Grygera: Máme jedny sprchy, do kterých ani nesmíme a budeme se srovnávat s Juventusem?

Dohrát, nebo nedohrát? Dotyčná zásadní otázka bude rozluštěna pod hlavičkou LFA na úterním grémiu klubů první a druhé ligy. Kupříkladu druhý muž zlínského fotbalu, generální manažer Ševců Zdeněk Grygera, by proti dokončení soutěží nebyl, ale pořád má spoustu otázek, na které zatím nenašel odpovědi...

Grygera: Máme jedny sprchy, do kterých ani nesmíme a budeme se srovnávat s Juventusem?

Nahuštěný program do několika týdnů podle něj není pro každý domácí klub a i když si jablonecký šéf Miroslav Pelta myslí, že proti budou po příjedzu do Prahy jen dvě či tři prvoligové značky, realita by mohla být přeci jen jiná. "V Česku na to spousta klubů nemá kádry a podmínky, ve druhé lize už vůbec ne. Z lidí, co nyní pracují v managementech našich klubů, znám tyhle věci na vlastní kůži já, Marek Jankulovski, Tomáš Rosický, Štěpán Vachoušek, Honza Nezmar… Umíme tedy do toho nahlédnout i z pocitu hráče, což je samozřejmě pro někoho, kdo na fotbal kouká jen z tribuny, obtížné. Ale zajímat by ho to mělo. Tři čtyři nejsilnější kluby mají velmi široké kádry, můžou hráče rotovat. Ale zdaleka nejen my ve Zlíně máme v tomhle ohledu možnosti omezené," připomněl v interview pro server seznamzpravy.cz bývalý zadák Sparty, Ajaxu, Fulhamu i Juventusu Turín.

To, že by se mu nechtěla soutěže dohrávat kvůli skutečnosti, že je jeho čtrnáctý tým tabulky ze zlínské Leetné namočen do boje o udržení, jednoznačně odmítá. "Ano, každému o něco jde, o poháry nebo o záchranu. Ale přijde mi hodně nešťastné, když takhle rozumují lidé, co v životě neměli kopačky na noze. A teď říkají: Prostě to nějak dohrajte. Jenže ono to všechno není zdaleka tak jednoduché, jak si představují. Tohle není o tom, že si jde parta kluků po práci zakopat. Bavíme se o první lize. A hrát, tuším, sedm týdnů v nepřetržité řadě po dvou zápasech, a to ve fyzicky náročné soutěži, kterou česká liga doopravdy je, to opravdu není sranda. Když se mě někdo zeptá, jestli hrát chci, tak odpovím: Samozřejmě, že ano. Jsme lidé od fotbalu, kvůli němu to celý život děláme. Já ve Zlíně nevynechal nikdy jediný zápas. Teď, když se kluci vrátili do přípravy, byl jsem se na ně podívat na každém tréninku. Proč do toho majitel dává dvacet let peníze? Aby si užil atmosféru zápasů. Protože nás to všechny baví, milujeme to. Jenže to, co se chystá, tedy dohrání ligy, vyvolává zároveň i spoustu otázek, na které neznám odpovědi. A než se o něčem bude hlasovat, tak bych je znát potřeboval, abychom se mohli rozhodnout opravdu zodpovědně. Nevíme, jak často by se testovalo, kdo všechno by měl testy na koronavirus podstupovat, a hlavně, kdo by to měl platit. Ty testy jsou poměrně nákladné. A už vůbec nevíme, jak by se postupovalo, kdyby byl někdo pozitivní, koho by se pak týkala karanténa. Vím, že vedení Ligové fotbalové asociace o tom všem jedná s Ministerstvem zdravotnictví. Ve středu se sešly moravské kluby, probírali jsme spolu situaci. A spojili jsme se s Tomášem Bártou, výkonným ředitelem LFA. Bohužel, odpovědi na tyhle otázky týkající se hygieny zatím neměl," pokračoval v rozhovoru pro seznamzpravy.cz devětatřicetiletý funkcionář, jehož za pár dní čeká oslava kulatin.

Jedním z jeho argumentů je i zvýšené riziko zranění, které by se mohlo nad soutěží při náročném programu i cestování vznášet. "Byl bycj vážně nerad, aby takových případů jako je Peter Olayinka přibývalo. Ale program, který je navrhován, tomu bohužel nahrává. I ve velkém fotbale, třeba v Anglii, je dlouhé tréninkové období, pak přípravné zápasy, pak soutěžní, nejprve v rytmu jednou týdně, až pak se frekvence zvýší. To všechno má směrem k tréninkovému procesu a postupnému zatěžování hráčů svůj význam. My teď teprve krátce absolvujeme tréninky, kde ještě ani nemůžeme být kompletní, je tu spousta dalších omezení. A zakrátko máme vlétnout do skoro dvouměsíčního zápřahu se dvěma zápasy týdně. Někdo nad tím mávne rukou a řekne, že jsou to výmluvy, já se bojím, že případů jako Olayinka může přibývat. A i když nebudou tak těžké a půjde třeba o svalové zranění na 14 dní, tak vám v tomhle formátu vypadne ten kluk na 4 zápasy. Když k tomu naskočí nějaké karty, vysoce zatěžované kádry se vám ještě zúží. A přetížení hráčů se tím bude dál stupňovat. Další únavu generuje s tím spojené cestování, snižuje časovou možnost regenerace. S jistotou ani nevíme, jestli budou po republice otevřené ubytovací kapacity. Když ano, jestli by fotbalisté museli být na nějakém separovaném patře, oddělení od dalších hostů, to jsou další a další otázky, které dnes málokdo domýšlí. A to se samozřejmě týká i druhé ligy, kde jsou jejich možnosti ještě výrazně skromnější než ty naše," upozornil na seznamzpravy.cz držitel bronzu z Eura 2004, jehož osobní konto zdobí dva české tituly s letenským "S".

Exreprezentant navíc nechce Fortuna:ligu a její prostředí srovnávat kupříkladu s bundesligou, která by se mohla rozjet ještě o něco dříve. "To je hezké, že pořád máme tendenci srovnávat se třeba s Top 5 ligami, ale to je prostě úplně jiný svět. V Anglii jsem působil ve Fulhamu, to byl na tamní poměry menší klub. Ale už tehdy tam bylo k dispozici takové zázemí, regenerační linky, špičkově zařízené posilovny a tolik fyzioterapeutů a dalších osob, které se o tým staraly, že se o tom v Česku dodnes nikomu ani nezdá. My máme jedny sprchy, do kterých ani nesmíme, a budeme se srovnávat s Juventusem...," kroutil hlavou rodák z Holešova, jehož slova nabídl portál seznamzpravy.cz.