Tvrdík by vyměnil Svobodu. Nečinnost LFA je zoufalá. Krize ukazuje, že v čele ligy chybí nezávislý a rázný šéf

„Sundejte klubové a fanouškovské brýle a dívejte se na vážný problém v úplnosti. Se všemi aspekty: v první řadě tím lidským (zdravím), pak sportovním, ale i finančním. Jestli tedy někdo prosazuje stop nadstavbě anebo ukončení české ligové soutěže, měl by také zmínit, jak to vysvětlit partnerům Fortuně či O2. Třeba takhle: O vaše peníze nestojíme, obejdeme se bez nich. Vlastní zájmy vítězí,“ napsal v sobotu ve svém komentáři s názvem „Bavte se normálně. Nepropásněte šanci,“ hlavní komentátor deníku Sport Štěpán Filípek na adresu ligových klubů. 

Tvrdík by vyměnil Svobodu. Nečinnost LFA je zoufalá. Krize ukazuje, že v čele ligy chybí nezávislý a rázný šéf

Dodal bych k tomu ještě jednu důležitou větu: „Nepropásněte šanci a zvolte si akceschopné vedení ligy se schopným, rázným a hlavně nezávislým šéfem, který bude (nejen) v čase pandemické krize situaci řešit a nebude se ji snažit vysedět.“

Zoufalé nečinnosti vedení české Fortuna:ligy, konkrétně šéfa Ligové fotbalové asociace (LFA) a místopředsedy Sparty Dušana Svobody, si všiml i zkušený hráčský agent, šéf agentury ISM Pavel Paska. Ten dává za vzor Německo, kde v této době představitelé bundesligy a tamních klubů neustále jednají, pořádají videokonference a volí jednotlivé varianty řešení pro různé situace.

„Vytvořte akční plán s variantami“

„Po mém soudu by Ligová fotbalová asociace měla urychleně svolat videokonferenci všech 32 klubů I. a II. ligy. To už snad v dnešní době ani v Česku není technický problém. A ať si to vyříkají tam. A hlavně je zapotřebí přijmout na tom jednání nějaký akční plán. S variantami A, B, C, D… A pak použít příslušnou variantu podle toho, kdy a jak státní orgány umožní hrát fotbal. Přece ale na to nelze jen čekat a nemít vůbec nic připraveného. Nestyďme se, podívejme se přes kopec, jak to dělají v jiných zemích, na tom přece není nic špatného nechat se inspirovat,“ řekl v minulém týdnu Pavel Paska pro server Seznam Zprávy.

Zlatá slova. Není to nic až tak složitého. Jak napsal v sobotním Deníku Jiří Fišara, jsou tu jen tři varianty:

„Varianta 1 – Liga v původním formátu. Ideální scénář. Jak pro kluby, LFA, televize i fanoušky. Varianta 2 – Liga bez nadstavby. Dohrajte postaru třicet kol a pak vyhlaste mistra. LFA tuto možnost zatím kategoricky odmítá, ale čistě hypoteticky, proč ne? Pokud by se nouzový stav protahoval a nebylo dost času odehrát kompletní program. Pořád lepší nějaký fotbal než žádný. Ztráty klubů by se aspoň částečně snížily. A tabulka po 30 zápasech doma/venku je určitě spravedlivější než dosud odehrané pořadí. Obavy z nebezpečného precedentu jsou liché. Šlo by o rozhodnutí v naprosto mimořádné situaci. A není problém, aby to samy kluby společně zdůraznily. Varianta 3 – Předčasný konec ligy. Pokud pandemie a vláda neuvolní současná opatření, nezbude než ligu odpískat. Pak existují dvě cesty. A) Celý ročník se anuluje, B) Ponechají se výsledky na hřišti.“

Lépe než Jiří Fišara bych to nenapsal. Opravdu stále nechápu (nebo chápu, ale vidím za tím jako Štěpán Filípek v jiných případech jen něčí vlastní klubové a ekonomické zájmy), proč předseda LFA Dušan Svoboda (a s ním i deník Sport jménem svého šéfredaktora Lukáše Tomka) sveřepě opakuje: „Buďto se odehraje liga v původním modelu i s nadstavbou, nebo musí být anulována“.

Jak napsal v Deníku Jiří Fišara: „Pořád lepší nějaký fotbal než žádný. Ztráty klubů by se alespoň částečně snížily.“

Jansta: „Je to i signál pro sponzory“

Tady jde ruku v ruce sportovní i ekonomická stránka věci. Už několikrát jsem tu psal o tom, že předseda Italského fotbalového svazu Daniele Gravina zdůraznil, že v těžce zkoušené Itálii vyhlásí mistra, i kdyby nemohli v Serii A dále pokračovat, protože ctí sportovní hodnotu, která byla v uplynulém průběhu dosažena na hřišti. Ostatně v Belgii už to tak minulý týden udělali a vyhlásili mistrem FC Bruggy.

A dělají to i čeští basketbalisté v případě vyhlášení mistrovského titulu pro ženy (USK Praha) a nejspíš i pro muže (Nymburk) i po neukončení soutěže. „Je to i signál pro sponzory,“ vysvětlil mi šéf České basketbalové federace Miroslav Jansta, který je zároveň i šéfem zastřešující České unie sportu. Jansta totiž jako zkušený právník dobře ví, že soutěž, která má svého mistra, má mnohem větší sportovní i ekonomickou cenu než soutěž anulovaná.

Dušan Svoboda i Štěpán Filípek připomínají finanční ztráty v případě nedohrání ligy. Ovšem pokud by to jinak nešlo, i soutěž bez nadstavby, jestliže by se na tom kluby v krizovém režimu dohodly, by přece byla řádně dohraná.

A hlavně, pokud bude liga anulovaná, lze očekávat řadu soudních sporů. „Jestli anulují těch 24 odehraných kol, budu požadovat vrácení peněz za permanentku. Nikoliv od klubu, ale od organizace, která o tom rozhodla, tedy od LFA. Protože co bylo anulováno, neplatí a jako by nebylo,“ zaslechl jsem už názor fanoušků. Úplně stejně ale mohou postupovat televizní stanice a ligoví sponzoři: „Tak ono to neplatí? Tak neplatí ani ty miliony, které po nás chcete.“

Minimalizujte ztráty

I proto je nutné minimalizovat ztráty a uhájit to, co půjde, a to podle jasného scénáře. Třeba tohoto: a) odehrát kompletní program (byť bez diváků), b) odehrát ligu bez nadstavby, c) vyhlásit mistra a případně rozšířit první ligu o dva druholigové celky. O vhodnosti či nevhodnosti nadstavby, pane Nezmare a Starko, můžeme pak diskutovat až pandemie skončí. Teď se bavme o současné přerušené lize a o tom, co s ní.

Stejně jako Pavel Paska nechápu, proč už se dávno nekonala videokonference všech 32 profesionálních klubů a nebyly stanoveny jasné varianty postupu. V středu 8. dubna se má konečně sejít sedmičlenný Ligový výbor LFA. Ale proč spolu už nyní nejednají všechny kluby, proč se má ligové grémimu sejít až někdy po Velikonocích v půlce dubna?

„Vadí mi váhaní šéfa LFA Svobody. Měl by soutěže řídit, ne čekat a koukat, co udělají jinde. Očekával bych od něj intenzivní diskusi s profesionálními kluby o tom, za jakých podmínek by bylo možné ligu dohrát a jestli vůbec,“ konstatoval v pondělním Právu naštvaný příbramský boss Jaroslav Starka.

„Jasně už musí od LFA zaznít, co se stane, pokud liga nezačne v konkrétním termínu. Jako majitelé klubu takovou informaci potřebujeme co nejdřív,“ přisadil si bývalý předseda FAČR a jablonecký majitel Miroslav Pelta, který začal v Česku s razantním snižováním hráčských platů.

Tvrdík: „Krize potvrzuje, že v čele LFA má být nezávislý ředitel“

„Poslední týdny jen silně potvrzují, co je zřejmé už dávno. V čele LFA by měl být nezávislý ředitel. Osobnost, která nebude prosazovat zájmy svého klubu nebo sebe samotného. Musíme hledat konsenzus a řešení na platformě diskuse všech, nedovolit žádné kabinetní scénáře,“ cituje pondělní Právo šéfa pražské Slavie Jaroslava Tvrdíka.

Autor těchto řádek jen skromně dodává, že o nutnosti, aby LFA vedl nezávislý ředitel typu komisaře NHL či NBA tu píšeme stále od doby, co se Ligová fotbalová asociace ujala řízení první a druhé ligy. V krizovém období se to ukazuje jako nanejvýš naléhavý požadavek.

„Nepropásněte šanci,“ chtělo by se dodat.