Šmarda: Já a hlavní trenér Sparty? Takové myšlenky by byly hodně předčasné

Současný sparťanský asistent Michal Šmarda, jehož si přivedl ze Slovácka nový hlavní kouč letenského "S" Václav Kotal, již na sedmičce působil v ročníku 1998/1999 jako hráč, ovšem tehdy i kvůli zranění v metropoli nikterak neprorazil.

Šmarda: Já a hlavní trenér Sparty? Takové myšlenky by byly hodně předčasné

"Nabídka ze Sparty byla rychlá, trenér Kotal mě oslovil, jestli do toho s ním půjdu. Musel jsem se rozhodnout bleskově, byly to hektické dny a nebyl moc čas přemýšlet. Věděl jsem, že přicházím do velkoklubu, který má obrovskou tradici. Slovácku jsem vděčný za to, co jsem tam prožil, osobně chci poděkovat i Martinu Svědíkovi, který mi hodně dal. Rozhodnutí o odchodu do Sparty bylo rychlé, chvíli jsem nad tím přemýšlel, ale pak jsem prostě řekl, že Sparta se neodmítá. Ráda byla i moje rodina v Hradci, mám to teď přeci jenom blíž. Na cestách jsem strávil spoustu let, takže oceňují, že mě mají blíž," vyprávěl v interview pro stránky sparta.cz člen realizačního týmu aktuálně devátého celku Fortuna:ligy.

Dojíždění z východních Čech absolvuje právě s Kotalem, jehož již doprovázel na štacích v Brně či Jablonci. "Dost často spolu jezdíme a je výhodné, že to je další prostor na to, abychom rozebírali hru. Ale nebavíme se samozřejmě jen o fotbale, řeč přijde na ledasco. Václav Kotal i Martin Svědík dbají na organizaci hry. Každý má svou vlastní představu o koučování a tréninkové náplni, ale oba vyznávají to, že v obraně i útoku je základem organizace. V tom mají náhled na fotbal velmi podobný," pokračoval na oficiálním webu klubu Šmarda.

Když už se zatím nevylepšilo tabulkové postavení, během několika týdnů se Šmardovi s Kotalem podařilo vrátit sparťanským hráčům do tváří emoce. "Velký posun je v tom, že kluci jdou do zápasu s tím, že ho chtějí vyhrát. To mají podložené týmovým výkonem. Pak už z toho ta kvalita, která tu bezpochyby je, vyleze. Ukáže se všechna ta fotbalovost a kreativita. Hráči si daleko víc věří, je tam lepší pohyb… Všechno to spolu souvisí. Hlavní je to, že hráči věří, že dokáží vyhrát. Je škoda, že jsme ty dva dobře rozehrané zápasy nedotáhli do konce, aspoň jeden… Ale tak to je. Kluci vědí, že bez poctivé práce nemůžou vyhrát. Musí pokaždé ukázat fanouškům, že chtějí hrát za Spartu. Teď je to z týmu cítit, za což jsme rádi. Musíme v tom ale pokračovat a pak věřím, že přijdou i výsledky. V minulosti, když jsem ještě hrával, byli hráči jiní, to bylo dané dobou. Dřív byl jenom fotbal, nic hráče nerozptylovalo. Ale se vším se dá pracovat, je to o nastavení v hlavách hráčů a o partě, která v týmu je. Dřív si většina hráčů vážila toho, že můžou hrát, dnes je musíte víc povzbuzovat, motivovat. V tomhle je to složitější. Musíme na hráče víc tlačit. Mají krásné zaměstnání, kterému se musí věnovat, dávat mu dostatek práce. A není to jen věc tréninku, jde i o regeneraci, o celkový zájem, aby koukali na fotbaly, sledovali, jak hraje soupeř. Aby znali protihráče, věděli, jak se pohybuje ten, na kterého budou hrát. . Nesmí ho sledovat jen fanouškovskýma očima. Nesmí to být tak, že si jen odtrénují a jdou. Musí cítit zodpovědnost za tým i za celý klub, za všechny, kdo v klubu pracují. Spousta lidí se snaží, aby měli dokonalý každodenní servis. A hráči to pak na hřišti musí vracet," doplnil na sparta.cz Šmarda, jenž hraje ve volném čase za tým Předměřic nad Labem, jenž operuje v B-třídě.

Pod jejich vedením si vylepšili renomé například Lukáš Štetina či David Moberg-Karlsson. "Vždy platí, že příchod nového trenéra je impuls do kabiny. Hráči, kteří nedostávali tolik prostoru, ho můžou dostat, protože nový kouč potřebuje něco změnit, dát šanci opomíjeným hráčům. Fotbalista ale musí být připravený se té šance chopit, musí si jí vážit. Náš trenérský tým se snaží dávat hráčům důvěru, když se jim něco nepodaří, nevyhodíme je hned ze stavy. Musejí cítit důvěru. Vážíme si každého hráče. Jsou ve Spartě proto, že mají velkou kvalitu a každý je svým herním projevem pro tým platný. Každý hráč potřebuje cítit důvěru, musí fungovat komunikace mezi hráčem a trenérem a zpětná vazba od hráčů. Je to fotbal, přináší chyby a naše filozofie je nepopravit hráče po první chybě. Ale samozřejmě, pokud se chyby opakují, tak musí přijít změna. Když je mladý hráč připravený fyzicky, takticky i psychicky na to, aby dostal šanci, tak si ji zaslouží. To samé platí i naopak, když jsou starší hráči výkonní a plní si to, co mají, tak by měli hrát. Hrát musí ti nejlepší," citovaly stránky sparta.cz slova letenského asistenta, který se tu a tam zapojuje do tréninkových jednotek sám. "Když je čas a prostor, tak se rád zapojím. Kluci jsou pohybově někde trochu jinde, ale já mám zas přehled, zkušenosti a hodně mluvím, čímž to trochu nahrazuji. Člověk pozná kluky trochu jinak, když se mezi nimi pohybujete při hře, poznáte je z jiného pohledu. Jak se kdo chová, jak cítí hru. Je to cenný poznatek."

Právě teď se věnuje i studiu nejvyšší trenérské licence, aby mohl v budoucnosti působit i jakožto hlavní kouč. Nepomýšlí v tomto směru i na nejslavnější domácí značku? "Uvidíme, nechávám tomu volný průběh, takové myšlenky by byly hodně předčasné. Každé angažmá je pro mě obrovská zkušenost, práce s hráči mi hodně dává. Je to práce, která mě baví a naplňuje. Momentálně pracuju v nejslavnějším klubu v republice a to je pro mě čest. Licenci studuji s řadou bývalých fotbalistů, máme dobrou partu, umíme o fotbale komunikovat a pobavit se o každé situaci," zakončil v interview pro sparta.cz devětačtyřicetiletý odborník, který jako hráč prošel Hradcem Králové, Olomoucí, Žižkovem, Blšany i Bohemians 1905.