Pochybnosti! Sportovní arbitráž je zkorumpovaná, tvrdí šéf LaLigy

Když byl počátkem tohoto týdne Manchesteru City zrušen zákaz, jenž na klub uvalila UEFA, začala se vynořovat celá řada otázek.

Pochybnosti! Sportovní arbitráž je zkorumpovaná, tvrdí šéf LaLigy

UEFA se pochopitelně drží svého názoru, že jednala v souladu s pravidly, které přináší systém finanční fair play, ale zbrojit proti nařízení Mezinárodní sportovní arbitráže rozhodně nebude.

Aby toho nebylo málo, na vedení evropského fotbalu nyní bude vyvíjen nátlak, aby svůj „kontroverzní“ režim FFP přehodnotila či úplně zrušila.

Že žádné dokumenty o tom, jak k verdiktu ohledně očištění Manchesteru City došlo, nespatří světlo veřejnosti, to asi víme všichni. Ale lidé se i tak budou ptát: Kde je spravedlnost? Nebo jsou Citizens opravdu nevinní? I když, a to je důležité, UEFA věří, že vinní jsou. 

Podobné pochybnosti vyjádřil v poslední době i sám šéf vrcholné španělské soutěže Javier Tebas. „Musíme přehodnotit, zdali je CAS (sportovní arbitráž) tím pravým orgánem, ke kterému se v případě nesrovnalostí můžeme odvolávat. Švýcarsko je zemí s velkou historií rozhodčího řízení, ale CAS rozhodně nenaplňuje tyto hodnoty.“

Nutno dodat, že Javier Tebas už dlouhá léta bojuje proti klubům, jako jsou Manchester City nebo PSG, neboť do fotbalu lijí tzv. „černé zlato“. Oba celky byly v minulosti už několikrát pokutovány za nedodržování finančních předpisů, a přesto jim jejich nákupy hravě procházely.

A totéž se může co nevidět přihodit i v Newcastlu United, pokud dojde k převzetí šejkem Muhammadem bin Salmánem. Spekuluje se, že by Straky s jeho finanční dotací mohly být do tří let opět v boji o titul. Za 300 milionů liber na jedno letní přestupové období je to určitě možné.