Skomina jako Collina: Rozhodl podle pravidel. Slavia si za vyřazení z LM může sama. Hádá se i Vondra s Kalouskem

Už je to tady zase. O tom, že Slavia kvůli dánské prohře v odvetě play off Ligy mistrů 1:4 s Midtjyllandem nepostoupiia potřetí v historii (a podruhé za sebou) do základní skupiny Champions League, mohou podle mínění rozhořčené většiny české veřejnosti i hráčů červenobílých rozhodčí. Zkušený slovinský sudí Skomina, potažmo jeho VAR Ital Irrati. Protože za postupového stavu 1:1 těsně před koncem nechali opakovat penaltu kvůli malému přešlapu slávistického brankáře Koláře, což se prý nedělá.

Skomina jako Collina: Rozhodl podle pravidel. Slavia si za vyřazení z LM může sama. Hádá se i Vondra s Kalouskem

Skomina se podle nich zachoval jako na EURO 2000 v Amsterdamu italský sudí Collina, který v závěru duelu Česka s domácím Nizozemskem (0:1) nařídil přísnou penaltu poté, co Jiří Němec zatahal za dres Rolanda de Boera. Kvůli Skominovi, resp. údajně „šovinistickým“ Slovincům, se na Twitteru o středeční noci pohádali i představitelé ODS a TOP 09 Alexandr Vondra a Miroslav Kalousek. Slávistický národ mě asi prokleje, ale tvrdím, že sudí v Dánsku postupovali přesně podle pravidel, byť špatných a zastaralých, a že za vyřazení z LM a „sestup“ do základní skupiny Evropské ligy, kde Slavii mimochodem bude líp než v supertěžké konkurenci Champions League, si mohou červenobílí sami kvůli velkým chybám (brankář Kolář za stavu 1:0, Traoré za stavu 1:1, trenér Trpišovský kvůli příliš pasivní taktice a nepovedenému střídání).  

Vondra i Bosák: „Svině a zločinci

Bývalý ministr zahraničních věci Alexandr Vondra na Twitteru dokonce ve velkému rozhořčení napsal: „Slavie je mi dneska upřímně líto. Zaříznul ji slovinský rozhodčí. Vždycky jsem říkal, že Slovinci dokážou být oportunistický svině. Viz například chování k turistům tranzitujicim do Chorvatska. Dneska se to zas potvrdilo...“  To byla silná káva i na otrlého předsedu poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska, který na to hned zareagoval slovy: „Docela se ohrazuji. Žádný národ si nezaslouží takhle sprosté a paušalizující odsouzení. Jsem docela v šoku, že tohle dokáže vyslovit bývalý Havlův poradce, ministr zahraničí a ministr obrany.“

Navíc o klíčové penaltě nerozhodl (podle Vondry „šovinistický“) Slovinec Skomina, který se na tzv. technická rozhodnutí (ofsajdová či branková lajna) nemusí chodit dívat na video, ale italský VAR Irrati. Nevím, co u středečního zápasu u televize popíjel exministr Alexandr Vondra, jehož jsem si za jeho postoje dosud velmi vážil, ale věřím, že nyní nezačne tvrdit něco o „italských fašistech“.  

Strhnout se na Twitteru nechal i jindy velmi objektivní komentátor České televize Jaromír Bosák: „Vždy se snažím na zápasy českých mužstev koukat ‚nečeskýma‘ očima. Ale to, co předvedl Skomina, to bylo něco, za co by se ve středověku zavíralo do klády a v zimě koupalo v koši ve Vltavě. Ano, chyby Koláře a Traorého byly primární, ale italští muži od VAR i Skomina jsou zločinci.“

Nenadávejme na sudí, ale na špatná pravidla

Ctihodní pánové a dámy, klid a rozvahu do hrsti. Za středeční verdikty v Dánsku nemůže VAR, ale konzervativní a zastaralá fotbalová pravidla, která jsou nejhorší ze všech kolektivních sportů. VAR to jenom neúprosně odhaluje. 

Penalta, jež byla do pravidel zanesena až po mnoha letech jejich existence, se nechtěně proti svému původnímu účelu (boji proti hrubé hře před brankou) stala „trestem smrti“. A měla by se nařizovat jen za zmaření vyložené šance jako ve všech ostatních kolektivních sportech, a ne za nějakou Holešovu neúmyslnou ruku/neruku v „nešancové“ situaci. 

Ale z toho nelze vinit sudí, i Kolář holt potom stál v momentě kopu před lajnou, což je vidět na záznamu. Ano, jako valná většina gólmanů na světě. A VAR to zkrátka jen odhalí. Pokud tvrdíme, že jinak se pokutový kop chytit nedá, tak opět změňme pravidla tak, aby třeba brankář mohl při penaltě vybíhat ještě před kopem třeba až na malé vápno.

Jistě, kdyby byl VAR přítomen už v roce 2002 při finále ME do 21 let ve Švýcarsko Česko-Francie, kde při závěrečném penaltovém rozstřelu po výsledku 0:0 exceloval Petr Čech, možná by se „lvíčata“ nestala evropskými šampiony, protože by VAR Čecha nejspíš asi také opakovaně „vychytal“ při přešlapech.

Ano, kdyby se VAR v play off Ligy mistrů, které je už považováno za součást Champions League a nikoli kvalifikaci, nepoužíval třeba jako v kvalifikačních duelech Evropské ligy nebo v zápasech Ligy národů, těšila by se patrně nyní Slavia na podvečerní los základních skupin LM.  Pokud by tedy neinkasovala při závěrečném dánském tlaku, jež se postupem času stupňoval. A pak vyvrcholil po totálním slávistickém kolapsu hned třemi rychlými brankami v Kolářově síti, což nakonec vypadá jako debakl v podobě výsledku 1:4...

Kdyby jsou ale chyby.  Jsem rád, že si chladnou hlavu v záplavě ukřivděných komentářů na sociálních sítích a na internetu ponechali alespoň někteří fotbaloví příznivci. Jako třeba Zdeněk Langer v diskusi na serveru idnes.cz:

O opakování penalty nemá cenu diskutovat. Zkrátka VAR upozornil, že šel Kolář před lajnu, a bylo to pravda. Záleží na rozhodčím, jestli to nechá opakovat. U nás v lize se to neděje, ačkoliv brankáři nezůstávají na lajně. Jinak slávistům příliš nepomohl náhodný gól v úvodu zápasu, protože začali hrát údržbu a mysleli si, že to ubrání. Midtjylland hrál strašně, ale Slavia ho příšernou taktikou pustila do tlaku a bylo jen otázkou času, kdy to tam spadne. Ta taktika byla hrozná, ta jde za Trpišovským. Zbytečná prohra.“

Podobného názoru je ve stejné diskusi i fanoušek Vojtěch Gross:

Nadává se tady na rozhodčího kvůli té penaltě, ale tohle přece není chyba rozhodčího. Podle pravidel si to opakování penalty v klidu obhájí. Že se to často toleruje a sudí to pokročení gólmanům tolerují, je věc druhá. Ale to je chyba fotbalu, že má tak nesmyslně nastavená pravidla, která pak nikdo nekontroluje. To samé se samotným nařízením té penalty. Kolik takových diskusí o ruce ve vápně už bylo? Proč to pravidlo nebylo už dávno zjednodušeno? Proč se nekopou penalty pouze za úmyslné hraní rukou anebo za zmaření jasné gólové příležitosti? Dokud se tohle nezmění, bude k podobným situacím docházet stále. A ke změně evidentně není vůle...“

 

Slavia si k prohře „pomohla“ sama

Podepisuji v plném rozsahu. Vadí mi i jistá uplakanost a ublíženost. Všiml si jí třeba i David Mrkvica, který v diskusi na idnes.cz uvedl:

Ti hoši (exslávista Daniel Pudil a trenér Jiří Plíšek – pozn. aut.) v televizním studiu mě fakt baví. Typický po česku. Sice Kolář opustil čáru, ale jen o trochu. Sice byl borec v ofsajdu, ale centimetrovém. To je, jako kdyby se řeklo, že sprintér vyběhl sice dřív, ale jen o setinku. Pravidla jsou jenom jedna. A svádět to na sudího, když si to slávisté podělali sami, je nesmysl.“

A jsou tu i další podobné hlasy. Petr Sinkule: „Naprosto přesně odpískáno. Co se týče penalty, úplně stejně ji opakoval nedávno Crystal Palace proti Manchesteru United (tam přešlápl gólman MU David de Gea – pozn. aut.)

Sebereflexe po zápase chyběla

Co mi však vadí, je slávistické hledání chyby u druhého, které týmu může uškodit i do budoucna. Žádná sebereflexe, žádné zpytování vlastních chyb. Vše ve stylu: „My jsme byli výborní, to jen sudí nás srazil do kolen.“

A co promarněný první zápas v Edenu bez jediné šance? Loňská Slavia se Součkem, v jehož osobě odešli hned tři hráči v jednom (neúnavný motor, střelec důležitých gólů i nouzový penaltový exekutor a po odchodu Deliho a Ngadeua i třetí výpomocný stoper/hlavičkář) by Dány doma udolala.

Co osudová chyba sebevědomého gólmana Koláře za stavu 1:0 pro Slavii, který si křikl „mám“ a pak neměl, protože jej vysoký Kaba přehlavičkoval? Místo, aby se slávistický brankář za svůj kiks, který pak bagatelizoval i trenér Trpišovský, spoluhráčům omluvil, vidí vinu pouze a jen „v prasečině líného prasorozhodčího, který se po chycené penaltě nejde ani podívat na záznam.“ 

„Navíc rozhodčí Koláře před první penaltu jasně upozornil, kde má stát a ten mu to arogantně odkýval,“ napsal Jiří Latoň na serveru idnes.cz.

Co by asi tak Skomina na tom záznamu viděl? Nejspíš to, co jeho kolega VAR Irrati, totiž že gólman Slavie, byť lehce, přešlápl. Ondřeje Koláře jsem dříve kritizoval, že ještě nedorostl kvalit tohoto klubu a že často chybuje. Pak jsem uznal, jak veliký pokrok za krátký čas udělal a že se stal oporou týmu. Třeba v prvním duelu s Midtjyllandem v Edenu Slavii zachránil dvěma skvělými zákroky od porážky. Ovšem v Dánsku to svou chybou zase pokazil. Ano, Kolář je výborný gólman, ale jeho fanoušci stále nemají jistotu, zda z přemíry sebevědomí nevyrobí nějakou „minelu“ jako nyní v Herningu nebo třeba minulý rok v Evropské lize v Genku, kde soupeři doslova „nabil“ na první gól zápasu. 

Pravý bek Vladimír Coufal sice prohlásil, že raději nebude nic říkat proti UEFA, ovšem potom v narážce na vedení dánského klubu a na známý americký film s Bradem Pittem z prostředí baseballu utrousil mnohoznačnou poznámku: „Už vím, proč je tady všude ten Moneyball“.  Nabízí se jedna otázka: „A co ten centr neobsazeného hráče před prvním dánským gólem, z které, resp. čí strany šel?“ 

A mohli bychom pokračovat, i expert ve studiu slávista Jiří Plíšek si všiml, že Slavia vždy ve druhé části poločasů začala ztrácet půdu pod nohama a že po hodině hry nestíhala soupeře obsazovat, že systém 4-4-2 najednou nebyl tak účinný a že po hodině hry bylo otázkou času, kdy ten vyrovnávací gól padne. 

Co špatný předpenaltový odkop náhradníka Traorého, který vystřídal tentokrát nevýrazného Stancia? Místo pryč od brány letěl balon nebezpečně do slávistického vápna, kde spadl na ruku překvapeného a nepřipraveného Holeše. Nejspíš proto, že slávistický hráč z Pobřeží slonoviny použil opačnou nohu, než měl.

„Pokud byl Bořil spokojen, je něco špatně“

„Hráli jsme výborně, moc se nám to líbilo. A pak si dovolí sudí takovou věc. Klobouček,“ pravil slávistický kapitán Jan Bořil. Opravdu, kapitáne, a co ty vaše tři nedobře vyřešené velmi nadějné útočné akce (jedna v první půli – nešikovná klička v rozhodujícím momentě, druhá na začátku druhého poločasu – nepřesná střela z výborné pozice a pak nevydařená přihrávka před bránu z nebezpečného brejku)? 

Jak napsal Jiří Brázda v diskusi na idnes.cz: „Tak jestli byl Bořil spokojen a moc se jim ten výkon líbil, tak je něco špatně.“

Dánský kouč na rozdíl od Trpišovského vystřídal výborně

A trenéři? Ten dánský, Brian Priske, po hodině hry skvěle vystřídal, pustil na trávník dva nové hráče - a hlavně Dreyer dánský celek dokonale rozhýbal, navíc přidal i jeden gól. Jindřich Trpišovský naopak poslal do hry Traoéreho, jenž za stavu 1:1 svým chybným odkopem způsobil penaltu. A pak i útočníka Kuchtu, který se mohl za stavu 1:2 dostat do velmi nadějné šance, jenže poté, co jej soupeř přidržel za dres, ochotně a příliš okatě spadl… Ano, přísný VAR mohl upozornit sudího na penaltový faul. Ovšem, když to neudělal už v první půli po Coufalové nešikovné strkačce ve vlastní šestnátce, neučinil tak ani těsně před koncem na druhé straně.  

I trenér Trpišovský si stěžoval na sudího, před Kabovým vyrovnávacím gólem totiž viděl ofsajd. Třeba ano, všichni chybujeme, třeba příliš pasivní taktikou za stavu 1:0. Dnes dokonale prokaučováno. Dát gól a zalézt? To tak možná v naší lize. A střídání naprosto nesmyslné, korunované Kuchtou,“ konstatoval v diskusi na idnes.cz fotbalový příznivce Jiří Fogel.

Je třeba zkrotit asistenta

Hlavní slávistický kouč je navíc zodpovědný i za opakovaně nevhodné chování svého asistenta Zdeňka Houšteckého, který na tribuně nesmyslným pokřikováním na sudího kvůli bezvýznamné situaci na hřišti za stavu 1:0 dostal další žlutou kartou. Sudí odpustil Slavii penaltu už na začátku zápasu po naskočení Vladimíra Coufala do hlavičkujícího útočníka, trpělivost mu došla po povykování sprostot pana Houšteckého,“ všiml si i čtenář idnes.cz Michal Hroch. 

Souhlasím i se slovy dalšího kritika z řad fanoušků Václava Zajíčka, že současná Slavia má docela daleko k Součkově Slavii, jež loni v březnu přešla přes Sevillu. V LM by opravdu mohla být otloukánkem a ne týmem jako minule, který dokázal sehrát vyrovnané zápasy i s Barcelonou či s Interem Milán. Nicméně ani Midtjylland není žádná extra třída a Slavia mohla a asi i měla tenhle dvojzápas zvládnout.

Ano, o Ligu mistrů se připravila sama hrubými chybami, nikoli kvůli rozhodčím. 

Některé příznivce jiných klubů to i potěšilo. „Tedy, že by mě nějak významně mrzelo, že se právě čínské státní firmě snížily výnosy z její investice do SKS...“ píchl do vosího hnízda na Twitteru třeba Martin Buben.

Evropská liga je pro Ćesko dobrá

„Alespoň, že máme tu Evropskou ligu, ovšem jsme zklamaní, toužili jsme opět po Lize mistrů,“ řekl slávistický kapitán Jan Bořil. Pro opravdové příznivce českého fotbalu, kteří nemají klubové klapky na očích, jedna dobrá zpráva. V Evropské lize může Slavia udělat pro národní koeficient UEFA víc než v Lize mistrů, kde i loni navzdory svým skvělým výkonům získala pouhé dva bodíky za remízy v Miláně a v Barceloně, když v Dortmundu a třikrát doma, byť statečně, prohrála.  

Šéfkomentátor serveru Seznam Zprávy Luděk Mádl již před odvetou v Dánsku mj. napsal: „Při masivních nákladech na provoz je pro Slavii opravdu velmi důležité, jestli se bude moci těšit na 15,25 milionu eur, tedy 413 milionů korun jako startovné v Lize mistrů, nebo se bude muset v případně neúspěchu v Dánsku spokojit s ‚bolestným‘, jež UEFA vyplácí poraženým v play off Ligy mistrů a se startovným za Evropskou ligu, což je dohromady 8,92 milionu eur (240 milionů korun).“

Jenže Slavia ještě dostane 162 milionů korun za čerstvý přestup Vladimíra Coufala do West Hamu United, což je také zásluha povedeného působení Tomáše Součka v tomto klubu. S příspěvkem ve výši 240 milionů korun to dělá celkem 402 milionů, což už se těm vytouženým 413 milionům z LM blíží.

Jistě, pro majitele, tedy zástupce státní firmy z Číny, by byla účast jejich klubu v Lize mistrů i vysoce prestižní záležitostí, která by třeba trochu zmírnila jejich nevoli kvůli tolik diskutované cestě předsedy českého Senátu na Tchaj-wan.  Ovšem proud nejspíš na podzim v Edenu opravdu nevypnou. 

A je dobře, že se slávistický boss Jaroslav Tvrdík po předloňských zkušenostech se svými ostrými a pokutovanými tweety po skutečné křivdě a vyřazení z LM v Kyjevě, zachoval na nanejvýš sportovně. 

Příkladný tweet napsal i bývalý populární vůdce slávistického kotle a dnešní moderátor zápasů v Edenu Lukáš „Strašák“ Vala: „Naučili jsme se vyhrávat, slavit. Musíme kousnout i porážku s křivdou, nebo bez.  Prohráli jsme, ale jedeme dál s hlavou vzhůru. Těším se na ligu a třeba na skvělou jízdu Evropskou ligou.“ 

Takhle by asi měli ke středečnímu večeru v Herningu přistoupit i ostatní slávističtí fanoušci a hlavně hráči včetně trenérů a členů realizačního týmu.

Alespoň se popereme v Evropské lize a doufám, že dojdeme až do finále, uvedl Bořil

Kolář: Zajímalo by mě, jestli by tohle sudí nařídil, pokud by tu hrál nějaký evropský velkoklub

Trpišovský nutně potřebuje posily: Snad už nikdo neodejde a přijde jeden hráč, který bude atakovat základ