svých rukou. Pokud remizují, budou mít nadále o bod méně, mohou však doufat, že Skotové v listopadu na Slovensku či pak v Izraeli alespoň jednou nevyhrají. Jestliže Česko v Glasgow prohraje, musí při čtyřbodové ztrátě a horší vzájemné bilanci se Skotskem doufat, že Šilhavého svěřenci v listopadu vše vyhrají a Skotové na cizí půdě jednou prohrají (asi na Slovensku) a jednou remizují (na závěr v Izraeli). Škoda, že náhradní Holoubkův tým v Olomouci (1:2) v září nevybojoval alespoň zasloužený bodík….

Baráž o EURO větší motivací než Liga národů

Česká skupina B2 je ještě navíc velmi poznamenaná tím, že všichni tři soupeři měli za hlavní prioritu nikoli zápasy Ligy národů, nýbrž z března na podzim odloženou baráž o účast na EURO 2020, resp. 2021. Zatímco Izraelci před nedělním soubojem s Českem (1:2) už minulý čtvrtek právě ve Skotsku po remíze 0:0 a neúspěšném penaltovém rozstřelu z bojů o evropský šampionát vypadli, Skotové, stejně jako Slováci, kteří po rovněž bezbrankové plichtě a penaltách zdolali v Bratislavě Irsko, v něm v listopadu pokračují.

Ještě před závěrečnými duely Ligy národů hraje ve čtvrtek 12. listopadu Skotsko v Srbsku a Slovensko v Severním Irsku finále baráže o ME. Takže následná utkání Ligy národů pro ně nemívají takový význam, třeba už nyní v neděli nastoupili Slováci ve Skotsku (0:1) s úplně jiným mužstvem než předtím v semifinále baráže o EURO. Na druhou stranu, situace je nyní tak rozdělená, že Skotové bojují s Čechy o jediné postupové místo a Slováci s Izraelci o záchranui v druhé divizi LN. 

Slovensko mělo spadnout do třetí divize Ligy národů už po prvním ročníku, kdy skončilo za vítěznou Ukrajinou a druhým Českem v tříčlenné skupině poslední, nicméně ho nakonec zachránila skutečnost, že první i druhá divize byly pro druhý ročník LN rozšířeny z dvanácti celků na šestnáct (po čtyřech čtyřčlenných skupinách). 

Mimochodem Liga národů je se svými postupy a sestupy a vlivem na kvalifikace ME či MS nejlepším současným projektem UEFA. Mnohem lepším a dynamičtějším než přežitá struktura Ligy mistrů se spoustou zbytečných utkání a předem většinově jistými postupujícími.

Tým místo Šilhavého vede Chytrý 

Před každým ze tří dosavadních českých zápasů byl největším soupeřem Čechů covid. 

Před duelem na Slovensku (3:1) nemohli kvůli karanténě hrát nejlepší hráči Schick se Součkem, k olomouckému střetnutí se Skotskem (1:2) pak nastoupil celý záložní ligový výběr s náhradním trenérem Davidem Holoubkem. Před utkáním v Izraeli (2:1) kromě zraněných Schicka, Krmenčíka a Jankta vypadli kvůli jednomu výskytu koronaviru všichni Plzeňané Kopic, Kalvach a Ondrášek, pak pětice Barák, Hložek, Dočkal, Novák (neprokazatelný test) a náhradní gólman Nguyen (ten se nevešel do malého letadla z Kypru do Izraele pro znovu testovaný zbytek výpravy). A před cestou do Skotska kromě Baráka, Dočkala a Hložka vypadli i Holeš a hlavní trenér Jaroslav Šilhavý (stejné teď před duelem s Izraelem potkalo i českého trenéra Slováků Pavla Hapala).

Takže ve čtvrtém utkání LN povede Čechy už třetí kouč, tentokrát Šilhavého asistent Jiří Chytrý.

Cenná výra v duelu nejhorších covidových zemí na světě

Výhra nad Izraelem v Haifě, v utkání dvou nejhorších současných covidových zemí na světě (nepočítáme-li tedy maličkou Andorru), se za dané situace velmi cení.  Protivník totiž prokázal až nečekanou technickou vyspělost a kombinační schopnost a dlouhé minuty, hlavně ve druhé půli, Čechy i přehrával.  Ostatně nyní na podzim Izraelci remizovali se Slováky (1:1) a dvakrát ve Skotsku (1:1 v LN a 0:0 v baráží o EURO). V kvalifikaci ME 2020 zase třeba doma zdolali 4:2 Rakousko.  

Jsme nesmírně rádi, že se nám podařilo zvítězit na těžké půdě, soupeř byl vynikající. Podařilo se nám dobře vstoupit do zápasu, hráli jsme hodně aktivně. Měli jsme šance, které jsme neproměnili. Paradoxně nám pomohl soupeř a dostali jsme se do vedení. Pak byl aktivnější soupeř, byl silný na míči. Přestáli jsme první poločas. Když se soupeř nadechoval k obratu, tak se nám podařilo vstřelit druhý gól, to nám hodně pomohlo. V závěru jsme přečkali velké šance soupeře a jsme šťastní, že si vezeme tři body,“ řekl trenér Jaroslav Šilhavý po utkání v Izraeli, když ještě nevěděl, že do Skotska kvůli pozitivnímu testu nepoletí. „Samozřejmě to bylo těžké, protože jsme museli sestavu přestavovat a dělat změny. Hlavně Lukáš Provod ale odehrál výborný zápas a poradil si jak na straně hřiště, tak poté v útoku a byl to náš nejlepší hráč,“ dodal Šlhavý.

Uvidíme, jak to tedy dopadne ve Skotsku, naštěstí záložní Holoubkův tým, který se paralelně připravoval doma, nebyl tentokrát zapotřebí.

Mohou v pracovním táboře pracovat i profifotbalisté?

Když už je řeč o přípravě, hodně bude při listopadovém vrcholu Ligy národů záležet na tom, jak se budou moci připravovat češti fotbalisté, zejména ti, kteří působí v české lize. A v jaké tedy budou formě. Liga je nyní na dva týdny kvůli pandemii přerušena a podle všeho to může být minimálně ještě o týden déle.

Připravovat se a hrát zápasy říjnové Evropské ligy mohou hráči Slavie, Sparty a Liberce. Ale co ti ostatní? Poslední chaotická zpráva z pondělka na úterý mluvila o tom, že i pro sportovce a fotbalisty má platit venkovní omezení počtu lidí na pouhých šest.  Sportovci totiž (zatím?) chybí mezi výjimkami, o kterých se na pondělní pozdně večerní tiskové konferenci zmínil ministr zdravotnictví Roman Prymula.

To mi vskutku hlava nebere, zvlášť když ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček mluví o režimu ve stylu „do práce a po práci jen domů“. Pomiňme, že tohle „opatření“ dělá minimálně na dva a půl týdne z Česka jeden velký pracovní tábor, ovšem, proč je práce zakazována profesionálním sportovcům, to nechápu. A to i fotbalistům připravujícím se venku na čerstvém vzduchu… To už vůbec nevím. Vláda, tedy hlavně ministerstvo zdravotnictví, chaoticky a nesystémově míchá sportovní a fotbalový byznys s volnočasovými aktivitami, strká do jednoho pytle amatérské sportovce a „hobíky“ s těžce pracujícími profesionálními sportovci. Mezi nimi je přitom rozdíl asi jako mezi kazajkou a svěrací kazajkou.

Ano, divadla, kina, koncerty potřebují ke své činnosti diváky, restaurace, bary, akvaparky, fitness centra, zoologické zahrady, galérie a muzea potřebují hosty, školy žáky a studenty. Koho ale potřebují ke své přípravě venku profesionální fotbalisté? Nikoho! 

Pokud mohou chodit do práce horníci, stavebníci, dělníci v automobilkách a dalších továrnách, kteří makají v potu tváře natěsnaní na sebe v mnohem horších podmínkách, proč by nemohli trénovat venku pod širým nebem pravidelně týden co týden dobrovolně testovaní (a řádně vytrasovaní) profifotbalisté? Mimochodem opakuji, že začátkem léta se nákaza Českem začala šířit z karvinských státních dolů OKD, které vláda šest týdnů držela navzdory protestům opozice a odborářů v provozu. A to přesto, že v soudním polském Slezsku už byly doly uzavřeny a polští horníci přecházeli za prací právě do Česka. Ostatně tato situace vedla i k nákaze ve fotbalových klubech v Třinci, Karviné a Opavě a způsobila nedohrání ligové skupiny o záchranu a následné baráže.

Tottenham - West Ham, Everton - Liverpool, City - Arsenal, Inter - AC Milán, Feyenoord - Sparta, Celtic - Rangers!