Ticho v bundeslize. Skončí už v květnu? Bojuje se o dvacet miliard!

Ticho je stále i na německých fotbalových stadionech. A zůstane minimálně do 9. května, kdy by se bez účasti diváků při příznivém vývoji světové pandemie nového koronaviru mohla bundesliga ročníku 2019/2020 v ideálním případě zase rozběhnout. 

Ticho v bundeslize. Skončí už v květnu? Bojuje se o dvacet miliard!

Za současný stav, kteří mnozí v Německu označují za nejhorší v dějinách fotbalu, může stejně jako v celé Evropě i na celé planetě šíření koronaviru s nemocí covid-19. Osobně se dotklo také kapitána české fotbalové reprezentace Vladimíra Daridy. V jeho klubu Hertha Berlín se objevil první případ nakažení mezi bundesligovými fotbalisty. Nejen Darida, ale celý klub okamžitě zamířil do karantény. Stejně dopadli také v Eintrachtu Frankfurt a SC Padeborn.

Letos již žádný fotbal!

Experti varují, že to nemusejí být poslední případy v nejvyšším patře německého fotbalu. Zvlášť poté, co renomovaní virologové Christian Drosten z berlínské nemocnice Charité, Alexander Kekulé z Univerzitní kliniky v Halle/Saale a Jonas Schmidt-Chanasit z hamburského Institutu Bernarda Nochta zveřejnili ponurý až hrozivý odhad, že považují za vyloučené, aby se v tomto roce, pozor, nejen ve zbytku sezony 2019/2020, ale až do konce roku 2020, zaplnily stadiony fanoušky.

Ti dokonce v březnu ve svých černých scénářích psali i o tom, že i zápasy před prázdnými tribunami, jen v nejnutnějších sestavách a při okleštěném zabezpečení, jsou nereálným scénářem. Pokud by se takové odhady měly naplnit, podle viceprezidenta Německého fotbalového svazu Rainera Kocha je ohrožená existence celého profesionálního fotbalu.

Miliardy korun na platy

To si samozřejmě nechce v Německu nikdo připustit. Ale čím dál častěji se objevují i tzv. katastrofické scénáře, vymýšlí se, jak zmírnit především ekonomické ztráty, které už přicházejí. Vždyť jen v první bundeslize vydá osmnáct klubů měsíčně na platy hráčů 125 milionů eur, v přepočtu skoro 3,4 miliardy korun, dalších dvaadvacet milionů (cca 600 milionů korun) „stojí“ personál.

Ve druhé bundeslize „spolknou“ hráči dvacet milionů eur (544 milionů korun), pět milionů eur (136 milionů korun) jde na platy ostatních zaměstnanců. O tom, zda se mají fotbalisté zříci svých milionů, se vedly a stále vedou i sportovně-politicko-společenské debaty.

Ještě před „požadavkem“ bavorského předsedy vlády Markuse Södera na solidaritu hráčů s opravdu vysokými příjmy, přišli sami hráči Borussie Mönchengladbach jako první s nabídkou snížení si platů, aby pomohli klubu, ostatním zaměstnancům. Záhy se přidaly další kluby (opakovaně třeba Schalke 04)..

Duely bez diváků jako spása

Sponzoři velkých německých klubů zatím nepanikaří, smlouvy nevypovídají. Považují si, že mohou být ve spojení s takovými jmény jako Bayern Mnichov, Schalke 04, Borussia Dortmund či RB Lipsko. Ale už hledají cesty, jak se zviditelňovat i v období krize, kdy jsou prázdné stadiony a televize „nic“ nevysílají. Právě to je pro ně zajímavé. Být vidět ve spojení s hráči.

V Německu se dosud odehrál jediný bundesligový zápas bez diváků. Byla to 11. března 2020 dohrávka 21. kola mezi Borussií Mönchengladbach a 1. FC Kolín nad Rýnem (2:1). Aktéři, diváci, funkcionáři, zkrátka všichni to odsoudili.
S tím, že tohle není cesta.

Vše pak stejně nařízením německé vlády skončilo.

Nyní ale zdá, že to v současné době naopak jediná cesta. Podle odhadů tamních ekonomických expertů se totiž bojuje o 750 milionů eur, v přepočtu zhruba o dvacet miliard korun.

Celou obsáhlou analýzu o situaci v bundeslize v době koronavirové včetně drsné polemiky mezi předsedou bavorské vlády Markuse Söderem se sportovním ředitelem 1. FC Kolín nad Rýnem Horstem Heldtem ohledně snižování platů fotbalistů si přečtěte v dubnovém čísle magazínu HATTRICK, které je na trhu od čtvrtka 2. dubna 2020.