Tvrdíkova manipulace? Manipulují všichni. I sparťanský šéf Čupr. Ví o tom, že i deník Sport musel do karantény?

Ve chvílích, kdy píšu tyto řádky, rozhoduje grémium Ligové fotbalové asociace (LFA) o dohrání dvou českých profesionálních soutěží. Přesto je třeba se ještě vrátit k přestřelce mezi Slavií s jejím bossem Jaroslavem Tvrdíkem na jedné straně a předsedou LFA a místopředsedou Sparty Dušanem Svobodou a sparťanským generálním ředitelem Františkem Čuprem na straně druhé. Ta je totiž pro stav českého ligového fotbalu zásadní. Tvrdík mj. prohlásil, že kdyby dnes ligu vedla Plzeň a Sparta by byla druhá, už by byla nejvyšší soutěž dávno ukončena. Svoboda označil tento výrok za manipulativní, Čupr mluvil o podpásových faulech. Důkladnou analýzou lze však opětovně a celkem snadno dojít k závěru, že účelových manipulací se dopouštějí všichni. 

Tvrdíkova manipulace? Manipulují všichni. I sparťanský šéf Čupr. Ví o tom, že i deník Sport musel do karantény?

„Buďme upřímní, kdyby dnes Plzeň byla první a Sparta druhá, současné vedení LFA (předseda Dušan Svoboda, místopředseda plzeňský ředitel Adolf Šádek – pozn. aut.) by ligu již bez diskuse s kluby dávno ukončilo. Motivem rozhodovacího procesu hrát za každou cenu je přesvědčení Plzně, že může předhonit Slavii a ambice Sparty dostat se na pohárová místa. Nemám jim to dokonce ni za zlé. Jen přitom nesmí pošlapávat pravidla férové soutěže anebo hazardovat se zdravím hráčů. Těším se na ně v Edenu, my chceme vyhrávat hlavně na hřišti,“ prohlásil koncem minulého týdne Jaroslav Tvrdík ve svém rozhovoru pro lidovky.cz.

Zasvěcení vědí, že vskutku nejsem ve fanklubu Jaroslava Tvrdíka ani sportovního ředitele Slavie Jana Nezmara.

Ano, výrok slávistického šéfa o tom, že by vedení LFA, v němž nejvyšší funkce dosud zastávali funkcionáři Sparty a Plzně, ligu dávno ukončilo, manipulativní nesporně je. Tvrzení, že jejich zájmem – vzhledem k současnému postavení v tabulce – je ligu dohrát v plném rozsahu, se ovšem logicky zakládá na pravdě.

Riziko jen v řádu promile?

Na Twitteru hned po publikování rozhovoru s Tvrdíkem někteří fotbaloví fanoušci začali s ironií spekulovat, kdy si v deníku Sport či na serveru isport.cz, které patří sparťanskému majiteli Danielu Křetínskému, objeví rozhořčená reakce Dušana Svobody. Stalo se hned druhý den, byť Svobodovu obdobnou roli, který se omezil na výrok o Tvrdíkově manipulaci, tentokrát obstaral sparťanský sportovní ředitel František Čupr.

„Rozumíme situaci. Pan Tvrdík byl dlouho v politice a ví, jak před volbami komunikovat. Včetně hojného používání různých argumentačních podpásových faulů. Upřímně jsme to od něj i tak trochu čekali. To, že u něj jde čistě o vypočítavost pramenící ne ze strachu z viru, protože ta je v současné situaci iracionální, ale ze strachu z toho, že Slavia ještě přijde o první místo, přestože měla po podzimu tak obrovský bodový náskok. Nehledě na to, že s tím by byly spojené pro klub i nemalé finanční dopady,“ konstatoval ve Sportu Čupr. Dopustil se tak úplně stejně manipulace jako předtím Tvrdík. Ano, je pravda, že ztráta prvního místa by měla pro Slavii nesporné finanční dopady. Ale jak si může být sparťanský ředitel jistý, čeho se slávistický šéf, který na rozdíl od něj do „rodiště“ zákeřného viru často cestuje, víc bojí.

„Nejsem zdravotní expert, ale souhlasím spíše s názorem předsedy lékařské komise FIFA. Fotbalisté jsou spolu na hřišti, v šatně i ve sprše. Jsou spolu v autobusech při přepravě na zápasy. Není to o penězích, je to otázka zdraví. Musíme být velmi opatrní,“ varoval v lidovkách Tvrdík.

„V posledních týdnech se počet nakažených denně pohybuje kolem třiceti padesáti lidí, takže riziko nějakých vážnějších komplikací je pro hráče tak malé, že se skoro nedá vyčíslit. Jde vyloženě o promile. Zvlášť když se kluby budou zodpovědně řídit hygienickými opatřeními. O to neuvěřitelnější mi přijde, že tu někteří lidé z fotbalu jsou schopní stále vést polemiku o tom, zda sezonu dohrát, či nikoli,“ odpověděl mu František Čupr.

Další manipulace či vědomé nepřesnosti. Třicet až padesát nakažených v posledních týdnech? Těsně před 1. májem počet nakažených v Česku opětovně vylétl přes stovku, včera, tedy 11. května, přes padesát. Ale budiž.

Sám jsem velkým příznivcem dohrání ligy v původním rozsahu. Ovšem mluvit o promilovém riziku je opačný extrém.

Ví letenský ředitel vůbec o tom, že redakce deníku Sport, které Čupr své výroky sděloval, musela kvůli onemocnění jednoho ze členů vedení listu do čtrnáctidenní karantény? A že ten průběh nebyl žádná legrace? Navíc se tak stalo ještě v době, kdy v Česku nebyl na následky covid-19 ani jeden mrtvý, dnes jsou jich téměř tři stovky a zemřelí, bohužel, stále přibývají.

Lidé by byli – Řepka, Fousek či Šeterle

„Nejlepší by bylo, kdyby se volba odložila. Vedení LFA by mělo složit účty ze své činnosti a představit vizi pro další čtyři roky. Každý máme v LFA svoje zájmy a kopeme za svůj klub. Máme však také společné zájmy, které bychom měli koordinovat a vzájemně o nich hovořit. Kdy jindy by tato strategická diskuse měla proběhnout než při volbě nového vedení. Slavia logicky bude chtít svého reprezentanta ve vedení LFA, ale rádi bychom tuto nominaci učinili na půdorysu širší dohody a shody než silové volby,“ řekl pro lidovky.cz Tvrdík.

„Můj osobní pocit je, že Slavia nebyla schopná za celou dlouhou dobu postavit svého protikandidáta proti Dušanu Svobodovi, tak nyní potřebuje získat čas, aby ho případně našla. Osobně nevidím důvod, proč volby odkládat. Ale záležet tu bude na klubech. Pokud budou mít všechny zájem volby odložit, tak dobře. Ale k tomu je nejdřív potřeba mít konsenzus klubů. A nic takového upřímně necítím,“ reagoval na Tvrdíkův výrok Čupr.
Zapomněl ale sparťanský ředitel na tahle Tvrdíkova slova, kde se o jiném vhodném kandidátovi na funkci šéfa LFA jasně hovoří? (Nebo je spíš manipulativně zamlčel?):

„Naše ideální představa je, že v čele LFA by měl být vysoký manažer, který zastupuje všechny kluby. Obdoba komisaře v čele NHL nebo NBA. Nejlepším kandidátem by pro mě byl schopný a kredibilní manažer typu Tomáše Bárty, současného výkonného ředitele LFA. Mělo by se jednat o placeného manažera LFA s rovnoměrnou odpovědností ke všem klubům bez výjimky.

O tomto problému – tedy o nezávislém komisaři v čele LFA – jsem psal už v dobách, kdy se Jaroslav Tvrdík v českém fotbale vůbec neangažoval.

Ve Sportu tento výrok nikdo nekomentuje. Je to nejspíš těžké.

Přitom vhodní kandidáti by byli. Petr Fousek, Rudolf Řepka či Jaromír Šeterle, bývalý ředitel Slavie, Plzně i Mladé Boleslavi, jenž byl jednou nohou i ve Spartě.

Každý spolek má vedení, jaké si zaslouží

„To, že Dušan Svoboda přes opakované žádosti klubu od začátku března společnou poradu klubů nesvolal, je jeho neuvěřitelná ostuda. Jsme asi jediná liga v Evropě, kde je něco podobného možné. Informací je naprosté minimum, budeme se je dozvídat až na místě úterního jednání. Od viceprezidenta Juventusu Pavla Nedvěda vím, jak spolu navzájem komunikuje italská liga nebo jak probíhají telekonference UEFA nebo ECA (Evropská klubová asociace – pozn. aut.). Vedení LFA zřejmě názor svých členů prostě nezajímá a svůj mají již hotový.

Dušan Svoboda krizi nezvládl. Ve své funkci by měl pracovat pro kluby, mluvit s nimi, koordinovat jejich činnost. Měl by si rozmyslet, co vlastně chce. Jestli chce pokračovat ve vedení LFA způsobem, kterým ji řídil poslední dva měsíce, měl by raději od své kandidatury upustit. Měl by také odstranit svůj konflikt zájmů (Svoboda je předsedou Pražského fotbalového svazu a místopředsedou Sparty – pozn. aut.) a pracovat naplno pro LFA. Měl by se zavázat, že pozici reprezentanta profesionálního fotbalu ve výkonném výboru FAČR přenechá kandidátovi jiného týmu LFA,“ uvedl pro lidovky.cz Tvrdík.

„Na celé té situaci posledních dnů zaráží jedna věc. Proč veškerá kritika směřuje jen k osobě Dušana Svobody? Nechci tu působit jako nějaký jeho obhájce, ale tohle mě zaráží,“ reagoval ve Sportu na tento výrok František Čupr. Jednoduchou odpověď by ovšem našel už v Tvrdíkově výroku o střetu zájmu a v předchozím komentáři o nezávislém komisaři.

Autorovi těchto řádků coby stálému podporovateli projektu nezávislé ligy, ovšem i jejího nezávislého vedení, by stačilo, kdyby v jejím čele stáli lidé, z nichž by si faktický šéf českého fotbalu (tedy FAČR) nedělal legraci, nenazýval je v zákulisí „tydýtem“ a respektoval LFA coby silného partnera i bez nákladných milodarů.

A aby v čele LFA nestáli lidé s chováním vyhazovače z provinční diskotéky, kteří po zisku titulu na náměstí řvou z obrněného transportéru:

„Kde jsou ty Pražáci, vole? Kde mám ty sparťany a slávisty? Kde mám ty mr*ky pražský? Ať jdou do hajzlu!“

„Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží,“ neohroženě šokoval na pódiu během přímého přenosu tehdejší Československé televize z pěvecké soutěže Děčínská kotva ještě před Listopadem 1989 Michael Kocáb.

Úplně to samé platí pro český ligový fotbal. Ať si to kluby uvědomí, až třeba zase někdy budou plakat, že mají za svá televizní práva málo peněz.