Sudí Berka a Franěk plesali s Berbrem a Šádkem v Plzni, teď měli vliv na výsledek Viktorky i derby pražských „S“

Snový scénář pro Viktorii Plzeň. Po pouhých čtyřech jarních kolech se náskok první Slavie před viktoriány ztenčil na polovic, z propastných šestnácti bodů na „pouhých“ osm. A až osmá Sparta ztrácí na Západočechy patnáct bodů. Viktorka s novým trenérem Adriánem Guľou totiž sesbírala za čtyři výhry všech dvanáct bodů (i když v sobotu vyhrála doma 1:0 nad Českými Budějovicemi velice šťastně, a to i díky nevyváženému používání systému VAR), zatímco Slavia po nedělní remíze v derby (1:1) poztrácela na jaře už osm bodíků a Sparta dokonce deset. A to do konce ligy zbývá ještě jedenáct kol (šest v základní části a pět v šestičlenné nadstavbě o titul, která je ovšem v tuto chvíli pro sparťany velmi nejistá).

Sudí Berka a Franěk plesali s Berbrem a Šádkem v Plzni, teď měli vliv na výsledek Viktorky i derby pražských „S“

Dlužnou podotknout, že na víkendové výsledky dvou šlágrů, které velmi nahrály Viktorii Plzeň, měly značný vliv verdikty videorozhodčího zápasu Plzeň – České Budějovice (1:0) Ondřeje Berky a hlavního sudího derby Slavia – Sparta (1:1) Pavla Fraňka. Tito arbitři shodou okolností týden předtím, v pátek 28. února 2020, navštívili v Plzni v tamním Parkhotelu tradiční ples pořádaný Plzeňským fotbalovým svazem. Tam se setkali nejen s místopředsedou FAČR a šéfem Plzeňského fotbalového svazu Romanem Berbrem a jeho partnerkou a další členkou výkonného výboru FAČR Dagmar Damkovou či jejím nástupcem v roli předsedy komise rozhodčích Jozefem Chovancem, ale třeba i s ředitelem Viktorie Plzeň Adolfem Šádkem. Lze se o tom přesvědčit na oficiálních stránkách FAČR fotbal.cz.

Netřeba dělat z každého setkání nějaké závěry, nejspíš ale tato společenská událost stála za to, když se Ondřeji Berkovi či Pavlu Fraňkovi vyplatilo jet v pátek večer na „provinční“ ples do Plzně z Prahy, resp. z Rakovníka. A to přesto, že třeba Berku poté čekal o předminulém víkendu náročný zápas na Slovácku (se Slavií 2:0).

Strčení, či bránění ve hře?

Sobotní podvečerní duel Plzeň – České Budějovice (1:0) byl dlouho až nečekaně vyrovnaný, houževnatí Jihočeši zvláště po přestávce začali být i nebezpečnější. A v 56. minutě se dokonce ujali vedení, když se po brejkové situaci trefil Karol Meszáros. Jenže v té chvíli zasáhl do hry videorozhodčí Ondřej Berka, který poslal hlavního sudího, rovněž Ondřeje, Pechance, k videu.

Z opakovaného záběru bylo vidět, že budějovický Benjamin Čolič, který běžel rychle dopředu a pak se i zapojil do akce, při náběhu vpřed oběma rukama vrazil do plzeňského Jana Kovaříka. Nešlo o nějak příliš intenzivní zákrok: Navíc hráč Viktorie, který, jak zmínil ve studiu O2 TV Sport i televizní expert Horst Siegl, se postavil sprintujícímu Čoličovi do cesty, zbrzdil, šel k zemi až po chvíli, a navíc hodně ochotně.

„Přezkoumali jsme celou útočnou situaci, která předcházela dosažení branky hostujícího družstva. Podle našeho názoru došlo k přestupku, takže jsme rozhodčímu po kontrole doporučili přezkum u videa, protože to celé bylo mimo zorné pole rozhodčího,“ vysvětloval po utkání aktivní videorozhodčí Ondřej Berka. Tento verdikt potvrdila už v sobotu večer na Twitteru i komise rozhodčích FAČR:

„VAR postupoval v souladu s protokolem VAR, kdy kontroloval - jako pokaždé - herní situaci předcházející dosažení branky. VAR ve zmíněné situaci registroval zjevný útočný faul hostujícího hráče - vražení do domácího hráče. VAR doporučil přezkum této herní situace, jelikož si rozhodčí tohoto porušení pravidel na hrací ploše nevšiml. Rozhodčí po přezkumu na hrací ploše vzápětí rozhodl o neuznání branky.“

V pořádku, jenže výklad pravidel ani v tomto případě není jednoznačný. V jednom bodě se skutečně strčení do soupeře považuje za přestupek (což Čolič udělal), v dalším se ovšem píše o tom, že hráč nesmí soupeři bránit v aktivním pohybu, kvůli čemuž pak dojde ke kontaktu (což zase udělal Kovařík).

A teď si vyber.

Radovi se má Berka vyhýbat už od loňského května

Ondřej Berka si vybral řešení, které vyhovovalo Viktorii Plzni. Stejně jako loni v květnu v duelu viktoriánů s Jabloncem (2:1), kdy na něj jablonecký kouč Petr Rada podle zápisu o utkání řval: „Berko, ty s.račko jedna, ty se mi radši vyhýbej.“

V říjnu pak zase Berka ztrestal v Opavě odbojné Teplice, jejichž předseda Pavel Šedlbauer opakovaně tvrdí, že ve vedení FAČR je třeba učinit zásadní změny. Tepličtí dohrávali v Opavě v devíti lidech. Vrcholní představitelé Slezanů zrovna krátce předtím čirou náhodou zrovna navštívili Romana Berbra na Strahově (o tzv. „líbání prstenu“ se poté otevřeně mluvilo i na opavském zastupitelstvu). Ovšem i komise rozhodčích pak musela uznat, že jednoho hráče Teplic (Shejbala) vyloučil Berka chybně…

Co k tomu říct? Že by snad ambiciózní pražský rozhodčí slovy bývalého předsedy FAČR Miroslava Pelty věděl, kudy po strahovských lukách běží zajíc?

„Nechci si hledat alibi, ale ještě jsem to neviděl. Každopádně jsme tímto verdiktem získali ještě větší energii a sílu, zápas pak zlomili do vítězství. Přesto jsem přesvědčený, že bychom i tak gól vstřelili. Kluky to nevyrušilo a hráli až do konce. Proti nejlepšímu soupeři, který se nám dosud postavil, jsme zápas zvládli týmovostí,“ pochvaloval si po další výhře Viktorky plzeňský trenér Adrián Guľa.

No, mladý slovenský kouč, nový oblíbenec mediální obce, by mohl možná projevit trochu více pokory. Jak může vědět, že by za stavu 0:1 jeho svěřenci vstřelili gól? Navíc by nešlo o gól vítězný, ale jen vyrovnávací. A ta rozhodující branka navíc padla až v 89. minutě poté, co si jihočeský Pavel Novák nešťastně srazil do vlastní branky centr náhradníka Ondřeje Mihálika. A předcházela jí rovněž sporná situace, kterou VAR na rozdíl od minulého případu neřešil.

Ruku reklamovali Jihočeši marně

Jak píše deník Sport: „Českobudějovičtí se mohli vzteky zbláznit. Zejména trenér David Horejš za postranní čarou vyváděl, gesty naznačoval, že se situace neodehrála fér. Šlo o to, že celá akce započala u Davida Limberského, jenž si dost možná postrčil míč rukou.“

„Reklamovali jsme ruku, bohužel se na to rozhodčí nešel podívat. Mrzí mě to,“ vysvětloval své rozhořčení jihočeský kouč. Limberský měl sice ruku u těla, ale podle všeho si míč pomoci této končetiny skutečně přistrčil a zpracoval. Měl by to vidět i Ondřej Berka, ale tentokrát Ondřeje Pechance k videu nepozval. Že se mu zdálo, že to mohl být i Limberského bok a že záběry nejsou dostatečně průkazné, jak uvádí deník Sport? Korektnost je fajn, ale nesmí se uplatňovat jen jedním směrem.

„A rozhodčí Pechanec nám řekl, že na video nepůjde, jelikož si je svým verdiktem jistý,“ prozradil Pavel Novák.

VAR v Česku jako jaderná zbraň v rukou Kim Čong-una?

Není divu, že pak tyto dva různé přístupy vyvolaly na sociálních sítích bouřlivé ohlasy. „To si děláte pr...,“ napsal třeba Jiří Kladrubský, dlouholetý českobudějovický obránce, který působil i na Spartě.

„VAR ve službách fotbalové Plzně je stejným nebezpečím jako jaderná zbraň ovládaná Kim Čong-unem,“ napsal na Facebooku bývalý šéfredaktor deníku Sport, dnes šéfredaktor Světa motorů Zbyšek Pechr.

„Kapr liga v Plzni jede na plný pecky... Stále připlouvají,“ okomentoval sobotní ligové dění publicista Václav Šámal.

Pravdu má ovšem šéfkomentátor Seznamu Zprávy Luděk Mádl, když říká, že kdyby Čoličovo strčení do Kovaříka rovnou odpískal Pechanec jako faul, ještě předtím, než se rozvinula gólová akce, tyhle vášně bychom si mohli odpustit. I když kdoví, třeba by zas přišlo něco jiného.

Z derby se nejvíc radují v Plzni

Nedělní derby? Asi nejvýstižnější je hlavní titulek pondělního Sportu: „Z derby se nejvíc radují v Plzni“. Plzeň ukrojila díky remíze 1:1 slávistický náskok o další dva body a Sparta už nemůže o dostižení Viktorky ani snít.

Musův gól ve třetí minutě nastavení vysvobodil sice slávisty z pražského ponížení, ale z hlediska závodů s Plzní až tak velkou spásou pro červenobílé není. Sparťané po třech letech v Edenu opět přišli o výhru 1:0 v samém závěru, tenkrát to bylo ale kvůli nesprávně nařízené penaltě.

Jinak se na sudího Fraňka zlobily oba tábory. Slávisté za to, že přísněji netrestal některé ostré zákroky z první půle (hlavně ten Štetinův), sparťané za to, že jim po konzultaci s VAR neuznal první Tettehův gól. Jenže u videa seděl v neděli v Edenu Ondřej Pechanec, který byl den předtím hlavním rozhodčím v Plzni. Když tam za strčení odvolal budějovický gól, byl jasné, že z Tettehovy srážky s Takácsem a brankářem Kolářem bude faul a že pošle kolegu Fraňka k videu, jako jej den předtím poslal k obrazovce VAR Berka.

„Na hřišti mi přišlo, že není důvod neuznat gól. Ze záznamu jsem viděl, že tam nějaké přistrčení bylo. Asi nemůžeme říct, že by to byl nějaký zářez. Na druhou stranu jsem byl před sezonou na školení, bylo nám vysvětleno, v jakých situacích do toho má rozhodčí vstoupit. V tomhle případě je to pro mě trochu pochybné... Přijde mi škoda, že situace nejsou posouzené rovnou na hřišti. Slavíme gól, dvě minuty se nehraje a pak gól neplatí. Na školení to bylo řečeno tak, že VAR má upozorňovat na něco zásadního, očividného. Když se změní rozhodnutí, má to být tak, že by s tím souhlasilo deset z deseti lidí. Nejsem si jistý, že to byl tenhle případ,“ hodnotil svůj názor na věc sparťanský kapitán Bořek Dočkal.

Na druhou stranu bývalý slávista, dnes ve službách Sparty, uznal i námitky červenobílých: „Byly tam dva zákroky, které z mého pohledu byly za hranou. Mohly pro nás dopadnout i hůř než žlutou kartou. My jsme věděli, že musíme být důrazní a agresivní, že jinudy cesta nevede. Někdy je pak těžké najít míru.“

Tetteh se ovšem nedal znechutit a po dvaadvaceti minutách skóroval znovu. Opět zleva, což překvapilo trenéra Slavie Jindřicha Trpišovského, protože prý Tetteh z deseti případů chodí osmkrát doprava. Těžko říct, třeba se Tettehovi vlevo v neděli líbilo víc proto, že pravý obránce Slavie Vladimír Coufal na svou skvělou podzimní formu na jaře jen vzpomíná.

Proč nehrál Musa od první minuty?

Slavii spasil v 93. minutě přesnou hlavou vysoký Musa. Už předtím byl v podobné šanci, ale hlavičkoval nad. Proč přišel mladý Chorvat na hřiště až v 71. minutě, to ví jen trenér Trpišovský, který opětovně nechal ve slávistickém útoku trápit se Stanislava Tecla. Že se Musa neprosadil předtím na Slovácku? Tam ale zklamalo celé mužstvo, a šikovný útočník na to jen doplatil. Ostatně právě proto, že Tecl v zimní přípravě zrovna nezářil, byl Musa až před druhým soustředěním ve Španělsku stažen z libereckého hostování, kde měl původně strávit i jaro.

Úroveň derby v první půli odpovídala chabým jarním výkonům a výsledkům obou týmů, byl to jen boj, nic víc. Po přestávce se to oboustranně zlepšilo. Slavia měla v první čtvrthodině druhé půle velký tlak, ovšem ke gólu to nevedlo ze tří důvodů: 1. kvůli výborným zákrokům sparťanského brankáře Heči, 2. kvůli nepřesnosti slávistických střelců (Stanciu, Bořil, Ševčík), 3. kvůli absenci Musy, který by mohl při četných centrech udeřit ze vzduchu jako v závěru.

Slávisté (hlavně Ševčík) i sparťané (opět jako při vydařeném pohárovém duelu s Baníkem Ostrava/5:0/ bez Kangy) prokázali proti minulým jarním střetnutím zlepšení. Hlavně léčba trenérem Kotalem na Letné – zdá se – začíná fungovat.

Ovšem obě pražská „S“ to musejí potvrdit už o víkendu (Slavia v sobotu v Mladé Boleslavi - 17.00, O2 TV Fotbal, Sparta v neděli na Letné proti Plzni - 17.00, O2 TV Fotbal). V případě duelu Letenských s viktoriány je to první pražský jarní souboj, druhý tyto velké rivaly poslední dekády čeká 22. dubna v semifinále Českého poháru/MOL Cupu.

Ovšem i Guľova Plzeň musí v Praze potvrdit své jarní kvality, proti Českým Budějovicím to totiž v sobotu vůbec nebylo přesvědčivé a klidně to mohlo dopadnout opačným výsledkem.

Zruší koronavirus nadstavbu?

V zákulisí se rovněž diskutuje o tom, co by se stalo, kdyby se výskyt koronaviru nebezpečně rozšířil i v Česku. Hokejisté už se nechali slyšet, že by za takové situace zrušili play off a vyhlásili by českým mistrem pro sezonu 2019/2020 vítěze základní části, tedy Bílé tygry z Liberce. Než hrát bez diváků, to raději nadstavbu zrušit, zní hokejový názor. Ve fotbale by to podle všeho nahrálo Slavii s jejím náskokem z podzimu.

Jenže fotbal v poslední době spíše preferuje zápasy bez diváků, viz víkend v koronavirem těžce postižené Itálii. To by asi Slavii s jejím třemi domácími nadstavbovými zápasy s Plzní a spol. naopak ublížilo. Zvlášť při absenci obávané Tribuny Sever.

Věřme ale, že na žádný koronavirový scénář ve fotbale nakonec vůbec nedojde.