Virus nevirus, liga se hraje. Klobouk dolů před tím, co vyjednala LFA na vládě. A Slavia i Sparta toho využívají

„Kdyby platil starý model ‚jeden test = cely tým do karantény na čtrnáct dni‘, nemohly by v 1. kole nového ročníku fotbalové ligy kvůli výskytu koronaviru hrát: Slavia, Plzeň, Olomouc, Bohemka, České Budějovice, Baník Ostrava ani Mladá Boleslav. Přitom všichni hrají. Jak se na LFA nadává, tak za to, co domluvila ve Strakovce, fakt klobouk dolů,“ napsal těsně před startem sezony 2020/2021 na Facebooku reportér Seznamu Zprávy Luděk Mádl a měl svatou pravdu. Víc než předzápasové prognózy veřejnost zajímalo, zda se bude hrát a koronovirová bilance, v ohrožení bylo sedm týmů a více než polovina utkání – pět z devíti. Nakonec se všechna zdárně odehrála. A to je moc dobře.

Virus nevirus, liga se hraje. Klobouk dolů před tím, co vyjednala LFA na vládě. A Slavia i Sparta toho využívají

Na rozdíl od druhé ligy, kdy byly dva duely ze sedmi (Jihlava-Chrudim a Hradec Králové-Vlašim) kvůli výskytu covidu u hostujícíh týmů odloženy. Ovšem ve FNL se testuje jinak než v nejvyšší soutěži, což bude možná problém.  

Místo Alkmaaru by byla Plzeň v karanténě

Jinak ale, jak dodal Luděk Mádl na Facebooku: Nutno uznat, že nový český systém zjevně směrem k potřebám fotbalu funguje efektivně. Být to postaru, nejela by Viktoria Plzeň ke 2. předkolu Ligy mistrů do Alkmaaru, protože by byla v karanténě.“

O to víc nyní vypadá absurdně, že se kvůli jednomu opavskému náhradníkovi na odchodu nemohla před měsícem dokončit skupina o udržení, a ligový ročník 2019/2020 tak nemá oficiální pořadí a ten nový se musí s osmnácti týmy. Chtělo by se věřit, že disciplinární komise LFA dotáhne tento případ do nějakého konkrétního závěru. 

Osmnáct týmů je moc

Už proto, že hned první kolo naznačilo, že osmnáct týmů je na českou ligu nejspíš moc a bude tu asi řada týmů, které s ní budou mít problémy. A silné celky typu Slavie (suverénní vítězství 6:0 v Českých Budějovicích) či Sparty (4:1 u nováčka v Brně) budou kralovat. Viktoria Plzeň se v otevíracím pátečním utkání s Opavou (3:1) sice v první půli hodně trápila, ale po pauze bylo i ve Štruncových sadech vše jasné.

Silní psi nejspíš zbytku pole utečou hned na začátku

A zdá se, že v jarních šlépějích – možná až evropsky pohárových – půjde i Klusáčkova Bohemka – viz jasná výhra 4:0 nad Mladou Boleslaví. Mimochodem tohle vysoké vítězství by v červenci „klokanům“ stačilo na prvenství ve skupině o 7. až 10. místo a na účast v baráži o EL, v níž byl nakonec úspěšný Slovan Liberec. Ten nyní prohrál poněkud nečekaně 0:1 v Olomouci.

Koronavirus nakonec nevadil…

Vůbec bylo zajímavé, že koronovirem nejvíce postižené kluby patřily v prvním ligovém dějství k těm nejlepším. Bohemka slavila úspěch bez čtyř pozitivně testovaných a čtyř jinak zraněných hráčů. Sigma zase bez trenérského dua (včetně hlavního kouče Radoslava Látala) v karanténě…

Jak už jsem napsal na Facebook, může to nakonec dopadnout tak, že zatímco bezpříznakoví s covidem budou odpočívat,  nakopnutí a ti s necovidovymi virózami budou statečně nastupovat pod prášky a injekcemi. Jak jsem chválil vedení LFA za to, co vyjednalo s vládou, epidemiology a premiérem Andrejem Babišem, tak tohle testování zdravých hráčů před každým zápasem je zase naopak paradoxně trochu vlastní gól fotbalu. Kdyby to samé týden co týden dělali v českých firmách, mohlo by se jim stát něco podobného a byli by ved velkém maléru.

Pomůže fotbal epidemiologům a statistikům?

Jediná skupina, co v Česku od Plzně až po Ostravu nyní chodí dobrovolně na testy, aniž by byli nemocní či „trasovaní“, jsou v současnosti fotbalisté a jejich realizační týmy. A nejde jen o mladé trénované lidi, jsou mezi nimi i trenéři, maséři, vedoucí tymů atd. I ve veku 50 až 60 let. Ze zhruba 500 testů bylo deset nakažených, což jsou dvě procenta, z 99 procent bezpříznakových. Česko má nyní asi 10,7 milionu obyvatel, to by podle toto vzorce znamenalo, že by tu teď mělo být 200 tisíc až čtvrt milionu nakažených bez příznaků. Co kdyby s tímhle číslem začali přední epidemiologové nějak vědecky pracovat?

Ano, vnímám námitky, že fotbalisté jsou specifická skupina, že jsou příliš kontaktní, mladí, trénovaní, že bývají spolu v blízkém kontaktu, že se společně sprchují, že hráli mezinárodní přípravné zápasy v zahraničí, že příliš často chodí do barů typu Techtle mechtle atd.

V blízkém kontaktu jsou však i lidé v továrnách, dolech, v přecpaných českých kempech. A řada z nich také vyjela do zahraničí, kde se rozhodně nijak neomezovala.

V každém případě jsou to zajímavá čísla a fotbal by takto svými poznatky a statistikami mohl pomoci i příslušným expertům, vědcům a lékařům. 

Držme si palce, chce to lidi do ochozů

Uvidíme, jak to bude vypadat za týden před druhým kolem. A držme si, navzdory v Česku narůstajícím číslům, palce, ať se tahle šílená situace časem přece jen uklidní a ať se fotbal (i další sporty) zase začne hrát před pořádným počtem diváků.

Je fajn a téměř zázrak, že se v červenci téměř liga dohrála a že za necelý měsíc znovu začala novou sezonou, že důstojně turnaji „Final 8“ vyvrcholily v Portugalsku a v Německu Liga mistrů a Evropská liga, ale chce to lidi do hledišť a šťávu. A sezonu s vrcholem v podobě EURO 2020, vlastně 2021. Držme si palce!

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK