Covid-19: Slavia-Sparta 1:0. A jak slávisté koncem února posílali pomoc do Číny s heslem „Stay strong, Wuhan!“

Sociálními sítěmi běžel v posledních týdnech tento poněkud drsnější vtip z pražského derby v době koronavirové: „Slavia-Sparta 1:0. Zatímco šéf představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík se stal členem Ústředního krizového štábu, majitel Sparty Daniel Křetínský chytil koronavirus.“ Dodejme k tomu, že sparťanský šéf už je naštěstí dávno v pořádku.

Covid-19: Slavia-Sparta 1:0. A jak slávisté koncem února posílali pomoc do Číny s heslem „Stay strong, Wuhan!“

Jak ale ten čas letí. Je sobota 22. února 2020 a slávisté při nástupu k ligovému utkání proti Opavě (2:0, což je jejich mimochodem dosud jediné jarní vítězství) vyjadřují solidaritu se zdravotníky ve Wu-chanu při boji s koronavirem. Lidem, kteří se šíření virového onemocnění snaží v Číně zabránit, je prostřednictvím nápisů na tričkách a velkého banneru určena jednoduchá zpráva podpory: „Stay strong, Wuhan!“ („Zůstaň silný, Wu-chane!“) Už před akcí odesílá do tehdejšího epicentra onemocnění Slavia společně se Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce, v jejímž čele stojí klubový šéf Tvrdík, zdravotnický materiál za více než pět milionů korun.

Od podpory Wu-chanu k nouzovému stavu

Reakce zaplněného stadionu je ale chladná, žádný spontánní potlesk. Spíš ticho, lidé si patrně uvědomují, jak dlouho Čína výskyt nového koronaviru „počernobylsku“ tajila a naopak trestala zdravotníky, kteří o tomto vážném problému poprvé promluvili.

„Jsem zvědavý, jestli za pár týdnů budou v Číně vyvěšovat plakáty s nápisem Stay strong, Prague! nebo Stay strong, Czechia!“ říkám na novinářské tribuně vedle sedícímu kolegovi.

Po zápase přicházím domů a záhy mě přemůže střevní chřipka s obřími teplotami, jakou jsem za svůj více než šedesátiletý život nikdy nezažil. Manželku a dceru to postihlo už přede mnou. Vysoké horečky, zimnice, několikadenní nechutenství. Až po několika týdnech, kdy tyto symptomy nemoci covid-19 popisují lidé, co jí prokazatelně prošli, si říkám, že to „možná bylo ono“. Kdoví. Zvlášť když nyní ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se svým náměstkem a epidemiologem Romanem Prymulou připouštějí, že nový koronavirus mohl s docela značnou pravděpodobností v Česku být už na přelomu prosince a ledna.

V neděli 1. března odpoledne jsou u nás oznámeni první tři nakažení. Vláda nařizuje že závody Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě se druhý březnový víkend uskuteční bez diváků. Ovšem derby Slavia – Sparta (1:1) se v neděli 8. března hraje před vyprodaným Eden s téměř dvaceti tisíci fanoušky. Na Vysočině prý hrozil příliv diváků ze zahraničí.

Za dva dny na to vláda zavírá školy, za další dva dny vyhlašuje nouzový stav a tím ruší i všechny sportovní akce, za další dva dny zavírá většinu obchodů a za další dva dny, 16. března i státní hranice.

„Ahoj, slávisti, a nejen vy. Všichni máme společný cíl, a to porazit koronavirus. Rád bych se připojil k apelu lékařů a odborníků: je opravdu důležité, abychom všichni nosili roušky. Protože jich je nedostatek, pomůžou i ty ručně ušité,“ apeluje v polovině března ve videu na klubovém facebooku kapitán Slavie Jan Bořil. A přiznává, že si ještě před týdnem přál, aby se derby hrálo před diváky, už nyní ale vidí, že se tak asi stát nemělo.

V neděli 22. března 2020, přesně měsíc po zápase Slavie s Opavou (22. února), kdy se v Edenu vyjadřovala podporu Wu-chanu, umírá v Česku na covid-19 první člověk.

Tvrdík navrhuje zřídit Fond solidarity

Přesně měsíc po pražském derby (8. března), tedy 8. dubna 2020, vyzývá ke vzniku českého fotbalového fondu solidarity na Twitteru Jaroslav Tvrdík, který se mezitím stal členem Ústředního krizového štábu a významně pomáhá s nákupem zdravotnického materiálu z Číny:

„SK Slavia Praha se vzdá patnácti procent příjmů z následujících dvou ročníků evropských soutěží ve prospěch fondu solidarity s ostatními kluby první a druhé české fotbalové soutěže. K tomuto závazku vyzývá i všechny další případné reprezentanty v soutěžích UEFA.“

Kdyby to šlo jako minule, znamenalo by to částku 112 milionů korun, sečetli kolegové novináři. Vypadá to moc pěkně, ale celé to tak trochu připomíná porcování medvěda, který ještě běhá po lese. S nadsázkou bych mohl v tomto duchu říci: „Až vyhraju první ve Sportce a jestli někdy Česko ještě otevře hranice, pozvu celou rodinu na roční cestu kolem světa.“

Těch neznámých v rovnici je totiž nyní spousta:

  1. Dohrají se vůbec v Evropě poháry ročníku 2019/2020 a začne vůbec ročník 2020/2021?
  2. Pokud nová evropská sezona vůbec začne, budou se jí moci zúčastnit všechny evropské země?
  3. Když se všechny země nezúčastní, v jakém formátu se Liga mistrů a evropské poháry vůbec budou hrát - a hlavně jaké odměny v nich budou k dispozici? A nebude to méně peněz? Atd., atp., těch dotazů by mohlo být mnohem víc.

Kasík: „Solidarita by neměla sloužit jako PR“

Není proto náhodou, že Tvrdíkova výzva vzbudila u konkurenčních klubů kritiku.

Mluvčí Sparty Ondřej Kasík si na Twitteru položil řečnickou otázku, jestli taková solidarita není jen nástrojem PR a mocenského vlivu. A peníze, které slíbil slávistický boss, nazval „virtuálními“. Ve svém druhém tweetu pak zdůraznil, že solidarita, kterou projevila Sparta, spočívá například v tom, že nevyužila nabídek prodávat svá televizní ligová práva separátně.

„Solidarita je pojem, který by neměl být spojený s možnými (očekávanými) benefity. Skutečná solidarita není politické téma a neměla by sloužit jako PR a nástroj vlivu. Sparta měla v minulosti nabídku zobchodovat svá ligová vysílací práva separátně. Neudělali jsme to, protože bychom tím do značné míry poničili celý trh a připravili menší kluby o významný balík financí. To je solidarita,“ napsal Kasík na Twitteru.

S prvními dvěma větami souhlasím. Další by byly také fajn, kdyby to platilo ve všech dobách. Ondřej Kasík je mladý (když mu bylo sotva osmnáct, přivedl jsem ho koncem minulého století do fotbalového oddělení deníku Sportu coby velmi šikovného eléva), tak mu odpusťme, že si nevzpomněl na Petra Macha, který Spartu vlastnil v 90. letech. A když se poprvé v historii tuzemského fotbalu prodávala společná televizní práva přes svazovou obchodní společnost STES televizi Nova, byla to právě Machova Sparta, jež jako jediná do toho tehdy „hodila vidle“. Protože celkem logicky preferovala Českou televizi, která jí nabídla lepší podmínky, a odmítala se k projektu připojit. To byla ta známá televizní válka, kdy redaktoři ČT pořizovali zpravodajství ze střech okolních domů, na Bohemce třeba z nedaleké budovy pošty, a Jaromír Bosák chodil do studia na Kavčích horách v maskáčích.

„V minulosti jsme několika českým klubům ekonomicky pomohli a rádi tak znovu učiníme, pokud to bude možné. V současnosti však žádné takové prohlášení učinit nemůžeme. Bylo by to nezodpovědné a jednalo by se o pouhé populistické gesto,“ reagoval pro iDNES.cz na Tvrdíkova slova majitel Viktorie Plzeň Tomáš Paclík.

Rovněž nezbývá než souhlasit. Ovšem s poněkud jízlivou poznámkou o tom, že kdyby v Plzni uvolnili do fondu solidarity alespoň částku, za kterou byly vybudovány luxusní VIP prostory, v nichž pobývá nejmenovaný funkcionář FAČR i s chotí, možná by to za dané krizové situace stačilo.

„Stay strong, Czech football!“

Ovšem konec svárů v těžké době. Ve stylu slávistického hesla z 22. února 2020 by se chtělo zvolat: „Stay strong, Czech football!“

Proto je dobře, že se Ligový výbor Ligové fotbalové asociace (LFA) těsně před Velikonocemi konečně a prý i jednomyslně shodl alespoň na tom, že je jeho prioritou dohrát kompletní ligový ročník, i na konkrétních termínech. Optimistický plánovaný začátek zní: 16. až 17. května, předpokládaný konec 7. července. Nejpozději možný začátek o čtrnáct dní později 30. až 31. května, předpokládaný konec 21. července.

Nějak ovšem nechápu, proč to nejde ještě o čtrnáct dní později, když UEFA povoluje národní soutěže dohrát až do 2. srpna 2020? Že by nebyla žádná letní přestávka? A proč? Na co další tři „přípravné“ týdny? Pauzy už je dost teď na jaře. A že by v srpnu měla česká mužstva hrát předkola evropských pohárů ročníku 2020/2021? No a co? Kéž by se mezinárodní sezona vůbec mohla rozběhnout.

P. S. Vláda na svém úterním zasedání rozhodla, že tréninky profesionálních sportovců mohou za určitých konkrétních podmínek začít už v pondělí 20. dubna. Od pondělka 8. června by se pak mohly začít hrát profesionální soutěže za účasti do 50 lidí. To je sice pro ligový fotbalový zápas málo, ovšem ministr zdravotnictví Adama Vojtěch na konkrétní dotaz doplnil, že se počítá s určitým zázemím trenérů a dalších osob.