Průšvihu naproti. Lajdáctví vedení „repre“ zavinilo, že na Slovensko neodjeli Schick se Součkem. A může být hůř!

Pozitivní test na covid-19 u člena širšího realizačního týmu českého národního mužstva (údajně jednoho z masérů) vážně ohrožuje úvodní zápas divize B Ligy národů 2020/2021 na Slovensku (pátek 4. září, 20.45 v Bratislavě bez diváků, vysílá ČT Sport) i následný druhý domácí duel se Skotskem (pondělí 7. září, 20.45, v Olomouci, rovněž bez diváků, ČT Sport). Nejlepší hráči celku Patrik Schick (mířící do Bayeru Leverkusen) a Tomáš Souček (West Ham United) totiž do Bratislavy vůbec neodcestovali. 

Průšvihu naproti. Lajdáctví vedení „repre“ zavinilo, že na Slovensko neodjeli Schick se Součkem. A může být hůř!

Oba jsou v karanténě, oficiálně kvůli blízkému kontaktu s nakaženou osobou. Neměli by hrát ani v pondělí, naopak v případě dalších negativních testů budou moci odcestovat za svými kluby. Jelikož k setkání s nakaženým masérem údajně došlo ještě před testováním reprezentantů, jde podle všeho o velkou chybu organizačního vedení mužstva, včetně manažera celku Libora Sionka.

A doma zůstal i třetí reprezentační brankář a gólman Slavie Ondřej Kolář. Další slávista Lukáš Masopust, o jehož absenci slávistický šéf Jaroslav Tvrdík rovněž původně informoval, nakonec na Slovensko po dohodě odcestoval. Jenže stále ještě hrozí, že český národní tým může opustit všech sedm zbylých slávistů.

Jaroslav Tvrdík o tom po čtvrtečním jednání s předsedou FAČR Martinem Malíkem napsal na svůj Twitter: „Dohoda s vedením FAČR – pátek další mimořádné testy (třetí den po kontaktu), jestliže by byl další nakažený, slávisté se vracejí domů. Do pátku další vnitřní hygienická opatření včetně změny přesunu. Ondra Kolář na žádost klubu uvolněn.“ 

Takže reprezentace na Slovensko necestovala letadlem, jak bylo v plánu, ale pozemní dopravou. A tým pracuje v oddělených skupinách, slávisté mají třeba svou vlastní „grupu“.

Obavy před LM, strach z reakce cizích klubů

Červenobílé totiž koncem září čeká veledůležitý dvojzápas o účast v milionářské Lize mistrů. Ovšem i Viktoria Plzeň chce ve stejnou dobu mermomocí alespoň do Evropské ligy. Sparta do ní sice shodou příznivých okolností coby pohárový vítěz již postoupila, ale i její vedení může být nervózní. Kluby ctí „doma“ přísná hygienická opatření a pak přijdou jejich nejlepší hráči do národního týmu, kde panuje ještě před testy rozvolněnější atmosféra…

Nejen fanoušky (ne)udivuje, že do užšího styku s nakaženým se dostali právě dva nejlepší a nejdražší čeští hráči, právě ti působící v zahraničních klubech, tedy Souček a Schick. Obavy vedení FAČR a národního týmu, že by mohli nákazu z Česka přenést do svých klubů musí být obrovská. 

A není divu, že po nich nejvíce křičí mistrovská Slavia s osmi reprezentanty a s dvojzápasem sezony před sebou.

Sionkova neschopnost?

Jako vždy jsou hodně vypovídající nejúspěšnější ohlasy fanoušků v diskusi na serveru idnes.cz.

„Nerozumím tomu. Přišli do styku s osobou nakaženou, to je jako s tím borcem z realizačního týmu? Jenom oni dva, Souček a Schick, a nikdo jiný?“, ptá se nedůvěřivě Karel Bambula.

„Naprostá Sionkova neschopnost. Podle mých informací se hráči s realizačním týmem nejdřív sešli a až pak proběhlo testování. Takhle se to opravdu nedá dělat,“ zlobí se na idnes.cz Zdeněk Bednář. 

„Spíš bych to viděl u Schicka na cestu do Leverkusenu a u Součka na zákaz z WHU,“ soudí Martin Smreček.

Co to je za organizační amatéry u té reprezentace? Test měl mít hotový každý, kdo se jen přiblížil ke dveřím před srazem,“ kritizuje vedení týmu Petr Müller.

Snad ale nedojde na prognózu, s níž na idnes.cz nejvíc zabodoval fotbalový příznivec Pavel Kafka:

„Slavia stáhne své hráče domů kvůli kvalifikaci LM, Plzeň hraje za tři týdny také o setrvání v pohárech, a tudíž půjde stejnou cestou, protože si nemůže dovolit mít klíčové fotbalisty na čtrnáct dní ze hry. Liberec a Jablonec své hráče do národního týmu nepustí ze stejného důvodu a sparťané by byli za blázny, kdyby tam za té situace své reprezentanty nechávali...“

Je to opravdu nemilá situace, kterou vedení FAČR a národního týmu hrubě podcenilo, přitom mělo na přípravu záležitostí kolem tohoto zářijového dvojzápasu několik měsíců času. 

Zápasy Ligy národů jsou důležité, nejde jen o přáteláky

Na rozdíl od některých kritiků si ale nemyslím, že zápasy Ligy národů (LN) jsou bezvýznamnými přáteláky, v nichž o nic nejde. Naopak se už při prvním ročníku (vyhrálo ho loni Ronaldovo Portugalsko stejně jako předtím EURO 2016) potvrdilo, že jde o vynikající projekt UEFA s přitažlivým herním modelem čtyř divizí, v nichž se postupuje a sestupuje, v nichž stále o něco jde a který na rozdíl od kvalifikace MS či ME přináší mnohem více zajímavých duelů s atraktivními a vyrovnanými soupeři. Navíc je Liga národů navázána i na tyto kvalifikace a má vliv i na nasazování při losu šampionátů. 

Tento projekt LN je podle mého názoru mimochodem atraktivnější, zajímavější a modernější než už přežitý model Ligy mistrů a Evropské ligy s mnoha zbytečnými utkáními jen do počtu. 

I proto ale mělo za dané napjaté epidemiologické situace vedení českého fotbalu a reprezentace udělat vše pro to, aby se zářijové zápasy českého národního týmu uskutečnily pokud možno bez větších potíží. Tímhle lajdáckým postupem však šli zodpovědní lidé průšvihu přímo naproti.

P. S.: Česká reprezentace se ve svém prohlášení důrazně ohrazuje proti nařčení, že během probíhajícího srazu porušila jakékoliv nařízení nebo cokoliv podcenila. Národní tým striktně dodržuje pravidla UEFA, která navíc v několika bodech sám zpřísnil tak, aby riziko nákazy minimalizoval.